Ja jau atkal vēl nav pienākusi algas diena, bet jau zināt, kā naudu tērēsiet, der apsvērt stingrāku finanšu plānošanu. Ja konstanti vēlaties tērēt – pirkt, pasūtīt, izbaudīt vai iekrāt jaunam lielam pirkumam, tad tēriņu plānošana ir patiešām svarīga, lai nezaudētu pārvaldību pār savu bilanci. Vēlos vērst Tavu uzmanību uz tēriņu veidiem. Vai tērē pārdomāti, vai arī tie ir mirkļa iespaidā izdarīti pirkumi? Vai zini, ko un kādus pirkumus patiešām nepieciešams veikt, un bez kuriem vari droši iztikt?

Pirmkārt, pārdomā visas izdevumu pozīcijas: gan tās, kas ir neizbēgamas (piemēram, sakaru rēķini un mašīnas līzings, aizņēmuma maksājumi, ko TOP kreditori Latvijā piedāvā par zemāku maksu), gan tās, ko var ietekmēt un mainīt atkarībā no Tavām vēlmēm un nepieciešamībām, piemēram, dzērieni klubos, sporta pasākumu biļetes, kā arī privātā transporta rēķins. Kad zināms aptuvenais izdevumu sadalījums, vērts pārdomāt, kas svarīgāks – ceļojums uz kādu citu valsti vai tepat pa Latviju, jaunas kultūras iepazīšana un dabas apskatīšana, vai arī ikdienas ierasto izdevumu saglabāšana. Ja tomēr izvēlies pirmo, tad lasi tālāk – uzzināsi, kā iekrāt naudu savam sapņu ceļojuma piepildījumam.

KAFIJAI NĒ

Vai nu tā ir ikrīta kafijas krūze tuvējā kafijas brūvētavā, kur barista pagatvo speciāli Tev domātu kafiju ar īsto daudzumu cukura, uzber tieši puskarotīti kanēļa un kakao pāri mandeļu piena putām, vai arī ātri nopirkta kafijas tasīte tuvējā kioska kafijas automātā, šie regulārie izdevumi spēj tukšot Tavu bankas kontu tik pakāpeniski, ka to grūti pamanīt. Ikdienas kafijas krūze, kas maksā 2,50 EUR, mēneša laikā pārvērtīsies par 75 EUR, tā gadā liekot Tev tērēt teju 900 EUR tikai par ikrīta kafiju. Ar šo naudas daudzumu vari pavadīt visu vasaru kādā no Balkānu valstīm, vai arī komfortabli dzīvot Bali vismaz divu mēnešu garumā. Galu galā tā ir Tava izvēle: Gili salu atvaļinājums okeāna krastā ar sērfošanas apmācībām, vai arī ikdienas kafijas krūzīte, kas ļauj kafejnīcai pelnīt. Ja tomēr nevari atsacīties no specializētā kafijas dzēriena, atsakies no tam pievienotajām ekstrām, izvēlies melno tēju, vai arī pagatavo kafiju pats, ņemot to līdzi termosā. Termosa iegāde atmaksāsies mazāk kā nedēļas laikā, savukārt kofeīna atkarības uzvarēšana ļaus Tev dzīvot brīvāk, būt produktīvākam, kā arī iekrāt naudu ilgtermiņa mērķiem.

MĀCIES GATAVOT

Te gan jāsaka: iemācies. Gatavošanas meistarklases var būt ļoti dārgas, bet iemācīties pagatavot mājās ir prasme, kas ļaus ne tikai akli sekot receptēm, bet praktizēt dažādus ēdienu pagatavošanas veidus un salikumus, tā izglītojot sevi gastronomijas jomā un nākot klajā ar jaunām receptēm.

Prasme pagatavot maltīti sev pašam ir svarīga, ja vēlaties ietaupīt gan uz restorānu, gan veselības rēķina un – galu galā – ceļot tā, kā vēlaties, kad vien iedomājaties un kur vien iespējams. Taču pusdienošana vai vakariņošana restorānos vienmēr ir daudz dārgāka, nekā veselīgas maltītes pagatavošana mājās. Katru reizi, izejot pusdienot vai vakariņot ārā, sanāk tērēt vismaz dubultā vai trīskārši, salīdzinot ar šādas pašas maltītes pagatavošanu mājās. Kaut gan vairums jauniešu iemācās gatavot, studējot augstskolā, iespējams, ka Tu vēl šobrīd izvēlies pusdienot un vakariņot restorānos.

Studējot vai strādājot, iespējams gatavot maltītes visai nedēļai, ja darba dienās tam neatliek laika. Turklāt pāri palikušās vakariņas varat iepakot līdzi uz darbu nākamās dienas pusdienām. Nav arī jābaidās, ka nebūsiet ideāls pavārs jau no pašas pirmās dienas: svarīgi tikai sākt eksperimentēt. Ja tomēr eksperimentiem vēl par agru, sāc ar vienkāršām un ātrām receptēm: meklē tās pavārmākslas portālos, un atradīsi miljoniem interesantu, sātīgu un dažādām diētām piemērotu recepšu, kas tajā pašā laikā arī nebūs tik dārgas.

