Šķiet, vien retais, ja nav piedzīvojis, tad pavisam noteikti ir dzirdējis par situācijām, kad viens no pāra ir tas taupīgais, bet otrs tērējas uz nebēdu. Tik krasi naudas tērēšanas paradumi nereti noved pie strīdiem, sarunām ar attiecību konsultantu vai pat šķiršanos. Kā rāda pieredze, dzīvē ārkārtīgi reti ir sastopami tādi pāri, kuros abu naudas tērēšanas paradumi būtu pilnīgi vienādi. Kamēr vien citās attiecības sfērās, piemēram, komunikācijā un uzticībā viss ir kārtībā, nav iemesla nerisināt savas finansiālās problēmas. Tāpat ir jāsaprot, ka nevienas attiecības nekad nebūs ideālas, proti, vienmēr būs kas tāds, kas otrā vai savstarpējās attiecībās neapmierinās. Turpinājumā ir sniegti padomi tiem, kas pēc dabas ir naudas taupītāji, bet nu ir precējušies ar naudas šķērdētāju.

Rūpējieties par savām finansēm kopā

Uzsākot atklātu un aizskarošu monologu par to, kādi ir otra trūkumi un ko otrs dara nepareizi, negaidiet pozitīvu atbildi. Tā vietā fokusējieties uz sevi un runājiet par to, kā jūs jūtaties attiecībā uz jūsu finansiālo situāciju. Piemēram, sakiet: “Dārgā, es esmu tā noraizējies par mūsu rēķiniem, ka naktīs vairs nespēju normāli izgulēties” vai “Mani biedē mūsu daudzie parādi”. Mīlošs partneris centīsies palīdzēt jums justies labāk vai vismaz izteiks līdzjūtību, ja tas jutīsies līdzīgi.

Lūdziet palīdzību

Lai partneri, kas nav ieinteresēts ģimenes finanšu jautājumos, iesaistītu tajos, vienkārši lūdziet tam palīdzību. Uzdodiet tam mazus un viegli īstenojamus uzdevumus: “Vai tu, lūdzu, vari uzzvanīt bankai un painteresēties par iespējam iegūt zemāku procentu likmi mūsu kredītkartei?” vai “Mums neveidojas nekādi naudas iekrājumi – vai palīdzēsi man sameklēt kādu izdevīgu bankas piedāvājumu?”. Un vēl joprojām atcerieties visas sarunas risināt nevis caur “tu” prizmu, bet gan caur “es” prizmu – nesakiet “tu neko nedari”, sakiet “man ir tik daudz darbu – vai palīdzēsi man?”. Tāpat var arī izcelt otra labās īpašības, sakot, piemēram: “Tu esi spējīgāks finanšu jautājumos nekā es, tāpēc, vai tu, lūdzu, varētu atrast izdevīgāko apdrošināšanas piedāvājumu mūsu automašīnai?”.

Novelciet robežas

Ja jūsu partnerim patīk tērēt naudu, var paiet ļoti ilgs laiks, līdz kaut kas mainās. Neuzstādiet sev mērķi izskaust šos naudas tērēšanas paradumus no otra, bet gan novelciet konkrētas robežas. Iedarbīgi līdzekļi var būt, piemēram, kredītkarte ar nelielu kredīta limitu, noteikta kabatas nauda vai aploksne ar skaidru naudu. Atklāti sakot, kamēr vien nerodas problēmas ar jūsu kopējo izdevumu segšanu un ģimenes vajadzību apmierināšanu, jūsu partneris var turpināt tērēties tāpat kā līdz šim.

Uzslavējiet labu uzvedību

Ja jūsu partneris cenšas mainīties, centieties tam pēc iespējas biežāk izteikt uzslavas un pozitīvu iedrošinājumu. Iespējams, gadīsies situācijas, kad viņiem “paslīdēs kāja”, un viss neies tik gludi kā gribētos, jo, kā zināms, mainīties ir grūti, tādēļ uzslavējiet jebkuru pozitīvo pārmaiņu, lai arī cik maza vai liela tā būtu.

Mācieties tērēt

Šīs padoms jums noteikti šķiet pretrunīgs, tomēr patiesība ir tāda, ka neviens nevēlas būt vienīgais, kurš cenšas mainīties, lai kādam izdabātu. Tas, protams, nenozīmē, ka jums tagad ir jādodas uz veikalu un jānopērk, piemēram, jauns televizors – runa ir par periodiskiem pirkumiem, kad jūs atļaujaties iztērēt mazliet vairāk nekā parasti. Piemēram, nopērciet kādu dārgāku šokolādes tāfelīti un atvediet to savam mīļotajam cilvēkam. Tāpat atļaujieties biežāk kopīgi aiziet uz kādu kafejnīcu vai pat restorānu. Jā, tas jums maksās papildus naudu īstermiņā, bet ilgtermiņā naudas ietaupījumi no partnera, kurš cenšas jūsu labā mainīties un apvaldīt savu vēlmi tērēties, būs nesalīdzināmi lielāki.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here