Impulsīvu pirkumu veikšana ik reizi, kad esat garlaikot, noskumuši vai sajūsmināti var itin viegli jūs iedzīt parādos. Ja jūs kaut reizi esat bijuši parādsaistībās, jūs noteikti zināt, cik dvēseli plosoši un mokoši tas ir. Kad jūs esat parādsaistībās, jūs visu savu dzīvi plānojat ap tām, un, ja jums nav pietiekošu naudas līdzekļu, jūs esat spiesti atteikties no citiem finansiālajiem mērķiem, lai tikai nomaksātu ikmēneša rēķinus. Diemžēl, dzīve parādsaistībās ir kaut kas tāds, ko ir piedzīvojis vairākums cilvēces.

Skaidrs, ka milzīgas parādsaistības parasti nerodas vienas nakts laikā. Kamēr daži iekļūst parādsaistībās ne savas vainas dēļ, absolūtais vairākums nokļūst parādos sliktu finansiālo paradumu dēļ. Turpinājumā ir aplūkoti 6 paradumi, kas laika gaitā var iedzīt nepanesamās parādsaistībās.

Impulsīva tērēšanās

Kā ir izpētīts, lielākā daļa cilvēku iepērkas, impulsa vadīti. Interesanti, bet vairākums cilvēku iepērkas tad, kad tiem ir labs garastāvoklis, tomēr pietiekoši daudz ir arī to cilvēku, kas iepērkas tad, kad tiem ir garlaicīgi, kad tie ir noskumuši vai dusmīgi. Protams, ja šad tad iepirksities impulsīvi, jūsu finansēm nekas ļauns nenotiks, bet pastāvīga pārtērēšanās gan var nodarīt lielu skādi. Vēl ļaunāk, ja šādās situācijās maksājat ar kredītkarti – jūs ne vien tērējaties, bet arī pārtērējaties, jo samaksai izmantojat svešu naudu.

Pastāvīga ēšana ārpus mājas

Ticiet vai nē, bet pēdējos gados restorānu un bāru ieņēmumi pārsniedz pārtikas veikalu ieņēmumus. Iespējams, jums šķiet, ka tas nav iespējams, bet padomājiet – kad jūs apmeklējat restorānu, jūs taču iztērējat vairāk nekā vienā iepirkšanās reizē pārtikas veikalā. Ja tā notiek regulāri, nav īpaši jāpiepūlas, lai izdevumi ēšanai ārpus mājas pārsniegtu izdevumus pārtikas precēm. Vienu vārdu sakot, problēmas sākas tad, kad restorānos tiek ēsts pastāvīgi un par maltīti tiek maksāts ar kredītkarti.

Dzīvošana bez budžeta plāna

Neskatoties uz to, ka budžeta plānošana nav nekas vairāk kā savu finanšu plānošana, vārds “budžets” izraisa nepatīkamas asociācijas. Diemžēl dzīvošana bez budžeta plāna ir vieglākais veids, kā iekļūt parādsaistībās. Kā jūs varat zināt, cik daudz jūs tērējat, ja nemaz nesekojat līdzi savai finanšu plūsmai? Kā rāda statistika, tikai viens no trijiem cilvēkiem veido detalizētu ikmēneša budžeta plānu. Zinot to, nav jābrīnās, kāpēc parādsaistībās nonākušo cilvēku skaits ir tik liels.

Iekrājumu neesamība

Ko jūs darāt, kad notiek kaut kas neparedzēts, piemēram, rodas kāda veselības problēma, kurai steidzami ir nepieciešams risinājums, bet jums nav naudas? Ja jums nav iekrājumu, kas šādās situācijās lieliski noder, jums neatliek nekas cits kā ņemt ātro kredītu. Ja jūs šādās situācijās paļaujaties uz ātrajiem kredītiem vai kredītkarti, nezinot, kā pēc tam to atmaksāt, jūs nolemjat sevi kredītsaistībām, kas tuvākajā nākotnē bojās jūsu finansiālo situāciju.

Dzīvesveida inflācija

Ja jūs strauji kāpjat pa karjeras kāpnēm, jūs noteikti priecātos saņemt algas paaugstinājumu vai vismaz prēmiju. Tas, ko jūs darāt ar šiem papildus ienākumiem, laika gaitā var būtiski ietekmēt jūsu finanses. Ja jūs novirzāt šos ienākumus iekrājumos un turpināt dzīvot iepriekšējo ienākumu ietvaros, viss ir kārtībā, bet, ja jūs šos ienākumus izmantojat sen kārotiem tēriņiem, jūs nekad nespēsit izdzīvot savu līdzekļu robežās. To sauc par dzīvesveida inflāciju – ja jūs it visu, ko jūs papildus nopelnāt, pastāvīgi iztērējat, jūs nekļūstat bagātāki.

Jūs maksājat minimālo kredītkartes summu

Ja jūs veicat tikai minimālos kredītkartes maksājumus, nevis atmaksājat pilnu iztērēto summu, jūsu kredītsaistības var vilkties mūžīgi, un jebkuras kredītsaistības, kas ievelkas pārlieku ilgi, palielina jūsu izdevumus, nolemjot jūs arī citiem parādiem.

Labi finansiālie paradumi palīdz izvairīties no parādiem un vairo jūsu labklājību, bet slikti finansiālie paradumi var novest jūs pie parādsaistību kārtošanas visa mūža garumā un pat pie finansiālā kraha. Centieties atpazīt savus sliktos finanšu paradumus pēc iespējas ātrāk un dariet kaut ko lietas labā – tas ir labākais un, jāatzīst, arī vienīgais veids, kā sliktos paradumus aizvietot ar paradumiem, kas var uzlabot jūsu finansiālo situāciju ilgtermiņā.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here