Mūsdienās ļoti daudziem cilvēkiem ir patstāvīgas finansiālas problēmas. Tas nozīmē, ka viņi nespēj iztikt ar saviem ienākumiem un katru mēnesi tiek ņemti kredīti, lai gūtu papildus finansējumu un varētu segt visus maksājumus. Diemžēl, cilvēki, kas iesākuši šādi dzīvot, nereti nespēj to pārtraukt. Tas nudien nav viegli, bet darot visu pakāpeniski ir iespējas izraut sevi no šī apburtā loka un sākt dzīvot finansiāli atbildīgi. Šeit būs četri soļi, kas palīdzēs to sasniegt.

1. Beidziet attaisnoties

Pirmais un pats svarīgākais solis ir sevis noskaņošana uz pārmaiņām. Lielākā daļa cilvēku, kas regulāri dzīvo uz kredīta neapzinās, ka pie šīs situācijas paši vien ir vainīgi. Parasti cilvēki uzskata, ka citādāk viņi dzīvot nemaz never, jo pie vainas ir pārāk zemi ienākumi un citi ārēji apstākļi, taču patiesībā, gandrīz vienmēr, pie vainas ir cilvēku izvēles un neprasme rīkoties ar savu naudu. Tikai tad, ja to sapratīsiet, varēsiet kaut ko darīt lietas labā, bet ja turpināsiet pie savām nebūšanām vainot citus, padarīsiet sevi rīcībnespējīgu.

2. Saprotiet, kur paliek jūsu nauda

Ja saprotat, ka vaina ir jūsu pašu rīcībā, tālāk ir jāsaprot, kas tieši nav kārtībā. Ir jāizseko sava nauda jeb jāizveido naudas plūsmas plāns. Ir detalizēti jāpieraksta visi savi ienākumi un izdevumi pa dažādām kategorijām. Vislabāk būtu uzskaitīt katru pirkumu atsevišķi, lai tiešām saprastu, kuri tēriņi ir lieki. Kad saraksta ir sastādīts, kritiski izvērtējiet visu savu pirkumu un maksājumu nepieciešamību. Vispirms ir jāizslēdz visi liekie tēriņi, no kuriem vispār netiek gūts nekāds labums. Tie ir, piemēram, pārtikas produkti, kas netiek izlietoti, dažādas komisijas maksas, mājsaimniecības preces bez kurām var arī iztikt utt. Pēc tam jāķeras klāt precēm un pakalpojumiem, kas ir jūsu izvēle, nevis vajadzība. Diez vai sarakstā atradīsiet tikai rēķinus un pamata pārtikas un mājsaimniecības preces. Visticamāk tur būs iekļautas arī izklaides, apģērbi, kas nav īsti nepieciešami, našķi un citas tamlīdzīgas lietas. No tā nav jāatsakās pilnībā, taču ir racionāli jāizvērtē, vai gadījumā par tiem netērējat pārāk daudz.

3. Neļaujiet sev lieki tērēties

Kad teorētiski esat sapratis, kur jūs liekti tērējaties un kur varat ietaupīt, seko taupīšanas praktiskā daļa, kas ir krietni vien grūtāka. Ieradumam ir liels spēkus un, visticamāk, jums tāpat neizdosies vienā mirklī mainīt dzīvi par 180 grādiem un pēkšņi atteikties no itin visa, ko iepriekš pirkāt. Lai šo procesu atviegloti, jums jāpanāk, ka jūsu nauda jums nav visu laiku pieejam un ka jūs neverat nopirkt visu, ko gribat. Lai to paveiktu, jau mēneša sākumā, pārskaitiet daļu naudas uz atsevišķu kontu. Arī ejot iepirkties, ņemiet līdzi tikai aptuveni tik daudz naudas, cik nepieciešams, lai nevarētu nopirkt neko lieku pat tad, ja pēkšņi uznāk šāda vēlme. Atrodiet dažādus veidus, kā sevi motivēt lieli netērēties, lai viss izdotos ne vien teorijā bet praksē.

4. Ietaupīto ieguldiet kredītu atmaksā

Kā jau minējām, dzīvošana pāri saviem līdzekļiem ir kā apburtais loks. No tā nav viegli izkļūt tāpēc, ka visu laiku tiek ņemti jauni kredīti, lai atdotu vecos un ar laiku šī summa tikai pieaug uz procentu rēķina. Lai to pārtrauktu, ir jātiek vaļā no šiem kredītiem, tāpēc visu naudu, ko izdodas ietaupīt pirmajos trīs soļos, ir jāiegulda kredītu atmaksā. Pēc tam atliek vien turpināt iesāktos taupības pasākumus un pielūkot, lai nerastos vēlme vai vajadzība ņemt jaunus kredītus.

Gandrīz ikvienam ir iespēja samazināt savus tēriņus un beigt dzīvot pāri saviem līdzekļiem, taču tas prasa lielu apņemšanos un gribasspēku. Ir jāieskaidro sev, ka dzīvošana pāri saviem līdzekļiem ir riskanta un nav tā vērta. Tad būs daudz vieglāk apņemties samazināt savus izdevumus un sakārtot savas finanses.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here