ASV dolārs, iespējams, ir viena no atpazīstamākajām un populārākajām valūtām pasaulē, jo tā ir pasaulē vadošās valsts – Amerikas Savienoto Valstu – oficiālā valūta, un tieši šo valūtu arī visbiežāk izmanto kā tirdzniecībā tā citās jomās visā pasaule, nodrošinot to, ka ASV dolārs ir pamata rezerves valūta. Tāpēc domāju, ka ir vērts tuvāk apskatīt ne tikai to, kā ir radies slavenais ASV dolārs, bet arī to, kā tas izskatās un kā tas tiek pielietots.

Dolārs, kā jau minēju ir ASV oficiālā valūta, taču papildus Amerikas Savienoto Valstu 50 štatiem, tā ir oficiālā valūta arī 16 teritorijām, kuras, lai gan tehniski nav ASV sastāvdaļas, tās tik un tā pārvalda ASV valdība, kā arī oficiālā valūta divās teritorijās, kuras pārvalda Lielbritānija un faktiskā valūta vairākās dažādās pasaules pilsētās.

ASV dolārs tika radīts un definēts 1792. gadā Amerikas Savienotajās valstīs izdotajā Monētu aktā, kurā tika specificēts, ka ASV dolāram pēc tā svara un izskata ir jābūt balstītam uz spāņu dolāru. Šajā aktā tika arī noteikts tas, kāda ir šī jaunā ASV dolāra vērtība, un tika nolemts radīt pašiem savu naudas kaltuvju. Taču ASV kontinentālais kongress autorizēja ASV dolāra izdošanu jau pirms šī akta – 1786. gada 8. septembrī.

ASV valūtas nosaukums – dolārs – nāk no šīs teritorijas koloniālā perioda, kas sākās 16. gadsimta beigās, jo jau šajā laikā par dolāru sauca Spānijas kolonizētajās teritorijās izmantotu valūtu, kuras nosaukumu vēlāk tad arī pārņēma ASV.

dolarsSākotnēji uz ASV dolāriem nebija attēloti ASV bijušie prezidenti vai citi Amerikai zīmīgi attēli, kā tas ir pašreiz, bet gan monētu aversā tika izmantoti grieķu mitoloģijas un indiāņu tēli un simboli. ASV dolāra valūta savu pašreizējo izskatu ieguva tikai pagājušā gadsimta sākumā, kad arī tika standartizēti dolāru banknošu izmēri.

Pašreiz apgrozībā ir sastopamas 7 dažādu vērtību banknotes un 6 dažādu vērtību dolāra centu monētas. Uz visām dolāra banknotēm, kuras tiek veidotas no kokvilnas šķiedru papīra, ir attēlots kāda Amerikas vēsturē svarīga cilvēka portrets, no kuriem lielākā daļa ir bijušie ASV prezidenti, bet uz dolāra centu monētām, kuras katra ir veidota no citādāku metālu sakausējumiem, pamatā ir attēloti ASV vēsturē nozīmīgu cilvēku profili. Interesanti, ka Amerikas Savienotajās Valstīs ar likumu ir noteikts, ka uz to naudas drīkst attēlot tikai jau mirušu personu.

Uz ASV 1 dolāra banknotes ir attēlots pirmais ASV prezidents Džordžs Vašngtons, uz 2 dolāru banknotes var sastapt Tomasu Džefersonu, uz 5 dolāru banknotes gozējas Ābrahāms Linkolns – 16. ASV prezidents, uz 10 dolāru banketos var redzēt bijušo ASV valsts kases sekretāru Aleksandru Hamiltonu, pēc tam un 20 dolāru banknotes ir attēlots 7. ASV prezidents Endrjū Džeksons, un 50 dolādu banknotes rotā Uliseja Granta – 18. ASV prezidenta portrets. Bet 100 dolāru banknoti rotā Bendžamina Frenklina portrets. Vēl pastāv arī 100’000 dolāru banknotes, kuru gan izmanto tikai un vienīgi ASV valdība, un uz tām it attēlota 28. ASV prezidenta Vudro Vilsona portrets.

ASV dolāra centu monētas ir interesantas, jo, lai gan lielākajai daļai no tām aversā ir viens un tas pats attēls, šo monētu reversi mainās, balstoties uz to, kāda izlaiduma monēta tā ir. Viena centa monētas, kuru dēvē arī par peniju, aversā ir attēlots Ābrahāms Linkolns, 5 centu monētas jeb niķeļa aversā ir Tomasa Džefersona profils, 1 centu monētas aversā ir Franklina Rūzvlta attēls, 25 centu monētu aversu rotā Džordža Vašingtona profils, 50 centa monētu rotā Dvaita D. Eizenhauera portrets, bet 1 dolāra monētas ir vienīgās monētas, kuras ir sastopamas ar dažādiem aversiem un veidotas no dažādiem materiāliem, starp kuriem ir sudraba monētas ar Dvaita D. Eizenhauera profilu, monētas ar Suzannas B. Anotijas portretu, kā arī zelta krāsas dolāru monētas ar Sacagaveas portretu.

ASV dolāra pirktspēja jeb tas, cik daudz preces vai pakalpojumus ir iespējams iegādāties ar ASV dolāra vienu vienību, pēdējos gados ir samazinājusies, jo šo pirktspēju tieši ietekmē inflācija jeb cenu palielinājums, un tā 2015. gada jūnijā jau bija pieaugusi par 0,3%. Tātad, ja, piemēram, tu kādu preci 2000. gadā varēji iegādāties par 1 ASV dolāru tad jau šogad par šo preci tev nāktos atdot 1.39 dolārus.

Pašreiz apgrozībā ir aptuveni viens triljons ASV dolāru, un ik gadu no jauna tiek saražotas aptuveni 8 biljoni ASV dolāru, par ko atbildīgas ir divas ASV aģentūras – Gravēšanas un drukas birojs un ASV naudas kaltuve.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here