Domājot par to, kā gan miljonāri ir kļuvuši par tādiem, cilvēki visbiežāk domā, ka tie noteikti zina kādu slepenu formulu vai kādu īpaši izdevīgu iespēju, kas ļauj kļūt par miljonāru vienas diennakts laikā. Uzzinot, ka miljonāri par tādiem kļuvuši, strādājot sūru un grūtu darbu, cilvēki šķiet mazliet vīlušies. Visbiežāk miljonāri nemaz nevar definēt to vienu maģisko atslēgu, kas tos padarīja par bagātniekiem, jo patiesībā tas ir dažādu ikdienas uzdevumu, ieradumu un principu kopums. Turpinājumā aplūkosim 10 būtiskākos miljonāru paradumus, kas ir noveduši tos tur, kur tie pašlaik atrodas.

1. Reālu un detalizētu mērķu uzstādīšana

Šķiet, runāšana par mērķiem ir jau kļuvusi par klišeju, tomēr mērķu noteikšana nenoliedzami ir būtiskākā jebkura plāna sastāvdaļa. Kādēļ? Jo, kā rāda pieredze, mērķu uzstādīšana tik tiešām palīdz tos sasniegt – tie motivē, aktivizē, sniedz iespēju izsekot līdzi progresam, kā arī rada nākotnes vīziju. Jāuzsver, ka miljonāriem šo mērķu ir daudz – tie nav pāris, tie nav desmit, tie nav arī daži desmiti – to ir simtiem, turklāt, pie tiem visiem tiek strādāts vienlaicīgi. Jāpiemin, ka šie mērķi aptver ne vien finanšu jomu, bet arī visas citas dzīves jomas. Tajos jāielūkojas un pie tiem jāpieturas katru dienu, pieņemot gan lielus, gan mazus lēmumus.

2. Pastāvīga neto peļņas noteikšana

Neto peļņu aprēķina, no aktīviem atņemot pasīvus. Realitātē neto peļņu var aprēķināt, no visiem ienākumiem atņemot visus izdevumus. Neto peļņu var noteikt, piemēram, katru dienu, katru nedēļu, katru mēnesi vai katru gadu, tomēr – jo biežāk, jo labāk. Galvenais šīs darbības mērķis ir pastāvīga neto peļņas palielināšana. Lai sekotu līdzi šīs peļņas izmaiņās, ieteicams veidot grafiku.

3. 60% ienākumu taupīšana

Kā izrādās, lai palielinātu savu bagātību, nav nemaz nepieciešams augsti atalgots darbs, kaut gan tas, protams, palīdz. Galvenais, kas nepieciešams, ir spēja sevi disciplinēt, lai neiztērētu visu sevis nopelnīto naudu. Jo lielāki ir jūsu ietaupījumi, jo ātrāk iespējams palielināt savu labklājību un pensionēties. Miljonāri iesaka ietaupīt vismaz 50% no saviem ienākumiem katru mēnesi – protams, ja esat raduši tērēties, tas var būt grūti, tomēr, laika gaitā trenējoties, to var paveikt ikviens.

4. Izvairīšanās no dārgām lietām

Dzīvē ir novērota sakarība, varētu pat teikt, paradokss, ka lielākā daļa cilvēku mūždien meklē izdevīgākos un lētākos piedāvājumus, bet pēc tam uz to rēķina gūtos ietaupījumus iztērē dārgās luksus lietās vai pakalpojumos. Kāda tad ir nozīme taupīt? Neticami, bet liela daļa miljonāru nedzīvo šiki, piemēram, regulāri spēlējot golfu, apmeklējot smalkus restorānus, pērkot dārgus apģērbus vai ceļojot pa pasauli. Liela daļa no tiem dzīvo vienkāršu cilvēka dzīvi, vairāk laika atvēlot cilvēkiem, nevis lietām.

