Ja tu vēlies iegādāties savu pirmo auto neatkarīgi, vai tas tiek darīts ar kredīta vai vienkārši sakrātu naudu, tev noteikti vajadzētu uzzināt un izrēķināt cik izmaksās šīs automašīnas uzturēšana. It sevišķi svarīgi šo visu uzzināt ir tad, ja tu grasies ņemt savu auto kredītā, jo papildus ikmēneša kredīta maksājumiem tev būs jālej degviela, jāmaksā apdrošināšana, jāveic ikgadējā tehniskā apskate un vēl papildus jāsedz arī remontdarbi, kad tādi būs nepieciešami. Automašīnas iegāde ir svarīgs process, un to noteikti nevajadzētu sasteigt, tāpēc šodien došu jums ieskatu tajā, cik varētu aptuveni izmaksāt automašīnas uzturēšana. Apskatīsim, kam ir jāpievērš uzmanība, un kas varētu ietekmēt šī auto ikmēneša un ikgadējās izmaksas? Par piemēru aprēķiniem ņemsim mazākās klases hečbeku, kas būs Audi A3, kas tad arī būtu vidusceļš starp sedaniem, universāļiem un vēl mazāka tilpuma hedžbekiem.

Tehniskā apskate

Vispirms jau jāskatās ir auto masa un to, cik izmaksās ikgadējā tehniskā apskata un cik liels būs ceļa nodoklis. Ja ņemam mūsu piemēru Audi A3 2004. gada, kura pilna masa ir nedaudz zem 1400 kilogramiem, tad redzams, ka šī auto ikgadējais ceļa nodoklis ir tikai 35.57 Eiro, bet Tehniskās apskates izmaksas ir 23.27 Eiro, par pamatpārbaudi benzīna motoram un 12.56 Eiro par atkārtoto pārbaudi. Tas nozīmē, ka katru gadu tev nāksies maksāt vismaz 58.84 Eiro, ja tu iziesi tehnisko apskati ar pirmo reizi, un šeit automašīnas mazais svars ir viens no tās plusiem, jo tā ietilps kategorijā līdz 1500 kilogramiem, un tāpēc tai ir salīdzinoši mazs ceļa nodoklis.

Apdrošināšana

Nākamās izmaksas, kas saistītas ar šo automašīnu ir apdrošināšana, kur OCTA ir obligāta, bet KASKO ir pēc cilvēka brīvas izvēles. OCTA apdrošināšanas izmaksas noteikti, ka būs visai individuālas atkarībā no tā, cik liels ir cilvēka stāžs un kāda automašīna tiks izvēlēta. Vidēji OCTA apdrošināšana izmaksās vismaz 30-50 Eiro gadā, bet ja tiesības tev noliktas ir tikai nesen, tad šī cena var būt arī lielāka, jo tev būtībā vēl nav stāžs un apdrošinātāju acīs tu esi lielākā riska kategorijā. Ja tu vēlies ņemt arī KASKO, tad šīs izmaksas būs vēl daudz lielākas un var sastādīt pat vairākus simtus gadā, bet par KASKO apdrošināšanas vajadzību jau būtu jārunā atsevišķi jaunā rakstā!

Degvielas izmaksas

Noteikti, ka vislielākās izmaksas sastādīs tieši degviela, jo pašlaik 2015 gada pirmajā pusē litrs benzīna maksā 1.10 Eiro, bet šī cena noteikti, ka ir vēl zema, jo vēl taču nesen, kad vēl Latvijā valūta bija Lati, tad Degviela maksāja jau vairāk kā vienu Latu, kas tagad būtu 1.4 Eiro, un tāpēc visticamāk ka tuvāko gadu laikā degvielas cena tikai kāps. Cita runa jau būtu par to, cik izmaksātu automašīnas uzturēšana, kurai būtu uzstādīta gāzes iekārta, jo Autogāzes cena ir aptuveni 0.60 Eiro Litrā, bet gāzes patēriņš ir tikai par kādiem 10-20% lielāks nekā benzīnam, tāpēc šādi ir iespējams vēl vairāk samazināt degvielas izmaksas. Ja rēķinam, ka viens Litrs benzīna maksā 1.10 Eiro, tad ar aptuveno patēriņu 7 litri/ 100 kilometriem mēs iegūstam 7.7 Eiro uz simts kilometriem, bet ar gāzes iekārtu šīs izmaksas būtu zem 5 Eiro uz simts kilometriem, kas ir pat ļoti izdevīgs piedāvājums. Ja tu ikdienā uz darbu nobrauc vismaz 20 kilometrus, tad mēnesī darba vajadzībām uz benzīna, tas tev izmaksātu aptuveni 30 Eiro ar benzīna motoru, vai arī 20 Eiro ar gāzes iekārtu, ņemot vērā, ka mēnesī ir aptuveni 20 darba dienas. Un tad vēl braucot papildus kaut kur tad šīs izmaksas noteikti būs daudz lielākas un ir jārēķinās ar vismaz 50 Eiro mēnesī tikai degvielai, kas tad, ja tev vēl ir jāmaksā arī kredīts ir visai liela summa.

