Kurš gan nav dzirdējis teicienu, ka nekad nevajadzētu aizdot naudu tuviniekiem vai draugiem. Tas ir tādēļ, ka neviens nevēlas, lai nauda kļūtu par savstarpējo attiecību ķīlu. Neskatoties uz to, ka šis ieteikums strādā teorijā, praksē tam ir daži trūkumi. Ir gadījumi, kad vecāku aizdevums bērniem ir lielisks risinājums.

Šis teiciens sakņojas pieņēmumā, ka visi kredītņēmēji ir neētiski un neatmaksā aizdevumus. Ne visi jūtas neērti, aizņemoties naudu no ģimenes locekļa vai drauga. Aplūkosim vienu šādu piemēru. Piemēram, bērns ir nokārtojis autovadītāja tiesības, bet tam nav personīgā automobiļa. Skaidrs, ka vairākumā gadījumu bērniem jeb, precīzāk sakot, jauniešiem nav tādu ienākumu, lai tie varētu atļauties ņemt kredītu auto iegādei. Vecāki, gribēdami būt pretimnākoši, aizdod savam bērnam naudu ar 0% likmi. Vecāki ar bērnu vienojas par summu, ko bērns ik mēnesi atmaksās saviem vecākiem. Protams, vecākiem ir iespēja kļūt arī par līdzaizņēmējiem, tomēr tie izvēlas izvairīties no banku kredītu procentu likmēm.

Loģiski, ka jo lielāks ir aizdevums, jo lielāks ir risks. Jāsaka, ka iepriekš aprakstītajā piemērā aizdevuma summa nav liela – vien pāris tūkstoši – , bet ko darīt tad, kad bērnam ir nepieciešams kredīts mājokļa iegādei, kas ir mērāms vairāku tūkstošu apmērā. Šādā gadījumā gan laikam bez trešās puses līdzdalības neiztikt – ir nepieciešams slēgt trīs pušu līgumu, kurā katra puse uzņemas atbildību par konkrēto kredītu un piekrīt tā atmaksai. Trešā puse, kas vairākumā gadījumu ir banka, sagatavo visus nepieciešamos dokumentus un nokārto visas nepieciešamās formalitātes, kā arī, protams, aizdod naudu. Kad tas ir izdarīts, vecāki var aizdot saviem bērniem naudu, lai tie varētu veikt nepieciešamo pirkumu, pakāpeniski atmaksājot vecākiem aizdoto naudas summu. Neskaitot aizdevumu un procentus, kredīta ņēmējam ir jārēķinās arī ar tādiem izdevumiem kā komisijas maksa, kas ir jāsamaksā trešajai pusei par darījumu. Viena no nozīmīgākajām priekšrocībām, kas tiek gūta, vecākiem, nevis bērniem, aizņemoties kredītu, ir zemākas procentu likmes iegūšana, kas ilgtermiņā ietaupa ievērojamas naudas summas.

Ir jāsaprot, ka iepriekš aprakstītie piemēri ir tie pozitīvie piemēri, kad bērni atmaksā saviem vecākiem kredītu pilnā apmērā, bet, kā zināms, ne vienmēr tā notiek. Ikvienam vajadzētu ilgi un pamatīgi apdomāt visus “par” un “pret”, pirms iesaistīties kādās kredītsaistībās, it īpaši, ja tās ir kredītsaistības starp vecākiem un bērniem. Ir ieteicams iztēloties pašu ļaunāko scenāriju un padomāt, vai jūs varētu ar to sadzīvot. Vairākumā gadījumu ļaunākais scenārijs ir saistīts ar aizdevuma neatmaksāšanu un gan kredītvēstures, gan savstarpējo attiecību sabojāšanu. Tas var izklausīties skarbi, bet šādu situāciju realitātē nav mazums. Lai vai kā, ja jūs ticat, ka jūsu bērns atmaksās naudu un jebkurai situācijai atradīsies risinājums, aizdodiet to, bet noteikti meklējiet arī trešās puses palīdzību. Gan jūs, gan jūsu bērni būs ieguvēji, lūdzot trešās puses palīdzību, un, cerams, būs laimīgi.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here