Alans Grīnspans ir viens no šī brīža pazīstamākajiem ekonomistiem, kurš ir sarakstījis daudz un dažādas grāmatas, kā arī bijis ASV federālās rezervju bankas vadītājs 19 gadus. Grīnspans vadot federālo rezervi tiek kritizēts, par to, ka viņa vadībā tika samazināta federālo kredītu aizdevumu likme un tas nozīmēja, ka Bankas varēja aizņemties naudu no valsts aizvien lētāk un lētāk un tas savukārt noveda ekonomiku pie burbuļa, kas sākumā izpaudās akciju tirgū bet pēc tam mājokļu cenās. Grīnspans pēc sava amata nolikšanas dažādās intervijās un savās grāmatās arī ir atzinis, ka šie zemie procenti noteikti bija vainojami šo burbuļu veidošanā, bet ka viņš to esot atklājis jau pārāk vēlu un tad vairs neesot bijusi iespēja visu izlabot. Alans mācījās gan Kolumbijas universitātē gan Ņujorkas universitātē un beigās ieguva savu bakalaura grādu ar disertāciju, kurā viņš izskaidroja, kā paaugstinātas īpašumu cenas var novest ekonomiku burbulī, kas agri vai vēlu sprāgs, radot ekonomisko lejupslīdi. Bet lai gan viņš jau šajā laikā to saprata, tomēr, kā Federālās rezerves galva viņš tomēr nerīkojās atbilstoši un tik un tā samazināja bāzes procentu likmes!

Alans tika iecelts Federālās rezerves galvenajā amatā Ronalda Reigana vadībā un tur pavadīja jau, iepriekš minētos, 19 gadus līdz viņš aizgāja pensijā. Interesanti ir tas, ka pēc aiziešanas pensijā pēc dažiem mēnešiem notika pēdējā laika lielākā ekonomikas recesija, un daudzi cilvēki tad arī tieši vaino viņš pie šīs krīzes izraisīšanas, jo samazinot centrālu aizņēmumu procentu likmi viņš ļāvā cilvēkiem aizņemties pārāk daudz naudas.

Pēc sava amata atstāšanas ASV Federālajā rezervju bankā Alans izveidoja savu konsultāciju kompāniju, ar kuras palīdzību tad viņš arī ir palīdzējis nopelnīt naudu daudzām lielajām organizācijām un bankām. Kā arī viņš ir sarakstījis vairākas grāmatas un 2007. gadā arī savu memuāru, kur viņš stāsta, ka labprāt jaunas ekonomikas idejas viņš iegūst sēžot karstā vannā. Pēc viņa mandāta nolikšanas parādījās arī daudz un dažāda kritika par to, ka viņš palīdzēja ASV prezidentam Bušam samazināt nodokļus, kā arī privatizēt sociālo drošības sektoru un tādā veidā padarījis Federālo rezervi par valdības sastāvdaļu nevis atsevišķu organizāciju, kā tam būtu jābūt.

Lai vai kādu lomu Grīnspans ir spēlējis, tomēr viņa grāmatas ir visai pieprasītas tieši vņa statusa un atpazīstamības dēļ un viņš ir saņēmis vismaz 4 dažādas goda medaļas sākot no Prezidenta brīvības medaļu līdz Lielbritānijas bruņinieka ordenim. Un viņš arī saņēma Doktora grādu tirgus zinātnēs no Ņujorkas universitātes. Grīnspans, lai gan nav sarakstījis akadēmiskās grāmatas, tomēr labi prot izskaidrot ekonomikas pamatprincipus un to, kas tajā notiek parastiem cilvēkiem un tādā veidā arī viņam ir izdevies pārdot daudzas grāmatas, kurās tad viņš cenšas arī cenšas izskaidrot, kāpēc ekonomika pašlaik stagnē un kāpēc notika 2007 un 2008 gada ekonomikas krīze, kā arī kā mēs to varētu izlabot. Viņam ir arī ļoti stipri uzskati par Eiropas savienību un to, ka tā nav tik spēcīga kā izskatās un, ka ASV savukārt ir spēcīgāka nekā izskatās, bet Eiropas savienība globalizācijas dēļ palēnina ASV ekonomikas izaugsmes tempu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here