Mājdzīvnieki var dzīvē ienest daudz prieka. Ar laiku viņi var kļūt par cilvēku labākajiem draugiem un sabiedrotajiem, tieši tāpēc mēs parasti nedomājam par to, cik mājdzīvnieki mums izmaksā. Mēs nevērtējam viņus naudas izteiksmē, tomēr ir jāsaprot, ka mājdzīvnieka uzturēšana var izmaksāt patiešām dārgi. Pat tad ja dzīvnieks tiek adoptēts no dzīvnieku patversmes un tiešā vaidā par viņu maksāts netiek, ir jārēķinās, ka visu viņa mūžu jums būs jānodrošina ēdiens, veterinārārsta pakalpojumi, kopšanas līdzekļi utt., tāpēc, pirms pieņemt lēmumu par mājdzīvnieka adoptēšanu vai iegādi, vajadzētu parēķināt, cik tas izmaksās un vai jūs to varat atļauties?

Pirmkārt, jau ir jāapdomā vai jūs vispār varat atļauties iegādāties mājdzīvnieku? Kaut gan mājdzīvnieki ir cilvēku draugi, viņiem tomēr tiek piemērotas cenas. Mājdzīvnieku cenas var būt ļoti atšķirīgas. No pāris eiro par kāmīšiem vai žurgiņām līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro par eksotiskiem dzīvniekiem vai tīršķirnes suņiem un kaķiem. Daudzi, izvēlas ņemt dzīvniekus no dzīvnieku patversmēm, domājot, ka tad par tiem nekas nebūs jāmaksā, taču arī patversmes parasti pieprasa naudas summas par uzturēšanu, medicīnas pakalpojumiem un iespējams arī sterilizāciju. Tātad, kaut kādas sākotnējās izmaksas ir attiecināmas uz gandrīz visiem dzīvniekiem. Ja jums nepietiek naudas dzīvnieka iegādei, diez vai jums vajadzētu apsvērt domu par patvēruma sniegšanu viņiem, jo sākotnējās izmaksas parasti ir vien mazākā kopējo izmaksu daļa un, ja nespējat to segt, visticamāk nespēsiet arī rūpēties par dzīvnieku ikdienā.

Nākamais, par ko vajadzētu padomāt ir obligātās izmaksas, kuras ir noteiktas likumā un kuras nav iespējams samazināt, kā, piemēram mājdzīvnieku nodokļi, čipēšana, maksa par potēm utt. Tās ir lietas, ar kurām ir jārēķinās katram mājdzīvnieka īpašniekam (ja nu vienīgi jūsu mājdzīvnieks nav zivtiņa, kāmītis vai cits mazais dzīvnieks, uz ko šie noteikumi neattiecas). Šie maksājumi ir jāsedz obligāti, pilnā apjomā, neatkarīgi no tā, kāds ir jūsu finansiālais stāvoklis. Ja citas izmaksas ir iespējams kaut kā samazināt, tad šos obligātos maksājumus nāksies segt tāpat. Ja nevarat to visu atļauties, nāksies iztikt bez mājdzīvnieka.

Protams, ir arī citas obligātās izmaksas, ar kurām jārēķinās pilnīgi visiem mājdzīvnieku īpašniekiem, kā piemēram, ēdiens, kopšanas līdzekļi, atsevišķos gadījumos arī mājvieta u.c. Šīs izmaksas ir ļoti atšķirīgas dažādiem mājdzīvniekiem, taču pilnīgi visu dzīvnieku uzturēšana kaut ko maksā. Mazajiem mājdzīvniekiem būs nepieciešams iegādāties būrīti, traukus ēdienam, īpašu barību utt. Visiem kaķiem obligāti vajadzēs vismaz pārtiku, kastīti un smiltis. Suņiem vairumā gadījumu pietiek vien ar pārtiku un kaklasiksniņu. Protams, saimnieki saviem mīluļiem parasti pērk arī kārumus, rotaļlietas utt. Tātad pašas pamata izmaksas vien mēnesī sastādīs vismaz pāris desmitus eiro. Ja jau tagad dzīvojat no algas līdz algai vai pat ņemat ātros kredītus, lai aizlāpītu robus savā budžetā, mājdzīvnieku diez vai varēsiet atļauties.

Tomēr papildus obligātajiem, garantētajiem maksājumiem ir jārēķinās arī ar neparedzētiem izdevumiem, kas var būt pat ļoti lieli. Piemēram, var gadīties, ka jūsu mīlulis saslimst un viņam ir nepieciešami veterinārārsta pakalpojumi. Atkarībā no tā, cik smaga slimība ir jūdzu mājdzīvniekam un kādas ārstēšanas metodes tiek izmantotas, summas var svārstīties no pāris eiro līdz pat vairākiem simtiem eiro. Dzīvnieku veselība ir ļoti trausla un medicīnas pakalpojumi viņiem izmaksā visai dārgi, tāpēc, ja jums nav lieki naudas uzkrājumi neparedzētām situācijām, mājdzīvnieka iegāde vai adoptēšana varētu būt visai riskanta.

Tāpat ir jārēķinās ar to, ka mājdzīvniekus nevar atstāt vienus uz ilgu laiku, un ja jums būs nepieciešamība kaut kur doties, būs jāsedz izmaksas par mājdzīvnieka izmitināšanu vai arī ņemšanu līdzi. Dzīvnieku viesnīcas arī izmaksā visai dārgi, jo īpaši ja jums ir jānodrošina mīluļa apmešanās tajā uz ilgāku laiku. Arī tad, ja vēlaties ņemt savu mājdzīvnieku līdzi, dodoties izbraukumos, ir jārēķinās, ka var tikt pieprasīta papildus samaksa gan par transportu, gan apmešanos naktsmītnē. Tātad, arī ar šāda veida izdevumiem vajadzētu rēķināties, līdz ar to ir jāspēj nodrošināt dzīvnieka izmitināšanu jebkurā brīdī. Ja jums nav liekas naudas, lai to varētu atļauties, mājdzīvnieka uzturēšana jums var sagādāt finansiālas problēmas.

Protams, šeit ir uzskaitīti tikai tipiskākie izdevumi, ar ko jārēķinās vairumam mājdzīvnieku saimnieku. Tāpat, atkarībā no tā, kāds mājdzīvnieks tieši jums ir, būs nepieciešams segt dažādus papildus tēriņus. Piemēram, suņu īpašniekiem, iespējams būs jāmaksā par trenēšanu, kaķu īpašniekiem varētu nākties maksāt par saskrāpēto mēbeļu nomaiņu vai restaurāciju, grauzēju saimniekiem varētu būt jārēķinās ar to, ka dažādas lietas regulāri varētu tikt sagrauztas. Īsāk sakot, mājdzīvnieku uzturēšana sevī ietver gan garantētos maksājumus, kas jau tā ir augstu, un vēl arī dažādus neparedzētus tēriņus. Lai arī mājdzīvnieki ir tiešām jauki un var dzīvi padarīt daudz interesantāku un labāku, tomēr ir jārēķinās, ka tas nav par velti un dzīvnieka pieņemšana uzliek lielu finansiālo atbildību.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here