Bankas mums visiem liekas ļoti drošas un liekas, ka tiklīdz, kā tava nauda ir noguldīta bankā, tā tā ir pilnīgā drošībā, bet tā gluži nav, jo reizi pa reizei Bankas bankrotē un tas savukārt nozīmē, ka cilvēki var palikt bez savas naudas. Tieši šāda situācija notika 2011. gadā, kad Bankrotēja Latvijas Krājbanka, un tai iestājās noguldījumu nepieejamība. Tajā brīdī, kad FKTK, jeb Finanšu un Kapitāla Tirgus Komisija konstatēja šo faktu par noguldījumu nepieejamību, tā tika aizsākts process, kurā visiem noguldītājiem tiek izsniegti noguldījumi līdz 100 tūkstošiem Eiro, jeb tajā laikā 70 tūkstošiem Latu.

Saskaņā ar Noguldījumu garantiju likumu jebkurai privātpersonai vai uzņēmumam ir tiesības 20 dienu laikā no noguldījumu nepieejamības iestāšanās saņemt visus savus bankā esošos noguldījumu līdz 100 tūkstošiem Eiro. Šādas garantijas sniedz Latvijas valdība, kurai ir izveidots speciāls noguldījumu garantiju fonds, kurā tiek veiktas obligātās iemaksas tieši šādu gadījumu finansēšanai. 2011. gadā šajā kontā, Krājbankas bankrota brīdī, bija 149 miljoni Latu, bet vēl 200 miljoni latu bija jāaizņemas pārējo saistību izpildei, un šo naudu valdībā pēc tam atguva krājbankas likvidācijas gaitā. Pašreiz 2015. gadā šajā kontā ir uzkrāti vien 90 miljoni Eiro, kas būtu par maz, ja bankrotētu kāda no patreiz lielākajām bankām, kas darbojas mūsu valstī, bet 4. jūnijā veiktajos grozījumos valdība pieņēma lēmumu, ka tagad šādā gadījumā vajadzīgos līdzekļus aizņemties ne tikai no valsts bet arī no citiem tirgus dalībniekiem, jeb citām bankām. Bet tas, kas patērētājiem un uzņēmējiem ir svarīgi, ka tagad šis laiks, kurā būs iespējams saņemt garantēto naudas summu līdz 100 tūkstošiem Eiro tiks samazināts un līdz 2024. gadam tas ir jāsamazina līdz 7 darba dienām, patreizējo 20 darba dienu vietā.

Tas viss nozīmē tikai to, ka, ja tev kādā no Latvijas bankām ir nauda noguldījumu kontā vai algas kontā, kā arī norēķinu kontā līdz šiem 100 tūkstošiem Eiro, tad tu vari būt pilnīgi drošs, ka tu savu naudu saņemsi, jebkurā gadījumā. Bet šiem 100 tūkstošiem garantija it tikai kopējai summai pa visiem bankā esošajiem kontiem, kas nozīmē to, ka ja tev ir vienā kontā 100 tūkstoši bet otrā 10 tūkstoši tu saņemsi tikai šos garantētos 100 tūkstošus. Un tāpēc, ja tavi naudas līdzekļi uzņēmumam vai tev kā privātpersonai ir lielāki par šiem 100 tūkstošiem, tad tos būtu labāk izvietot pa vairākām bankām tādā veidā samazinot risku naudas zaudēšanai tuvu nullei.

Mani priecē tas, ka Valdība sniedz saviem patērētājiem un uzņēmējiem šādu drošības spilvenu, un arī domā, kā pēc iespējas samazināt šo izmaksas laiku, jo tad, kad, piemēram, tev ir jāvada uzņēmums un tev pēkšņi pazūd norēķinu konts, tad ātri vien vari palikt bez klientiem, nespēdams samaksāt par pakalpojumiem un precēm. Bet, ja tu gribi vienā bankā turēt vairāk par šiem 100 tūkstošiem Eiro, tad tu to dari ar nelielu risku šo naudu zaudēt, jo bankas, lai gan reti, bet mēdz bankrotēt!

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here