Studiju gadi ir viens no svarīgākajiem cilvēka dzīves posmiem, jo šajā laikā tu ne tikai iemācies savu dzīves profesiju, bet bieži vien arī satiec savus labākos draugus un nākamo otro pusīti. Taču daudziem studiju gadi vairāk saistās tieši ar studiju kredītiem un lielajiem maksājumiem, kuri būs jāatmaksā pēc studiju beigšanas. Tāpēc ir vērts padomāt, vai apmaksāt šos kredītus uzreiz, vai, iespējams, vispirms iekrāt naudu, un tikai pēc tad sākt atmaksāt studiju kredītu?

Lielākā daļa cilvēku noteikti uzskata, ka vispirms ir jāatmaksā kredīti, vienalga, vai tie ir studiju vai cita veida kredīti, un tikai pēc tam var sākt krāt naudu. Izdarot vienkāršus aprēķinus un paskatoties uz iekrājumu un kredītu procentu likmēm, noteikti var šķist, ka tieši šāda stratēģija ir vislabākā, jo pēc tam, kad tu būsi atbrīvojies no kredīta, tev būs vairāk brīvo līdzekļu iekrājumu veikšanai. Taču patiesībā situācija nav tik vienkārša. Tik lielu finansiālo lēmumu noteikti nevajadzētu veikt, vienkārši skatoties uz procentu likmēm, jo katra cilvēka situācija var būt citādāka – vienam izdevīgāk var būt atmaksāt kredītu pirms iekrājumu veidošanas, bet otram, iespējams, veiksmīgāk būtu vispirms izveidot kaut nelielus iekrājumus un tikai tad sākt atmaksāt kredītu. Tāpēc, lai tev palīdzētu vieglāk veikt šādu grūtu lēmumu, šeit uzskaitīšu dažus par un pret argumentus kā iekrājumu veidošanai pirms, tā pēc kredīta atmaksas.

Iekrājumu veidošana pēc kredīta atmaksas

  • Viens no lielākajiem argumentiem, lai izšķirtos par šādu lēmumu, noteikti ir tas, ka naudas uzkrājumiem pēdējā laikā ir ļoti mazi procenti, kā rezultātā izdevīgāk varētu šķist vispirms nomaksāt kredītu ar tā lielajiem procentiem, un pēc tam sāk krāt.
  • Iekrājums daudziem cilvēkiem ir kā drošības spilvens gadījumos, ja nu pēkšņi finansiālā situācija ievērojami pasliktinās. Taču eksperti saka, ka šie iekrājumi bieži vien nodrošina kļūdainu drošības sajūtu, tāpēc lielākajā daļā gadījumu, vispirms vajadzētu nomaksāt kredītus, un tikai pēc tam ķerties pie iekrājumu veidošanas. Un tad, kad tev vairs nebūs kredīti, tas radīs īstu drošības spilvenu un tīru kredītvēsturi.
  • Protams, uzkrājumu fonds ārkārtas gadījumiem nav nekas slikts, jo tas vienmēr dod sajūtu, ka pat briesmīgākajā finansiālajā situācijā tev būs iespēja kaut kā no tās izkļūt. Taču pat dažus mēnešus krājot šo fondu, tava kredīta procenti var uzkāpt tik augstu, ka šis kredīts tev būs jāapmaksā vēl ilgāku laiku. Tāpēc visbiežāk labāk sākumā nomaksā savas parādsaistības un pēc tam droši vari krāt naudu.

Iekrājumu veidošana pirms kredīta atmaksas

  • Taču no otras puses, arī iekrājumi var būt ļoti vērtīgi attiecīgās situācijās. Jau iepriekš minētais ārkārtas gadījumu iekrājumu fonds var noderēt daudz un dažādos gadījumos, jo tu nekad nezini, kas dzīvē notiks.
  • Šāds kaut vai neliela uzkrājuma fonds bieži vien mūsdienu ekonomiskajā situācijā ir ļoti svarīgs arī tāpēc, ka bankas mēdz to klientiem pēkšņi atcelt izsniegtos kredītus, kas var visu tavu dzīvi sagriezt kājām gaisā, un tad tu būsi tikai priecīgs, ka tev ir iekrājumi, kurus vari izmantot, lai turpinātu savu dzīvi tās ierastajā ritmā.
  • Bet, ja tava kredīta procentu likme ir ļoti zema, tad ir vairāk kā normāli un pat vēlami nedaudz aizkavēt šī kredīta apmaksu un iekrāt naudu, īpaši, ja tev ir iespēja atvērt krājkontu ar augstu procentu likmi, jo šādā gadījumā tu vari sev nodrošināt nelielu finansiālo stabilitāti, bet pēc tam tu joprojām būsi spējīgs bankai atdot savu studiju kredītu.

Lai kuru no šiem variantiem tu izvēlētos, atceries, ka tev ir jāpieņem šis lēmums, un tikai tu pats vari saprast, kāda ir tava finansiālā situācija, un ko tev vajadzētu darīt vispirms. Bet, ja tu tik un tā nespēj izlemt, tad pastāv arī zelta vidusceļš – ik mēnesi sistemātiski atmaksāt kaut nelielu daļu no kredīta, tajā pašā laikā arī veicot kaut vai nelielas iemaksas savā krājkontā. Iespējams, ne visiem to finansiālā situācija atļauj veikt šādu lēmumu, bet, ja tu tomēr jūties pietiekami droši savos ienākumos, tad šādi tu gan palēnām atmaksāsi kredītu, gan krāsi naudu. Vai tas neizklausās lieliski?

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here