1. Detalizētu un motivējošu mērķu uzstādīšana

Runas par mērķu uzstādīšanas nozīmību, šķiet, jau ir kļuvušas par klišeju, tomēr, ticiet vai nē, tas tik tiešām strādā. Jūs varat uzstādiet vairākus desmitus vai pat simtus mērķu kā finanšu, tā arī citās dzīves jomās, bet galvenais, lai tie būtu konkrēti definēti, kā arī gana motivējoši. Ja tiek uzstādīti mērķi, jums ir iespēja sekot līdzi savam progresam, balstīt uz tiem lielākus un mazākus lēmumus, kā arī gūt skaidrāku redzējumu par savu nākotni.

2. Savas finanšu plūsmas un tīrās vērtības uzraudzīšana

Tīrā vērtība ir vistiešākais finansiālās veiksmes rādītājs, proti, par finansiālo veiksmi liecina nevis tas, cik daudz jūs pelnāt, bet gan tas, kāda ir jūsu ienākumu tīrā vērtība. Ir būtiski ne vien sekot līdzi savai finanšu plūsmai, bet arī domāt par to, kā to palielināt. Tīrās vērtības noteikšana parāda reālo situāciju, jo ir cilvēki, kuriem ir, piemēram, 3 dažādi ienākumu avoti, bet peļņas nav nekādas.

3. Sevis disciplinēšana atlikt 60% savu ienākumu

Jums nav obligāti jāstrādā labi atalgots darbs, lai veicinātu savu labklājību, lai gan tas, protams, palīdz. Galvenais ir sevi disciplinēt neiztērēt visus savus ienākumus. Jo vairāk procentu no saviem ienākumiem jūs atliekat iekrājumiem, jo ātrāk vairojas jūsu labklājība, kas sniedz daudz un dažādas iespējas. Ja nespējat atlikt 60% savu ienākumu, atlieciet vismaz 50%. Tiem, kas ir ieraduši tērēties, tas varētu būt izaicinājums, bet, kā rāda pieredze, tas ir pa spēkam ikvienam.

4. Izvairīšanās no dārgu lietu pirkšanas

Tas šķiet pašsaprotami, ja ir vēlme ietaupīt un vairot savu labklājību, tomēr ir cilvēki, kuri neizprot šo principu līdz galam, proti, tie ir ļoti taupīgi attiecībā uz pārtiku un apģērbu, bet tajā pašā laikā ietaupīto naudu iztērē saviem dārgajiem hobijiem un atpūtai. Tiesa, ka hobijiem un atpūtai arī ir jāatvēl nauda, tomēr saprāta robežās, ja vien jums rūp sava labklājība. Pievērsieties cilvēkiem, nevis lietām, un jūs redzēsit, ka tā jūs ne vien ietaupīsit naudu, bet arī būsit laimīgāki.

5. Visupirms – sevis atalgošana

Jūs varat vairot savu labklājību, piekopjot šādu principu: kad jūs saņemat ienākumus, novirziet tos noguldījumiem un ieguldījumiem, apmaksājiet rēķinus un tikai tad tērējieties, ja vien tas, protams, ir nepieciešams. Šis princips palīdz ātrāk sasniegt savus finansiālos mērķus. Un arī tēriņu naudas galu galā nepaliek tik daudz, tādēļ samazinās arī tēriņi.

6. Izvairieties no jebkāda veida kredītiem

Ja vēlaties ietaupīt naudu un vairot savu labklājību, izvairieties no jebkāda veida kredītiem. Vadieties pēc principa – ja man ir nauda, tad es to pērku, ja man nav naudas, es to tagad nepērku, bet gan krāju tam. Protams, ka vienmēr ir vieglāk tērēt naudu, kuras mums patiesībā nav, tomēr izvairīšanās no kredītiem palīdz ietaupīt kaudzi naudas uz procentu rēķina, sniedzot iespēju dzīvot personīgo līdzekļu robežās.

7. Iekrājumu veidošana ārkārtas situācijām

Neskatoties uz to, ka ārkārtas situāciju fonds ir pirmais, par kura izveidi vajadzētu parūpēties ikvienam, ir ļoti maz cilvēku, kuriem tāds fonds patiešām būtu. Šis fonds, atgadoties kaut kam ārkārtējam, palīdz ne vien nekavējoties atrisināt situāciju, bet arī atrisināt to bez kredītu palīdzības.

8. Krāšana lieliem pirkumiem

Vēl viens paradums, kas palīdz izvairīties no kredītiem, ir laicīga iekrājumu veidošana lieliem pirkumiem. Lielus un dārgus pirkumus cilvēki reti pērk spontāni – to pirkšana visbiežāk tiek plānota jau laikus, tādēļ ir laiks sakrāt tiem naudu, neaizņemoties kredītu. Par lieliem un dārgiem pirkumiem ir uzskatāmi tie pirkumi, kuru vērtība ir lielāka nekā jūsu ienākumi, proti, kurus jūs nespējat nopirkt par viena mēneša ienākumiem.

9. Investēšana par spīti visam

Investīcijas sniedz iespējas saņemt jau pieminētos pasīvos ienākumus. Cilvēki, iestājoties finansiāli nelabvēlīgam laikam kā personīgā, tā pasaules mērogā, visbiežāk pārtrauc investēt, jo baidās ciest vēl lielāku finansiālo neveiksmi. Ja reiz esat sākuši investēt, investējiet par spīti savām finanšu nebūšanām, kā arī valsts ekonomikas problēmām, jo, ticiet vai nē, investīcijām piemērotākais laiks nereti ir tieši finansiāli nelabvēlīgais laiks.

10. Investējiet, ka citiem ir panika

Cilvēki, kas nesenās ekonomiskās krīzes laikā veica investīcijas akciju un nekustamo īpašumu tirgū, bija ieguvēji. Kamēr citi baidījās un izvairījās no investēšanas, citi tikmēr “smēla saldo krējumu”.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here