BEIDZ LIETOT MAŠĪNU

Automašīnas uzturēšana, izmantošana un apdrošināšana, nemaz nerunājot par auto detaļu maiņu, riepu servisa pakalpojumu izmantošanu un citām izdevumu pozīcijām, var sasniegt tādus apmērus, ka ikdienas lietošanai tā kļūst par dārgu. Piemēram, degvielas cenu kāpums un citi faktori, kā obligātā ziemas un vasaras riepu maiņa, var vēl papildus sadārdzināt mašīnas uzturēšanas izmaksas. Tieši tādēļ nepieciešams no privātā transportlīdzekļa atbrīvoties, cik ātri vien iespējams. Ne tikai tas ļauj Tev ietaupīt uz ikgadējām pārbaudēm, bet arī uzlabos Tavu veselību un fizisko sagatavotību, ja mašīnas vietā dosi priekšroku vai nu staigāšanai, vai arī braukšanai ar riteni. Ja tomēr nevēlies pārvietoties ar kājām vai riteni, vai Tavā pilsētā nav tam pieejamās infrastruktūras, tad nepieciešams uzzināt vairāk par sabiedrisko transportu. Ja nu gadījumā dzīvojat mazpilsētā vai lauku teritorijā, kur līdz pilsētai un sabiedriskā transporta līnijām jāmēro tāls ceļš, ieteicams pārdot Tev tagad piederošo dārgo mašīnu un tās vietā iegādāties lētāku tās aizvietojumu, tā nopelnot gan tūlītēji, gan arī ilgtermiņā. Ilgtermiņā ietaupīt iespējams būs uz mašīnas apkopi un detaļu nomaiņu, it īpaši, ja vēlaties iegādāties lētāku, bet ne unikālu vai antīku spēkratu, kura detaļu maiņa sagādā problēmas. Tūlītējais ieguvums pēc mašīnas pārdošanas Tev var apmaksāties biļetē uz Dienvidāziju, Austrāliju vai pat Dienvidameriku, atkarībā no abu automašīnu mantiskās vērtības starpības.

DALIES AR ISTABU

Kaut gan īres izmaksas parasti uzskaitām kā fiksētas, tās tomēr iespējams mazināt, atrodot istabas vai dzīvokļa biedru un dalot īres un komunālos maksājumus uz pusēm. Tā varēsi ietaupīt uz vienas no lielākajām izmaksām: istabas vai dzīvokļa īri. Ja vēlies samazināt visas iespējamās izmaksas, vari apsvērt uz laiku uzturēties savas ģimenes mājas istabā, taču, ja vēlies kļūt pastāvīgs, tāda izvēle var šķist ierobežojoša. Tomēr, ja vēlies ceļot ilgāk un nogriezt vienas no lielākajām izmaksām – īri-, tad dzīvošana pie vecākiem būs visekonomiskākais risinājums. Tā dažu mēnešu laikā varēsi ietaupīt pietiekami, lai uzturētos Āzijā vai Dienvidamerikā vismaz gadu, un lieki piebilst, ka līdz ar īri noteikti ietaupīsi arī uz pārtikas izmaksām. Ja tomēr nevēlies ievākties pie vecākiem, tad dzīvokļa dalīšana ar kādu citu ir iespēja, ko vērts apsvērt. Tā, piemēram, vari pārvērst dzīvojamo istabu papildus guļamistabā vai savu studijas tipa dzīvokli nodalīt ar aizšķirtni, izveidojot divas nodalītas dzīvošanas platības un gūstot ienākumus no īres maksājumiem. Savukārt tad, kad atrasts uzticams dzīvokļa biedrs un vēlies doties kādā garākā ceļojumā, Tavā rīcībā būs uzticības persona, kas uzraudzītu dzīvokli un, iespējams, izīrētu Tavu istabu laikā, kad izbaudi ceļojumu. Tā katru mēnesi tiks garantēti ienākumi, un, lai gan tie lielākoties būtu nepietiekami un nenodrošinātu tavu ceļojumu pilnībā, mazs finansiāls atbalsts ir noderīgs un varbūt pat pietiekams, ja vēlies ceļot mazattīstītās valstīs.

Lai gan ceļošana var būt dārga, laikus to plānojot un atlicinot naudu nākotnes ceļojumam, ne tikai ikdienas izklaidēm un nevajadzīgiem izdevumiem, iespējams iekrāt pietiekami, lai ceļotu ne tikai Eiropā, bet arī Āfrikā un Āzijā, Austrālijā, kā arī, iespējams, pat Amerikā. Galvenais ir saprast, kuri tēriņi ir nepieciešami, bet kurus vari upurēt sava sapņa piepildīšanai. Pēcāk tikai jāseko plānam, un viss izdosies!

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here