Austrālijas Dolārs ir līdzās ASV dolāram un Kanādas dolāram ir viena no pasaulē visbiežāk tirdzniecībā izmantotajām valūtām, ierindojoties piektajā vietā. Šis dolārs ir ieguvis savu popularitāti pateicoties augtajām procentu likmēm, kuras pastāv Austrālijā, kā arī pateicoties Austrālijas stabilajai ekonomikai un politiskajai situācijai, kas viss spēlē lomu kādas konkrētas valūtas atzinībā.

Austrālijas Dolārs ir ne tikai Austrālijas Federācijas un septiņu tai piederošo teritoriju oficiālā valūta, bet tas arī ir atzīts par oficiālo valūtu citās 4 neatkarīgās, taču Austrālijas tuvumā esošās valstīts – Kiribati, Nauru, Tuvalu un Zimbabvē.

Oficiāli Austrālijas dolārs eksistē un apgrozībā darbojas tikai aptuveni 60 gadus, taču šīs valūtas aizsākumus var meklēt jau agrāk. Lai gan Austrālijas teritorijas eiropiešu jūras braucēji bija atklājuši jau 17. gadsimta pašā sākumā, eiropieši tajās iedzīvoties sāka tikai ap 18. gadsimtu, un tikai 19. gadsimtā Austrālijas teritorijā, kuras liela daļa tajā laikā bija Lielbritānijas kolonija, parādījās pirmā oficiālā valūta – holej dolārs, kura vērtība bija 5 britu šiliņi, un dump, kura vērtība bija 15 britu pensi. Šī jauna valūta tika ieviesta, lai atrisinātu metāla naudas trūkumu, kurš pastāvēja Britu kolonijā, kuru dēvēja par Jauno Dienvidu Velsu.

Nākamais valūtas posms Austrālijas teritorijā sākās, kad 1901. gadā tika nodibināta Austrālijas Federācija, kurā tika apvienotas britu kolonijas ar rietumu Austrāliju. Šīs jaunās valsts pašos pirmajos gados Austrālijā tika lietota britu marciņa, bet jau 1909. gadā Austrālijas Federācijas konstitūcijā tika ierakstīta Austrālijas valūta, kas tik un tā vēl bija balstīta uz Britu mārciņu, jo šo valūtu dēvēja par Austrālijas mārciņu un tā bija piesaistīta Britu Sterliņa mārciņai, kas negatīvi ietekmēja Austrālijas ekonomiku un tās attīstību. To redzot, 1966. gadā Austrālijas valdība beidzot nolēma, ka Austrālijai ir nepieciešama no Lielbritānijas neatkarīga valūta, kura būtu balstīta uz decimālo valūtas sistēmu. Sākotnēji, tika ierosināts šo valūtu dēvēt par karalisko jeb “royal”, un, lai gan Austrālijas Rezervju banka, kura vēl joprojām ir atbildīga par Austrālijas monetāro politiku, sāka šīs jaunās valūtas drukāšanu, tās nosaukums bija tik nepopulārs, ka laika gaitā tas tika nomainīts uz dolāru un tā dzima Austrālijas dolārs.

australijas dolarsTā kā Austrālijas Rezervju banka ir atbildīga par Austrālijas monetāro politiku, šīs bankas pārvaldībā ir arī Austrālijas dolāra banknotes, no kurām cirkulācijā pašreiz ir sastopamas 5 dažādu vērtību banknotes. Mazākā Austrālijas dolāra banknošu vērtība ir 5 dolāri, kuru vienā pusē ir attēlots Karalienes Elizabetes II portrets un eikalipta lapas, bet otru pusi rotā gan vecā, gan jaunā Austrālijas parlamenta ēka un ģeometrisks raksts. Nākamā vērtība ir 10 dolāri, kuru banknotes vienā pusē ir rakstnieka AB “Bandžo” Patersona portrets, kura slavenākie darbi ir dzejoļi “Valsējošā Matilda” un “Vīrs no sniegotās upes”, kuru tēmas ir attēlotas blakus poēta portretam, bet šīs banknotes otrā pusē tu varēsi ieraudzīt Dāmas Marijas Gilmoras portretu un zīmējumus, kuri saistīti ar šīs sievietes kampaņām par dažādiem sociāliem un ekonomiskiem jautājumiem, piemēram, sieviešu balsstiesībām vēlēšanās. 20 dolāru banknotes vienā pusē ir attēlota Marija Reibija, kura bija 19. gadsimta biznesmene un labdare, kā arī Merkūrija teātra ēka, kura viņai piederēja, bet banknotes otru pusi rotā mācītāja Džona Flinna portrets, kurš izveidoja pirmo gaisa medicīnas servisu, kas ļāva medicīnu nodrošināt arī daudzajām Austrālijas salām un attālākiem reģioniem. 50 dolāru banknotes vienā pusē var sastapt Deividu Unaiponu, kurš visu mūžu veltīja, lai uzlabotu aborigēnu cilvēku dzīves, bet šīs banknotes otrā pusē ir Edītes Civanas portrets, kura bija pirmā sieviete Austrālijas parlamentā. Un Austrālijas dolāra banknošu lielākā vērtība ir 100 dolāri, kuru vienā pusē tu atradīsi Dāmas Nellijas Melbas portretu, kura savā laikā bija viens no visslavenākajiem soprāniem, bet banknotes otru pusi rotā Sera Džona Monaša attēls, kurš bija viens no visslavenākajiem Austrālijas armija komandieriem.

Par Austrālijas dolāra monētu ražošanu ir atbildīga Karaliskā Austrālijas naudas kaltuve, kura pašreiz ražo un apgrozībā izlaiž 6 dažādu vērtību Austrālijas dolāra monētas. Visu šī dolāra monētu aversā ir redzams Karalienes Elizabetes 2 portrets, kura vēl joprojām ir Austrālijas monarhs, taču šo monētu reversi atšķiras. Mazākās monētas vērtība ir 5 Austrālijas dolāra centi, kuru reversā var redzēt vienu no Austrālijas dzīvniekiem dzeloņcūkas attēlojumu, 10 centu monētas reversā tu ievērosi lirasputna attēlojumu, bet 20 centu monētas, tāpat kā 50 centu, 1 un 2 dolāru monētas ir sastopamas ar ļoti daudziem dažādiem reversu attēliem, jo šīs monētas ik gadu izdod ar virkni dažādiem piemiņas attēliem.

Austrālijas dolārs ir visvairāk pārvērtētā valūta, kas nozīmē, ka, piemēram, salīdzinot Austrālijas un ASV dolāra kursus, par vienu Austrālijas dolāru ir iespējams iegādāties ap 73 ASV dolāra centiem, kā arī Austrālijas dolāra pirktspēja arvien samazinās pateicoties aptuveni 2.2 procentu inflācijai katru gadu.

Balstoties uz Austrālijas Rezervju bankas datiem 2014. gada vidū Austrālijā apgrozībā bija sastopami aptuveni 60.8 biljoni Austrālijas dolāru, kuros ietilpst aptuveni 1.3 biljonu Austrālijas dolāra banknotes.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here