5. Sevis atalgošana – vispirms

Lielai daļai miljonāru nav strikta budžeta plāna, jo tie nereti ir neelastīgi – tie der gadījumos, kad izdevumi ir pastāvīgi nemainīgi, bet lielākoties tie tādi nav, tāpēc tos nākas pārstrādāt katru mēnesi, nemitīgi pārsniedzot iepriekš noteiktos limitus un jūtoties vainīgam par to. Ja ne pozīciju apmērus, tad to sistēmu gan var ievērot ikviens, proti, ienākumus un izdevumus organizēt noteiktā kārtībā. Pirmkārt, sagaidiet savus ikmēneša ienākumus, otrkārt, konkrētu daļu pārskaitiet uz saviem krājkontiem un ieguldījumu kontiem, treškārt, apmaksājiet savus rēķinus, ceturtkārt, tērējiet to, kas atlicis. Šāda sistemātiska parūpēšanās par šīm pozīcijām atlicina nedaudz naudas savām vajadzībām, bet toties ļauj izvairīties no parādiem un kredītiem.

6. Izvairīšanās no kredītiem

Lielākā daļa miljonāru nekad nav bijuši iesaistīti nekāda veida kredītsaistībās – nav izmantojuši ne auto līzingu, ne patēriņa kredītu, ne ātro kredītu, ne kāda cita veida kredītu. Ja jums ir nepieciešamība pēc kādas preces vai pakalpojuma, iespēju robežās iegādājieties to par naudu, nevis kredītu vai gluži vienkārši nepērciet to. Ja tik tiešām nespējat iztikt bez kredīta, tad labāk noformējiet un izmantojiet kredītkarti, ar noteikumu, ka iztērēto summu un procentus atmaksājat laikā un pilnā apmērā. Lai gan ir ļoti viegli un patīkami tērēt naudu, kuras jums nav, tomēr izvairīšanās no tā ļauj ietaupīt kaudzēm naudas un veiksmīgi dzīvot arī savu līdzekļu robežās. Kā rāda pieredze, hipotekārais kredīts, ar noteikumu, ka pirms tā noformēšanas ir veikta rūpīga tirgus un kreditēšanas jomas izpēte un analīze, uz nekustamā īpašuma tiesas var ļaut pat nopelnīt, tomēr bez iemesla to nevajadzētu ņemt.

7. Līdzekļu uzkrāšana ārkārtas situācijām

Par šāda uzkrājuma nepieciešamību ir dzirdējuši daudzi, tomēr tikai retajam šāds uzkrājums tik tiešām ir. Šāda veida uzkrājums neplānotās un neatliekamās situācijās sniedz iespēju izvairīties no jebkāda veida kredītsaistībām, piemēram, ātrā kredīta, kuri ir tik populāri tieši šādās situācijās. Uzkrājumu ārkārtas situācijām ieteicams veidot krājkontos, kas ne vien laika gaitā pieaudzē tā vērtību, bet arī pastāvīgi atrodas rokas stiepiena attālumā.

8. Ietaupījumu veidošana lieliem pirkumiem

Lai rastu sevī motivāciju ik mēnesi veidot ietaupījumus iepriekš minēto 50% apmērā, veidojiet sarakstu ar lieliem pirkumiem, kurus tuvāko gadu laikā vēlaties nopirkt, piemēram, dažāda veida (koncertu, lidojumu, ceļojumu) biļetes, dāvanas, dzīvokli, māju, automašīnu, televizoru, datoru, telefonu u.tml. Tas jums palīdzēs ne vien ātrāk iegādāties vēlamo lietu, bet arī kalpos par rezerves uzkrājumu neplānotām situācijām.

9. Pastāvīga naudas investēšana

Vairojot savu bagātību, viena no panākumu atslēgām ir konsekvence. Pat pastāvīga ieguldījumu veikšana, piemēram, savos pensiju fondos vai finanšu un kapitāla tirgū neliedz bez problēmām finansiāli iztikt. Miljonāri turpina ieguldīt naudu, neskatoties uz jebkādām finanšu grūtībām – jebkura papildus nauda tiek ieguldīta dažāda veida investīcijās.

10. Investēšana vispārējas panikas laikā

Ignorējot riskus un pārvarot bailes, liela daļa miljonāru investēja naudu finanšu un kapitāla tirgū arī vēl nesenās 2008. / 2009. gada ekonomiskās krīzes laikā. Protams, investēt šādā laikā ir milzīgs risks, bet, kā zināms, “kas neriskē, nedzer šampānieti”. Kā rāda pieredze, labums no investēšanas ekonomiski grūtos laikos nereti ir pat lielāks nekā normālos ekonomiskajos apstākļos.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here