Remontdarbi

Un visbeidzot nonākam arī pie remontdarbiem, kas parasti ir neplānoti, bet ko noteikti, ka vajadzētu mēģināt ieplānot cik vien iespējams. Jebkurai automašīnai katru gadu ir jāgrūž iekšā līdzekļi remontdarbiem, kas visbiežāk ir tieši ritošās daļas uzturēšana, akumulatoru maiņa, eļļu un citu šķidrumu maina, kā arī protams nopietnāku detaļu nomaiņa reizi pa reizei. Uzturēšanas izmaksas parasti ir ļoti individuālas no automašīnas stāvokļa un tava braukšanas stila, bet, manuprāt, vislabāk ūtu katru mēnesi nolikt vismaz 40 Eiro iekrājumus šādiem tēriņiem, kas gada laikā būtu 480 Eiro, kas arī aptuveni varētu būt ikgadējās auto uzturēšanas izmaksas. Noteikti, ka vienu gadu šīs izmaksas būs mazākas, bet nākamajā gadā lielākas, bet, ja nenotiek kaut kas ārkārtējs, tad ar 40 Eiro mēnesī vajadzētu pilnībā pietikt lai tu varētu uzturēt šāda gada automašīnu. Un tas protams ir tikai tad, ja tev ir kādas pazīšanās servisā, nevis tu ved Auto uz dārgajiem servisiem, kur tiek maksāts meistariem par stundu darbu, un tad diezin vai varēsi iztikt ar šādām izmaksām un vajadzēs iekrāt pat vēl vairāk. Ja tu neveido šādus iekrājumus, tad kuru katru brīdi automašīnai var kaut kas notikt un tās būs liekas izmaksas, kas būs jāsedz vai nu no taviem ikmēneša ienākumiem,vai arī jāņem papildus kredīti, kas ir vēl ļaunāk.

Kredīts?

Ja tu vēlies šādu auto iegādāties kredītā, tad tev jārēķinās ir ar vismaz 3000-4000 Eiro lielu naudas summu, kuru ņemot kredītā 4000 Eiro uz 5 gadiem ar pirmo iemaksu 400 eiro tev katru mēnesi izmaksās aptuveni 135 Eiro, kas nozīmē, ka tu 72 mēnešu laikā samaksāsi nevis tikai 4000 Eiro, bet gan 9700 Eiro, bet ņemot kredītu uz 2 gadiem tev mēneša maksājums būs aptuveni 220 Eiro, kas savukārt nozīmē aptuveni 5200 Eiro kopējo kredīta atmaksu pie nebanku kreditoriem. Bet ņemto no Bankas šis kredīts izmaksās 188 Eiro, ja tiks ņemts uz 24 mēnešiem (4500 Kopējā atmaksa), bet 89 Eiro, ja ņemsi to uz 60 mēnešiem, kas tev izmaksās 5300 Eiro. Būtībā ņemot kredītu tev ir jārēķinās, ka, jo uz ilgāku laiku tu ņemsi šo aizdevumu, jo lielāki būs tie procenti, ko tev nāksies atmaksāt. Un noteikti, ja ir jāizvērtē arī kreditors, jo parasti Bankas piedāvā mazākas procentu likmes, bet grūtāk iegūstamus kredītus, savukārt nebanku kreditori piedāvā lielākas likmes, toties kredītu saņemt daudz ātrāk un vieglāk!

Sarēķinot visu kopā sanāk, ka šādas automašīnas uzturēšanas izmaksas ir vismaz 100 Eiro mēnesī, kas gadā sastāda 1200 Eiro, un tas jau ir tikai tad, ja ikdienā ar šo auto netiek daudz braukāts. Ja tu zini, ka no sava budžeta esi spējīgs atlikt vismaz šos 100 Eiro mēnesī, tad tu vari iegādāties šādu automašīnu, bet ja tu gribi kādu lielāku auto vai arī auto ar lielāku motoru,t ad noteikti, ka nāksies ieguldīt katru mēnesi vēl vairāk gan degvielai gan arī remontdarbiem un tehniskā apskate arī izmaksās daudz vairāk. Ja pēc šī tu vēl domā, ka spēsi šādu summu atveltīt katru mēnesi, tad noteikti, ka vari iegādāties savu pirmo Auto, un ja vēlies to darīt kredītā, tad noteikti, ka apskati mūsu Auto Kredīts sadaļu, lai salīdzinātu un iegūtu izdevīgāko piedāvājumu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here