Bez naudas šajā pasaulē vairs nav iespējams izdzīvot, turklāt nu jau arī mazinās skaidras naudas izmantošana, jo lielāko daļu pakalpojumu un darījumu var apmaksāt un veikt ar bankas karšu palīdzību. Tiek piedāvātas gan debetkartes, gan kredītkartes. Norēķināšanās ar bankas kartēm tā vietā, lai izmantotu skaidru naudu, ir daudz drošāka un vienkāršāka – līdzi nepieciešams nēsāt tikai vienu neliela izmēra plastikāta gabalu tā vietā, lai piestūķētu naudas maku ar sīknaudu un dažāda izmēra eiro banknotēm, kas ne vienmēr ietilpst visos makos. Tāpat arī, ja tiek nozagta bankas karte, tad ir izstrādāta drošības sistēma, kas palīdz nodrošināties pret zagļiem; turpretī, ja tiek nozagta skaidra nauda, bet cilvēks to nav uzreiz pamanījis, tad ko mainīt īsti vairs nevar.

Kopumā tiek izšķirtas divu veidu bankas kartes – debetkartes un kredītkartes, kurām galvenā atšķirība ir tāda, ka kredītkartes īpašnieki, ja ir iztērējuši savus personīgos ietaupījumus, var aizņemties uzreiz naudu no bankas. Tomēr iespējams maksājumu kartes iedalīt vēl sīkāk – jauniešu un pieaugušo bankas kartes. Būtībā ar abu veidu kartēm ir iespējams veikt vienus un tos pašus pakalpojumus, mēdz atšķirties tikai izmaksas, taču katrai no šīm kartēm, atbilstoši vecuma grupai, ir arī kādas priekšrocības.

Jauniešu kartes ir domātas personām, kas ir līdz 24 vai 25 gadu vecumam, tāpat atkarībā no izvēlētās bankas mēdz būt atšķirīgs vecums, no kura kartes iespējams iegūt. Ar jauniešu kartēm ir iespējams veikt visas bankas karšu pamatfunkcijas – izņemt skaidru naudu ne tikai attiecīgās bankas automātos, bet arī citur; turklāt naudas izņemšana iespējama arī ārvalstīs. Ar jauniešu kartēm iespējams norēķināties veikalos par pirkumiem, kā arī veikt pakalpojumu un preču apmaksu internetā. Konkrētās bankas automātos iespējams veikt maksājumus par dažādiem rēķiniem, papildināt telefona kartes. Viens no būtiskākajiem aspektiem, kas piemīt jauniešu bankas kartēm, ir daudzās atlaides. Lai gan arī pieaugušo kartēm ir dažādas atlaižu programmas, tomēr jauniešiem ir atlaides dažādiem koncertiem un festivāliem, tāpat arī attiecīgās ēstuvēs iespējams saņemt bonusus. Protams, ne visas jauniešu kartes piedāvā vienādas priekšrocības, tomēr lielākoties, izmantojot jauniešiem piemērotās banku kartes, nav jāmaksā komisijas maksa par pārskaitījumiem. Ir piedāvājumi, kas atšķirībā no pieaugušo bankas kartēm jauniešu kartes īpašniekiem ir bezmaksas pakalpojums. Gan SEB, gan Swedbankas piedāvā dažādus jauniešu komplektus. Par šādām norēķinu kartēm gada maksa nereti ir zemāka nekā pieaugušo bankas kartēm.

Pieaugušo bankas kartēm arī tiek piemērotas dažādas atlaides un priekšrocības, kas mēdz atšķirties no izmantotās bankas. Tāpat kā jauniešu kartes, arī pieaugušo kartes nodrošina to īpašniekiem visas pamatfunkcijas – norēķinus veikalā, pakalpojumu apmaksu internetā, skaidras naudas izņemšanu ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs. Attiecīgos bankomātos iespējams veikt rēķinu apmaksu, kā arī naudu iespējams ne tikai izņemt, bet arī ieskaitīt. Arī pieaugušo bankas kartēm ir dažādas atlaides, tomēr galvenā atšķirība, kas piemīt pieaugušo kartēm, ir iespēja rezervēt viesnīcas; turklāt viesnīcas var ne tikai rezervēt, bet arī apmaksāt. Tāpat pieaugušo kartes piedāvā saviem īpašniekiem iznomāt automašīnas. Pieaugušo kartes sniedz arī iespēju izņemt lielākas naudas summas. Protams, klients pats var mainīt dienas likmi, tomēr kopumā jauniešu kartēm ir mazāks piedāvātais izņemamās naudas apmērs. Tomēr, lai uzzinātu par visām sniegtajām pieaugušo bankas karšu priekšrocībām, kartes īpašniekam ir tās jāizpēta bankas mājaslapā vai arī par tām var uzzināt, vēršoties konkrētās bankas filiālē.

Gan jauniešu, gan pieaugušo maksājumu kartēm ir noteikti termiņi, pēc kuru beigām kartes ir jāmaina. Taču karšu īpašniekiem par to nav jāuztraucas – apkalpojošā banka bez maksas aizsūtīs jauno bankas karti uz klienta norādīto adresi.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here