Dolārs ir viena no pasaulē zināmākajām valūtām, kas tiek izmantota arī vairākās valstīs. Visbiežāk dolāru saista tieši ar Amerikas Savienotajām valstīm, taču dolārus izmanto arī Jaunzēlandē, Singapūrā, Austrālijā, Libērijā un pat Honkongā. Kopumā dolārs kā valūta tiek izmantota vairāk kā 30 dažādās pasaules valstīs. Plaši pazīstams ir arī simbols, ko izmanto, lai apzīmētu dolāru – $.

Lai gan ikdienā šis simbols tiek plaši izmantots ne tikai, lai pierakstītu dolāra valūtu, bet pašu naudu kā tādu, tomēr ne visiem ir zināms, ko šis simbols nozīmē, kā arī kā tas īsti ir radies. Diemžēl nav arī vienotas atbildes, lai uz šādiem jautājumiem varētu atbildēt. Nav oficiālu dokumentu, kas apstiprinātu, ka pastāv tikai viena īstā versija, ko šī zīme nozīmē, līdz ar to vēsturē atrodamas vairākas atbildes par dolāra simbola nozīmi.

Viena no ticamākajām versijām, kā radies dolāra simbols $, ir saistīta ar paša dolāra vēsturi. Kā vienota valūta, ASV dolārs tika ieviests Amerikas Savienotajās valstīs 1792.gadā. Pirms tam un arī vēl joprojām dolāra vēsture ir cieši saistīta ar spāņu peso. Līdz ar to viena no $ simbola teorijām saistīta tieši ar peso – uz spāņu koloniālajām sudraba monētām bija rakstīts “real de a ocho”, kas nozīmē “daļa no astotnieka”. Pēc šīs teorijas iespējams spriest, ka $ simbolizē astoņu reālu spāņu monētu. Tomēr šī nav vienīgā versija, kas saistīta ar spāņu peso. Tiek uzskatīts, ka simbolā $ ir apvienoti divi burti – P un S. Daļa uzskata, ka P nozīmē “peso”, bet S – “sudrabs” (no angļu silver). Taču ir arī vēsturnieki, kas uzskata, ka P un S apvienojums ir tikai no spāņu peso. P ir no peso, taču burts S radies no daudzskaitļa – pesos. Tāpat pastāv versija, ka S ir radies nevis no daudzskaitļa, bet gan no apzīmējuma peso PS. Jebkurā gadījumā laika gaitā abi burti tika sapludināti kopā. Simbolā $ vislabāk ir izcelts tieši S burts, taču P burtam ir vien palicis pāri kātiņš bez pusapļa.

Tomēr dolāra simbolam ir arī mitoloģijā balstīts skaidrojums. Pat tiem, kas nav lasījuši sengrieķu mitoloģijas mītus par dieviem un pusdieviem, kas valdīja Olimpa kalnā, ir pazīstams Herkuless. Herkuless ir pusdievs, kas veicis daudzus varoņdarbus. Līdz ar to viena no teorijām par dolāra simbolu $ saistīta tieši ar šo sengrieķu varoni. Tiek uzskatīts, ka divi stateniskie stabiņi, kas pārvilkti pāri S burtam, ir Herkulesa pilāri, taču S ir šī burta formā izvietota lenta.

Pastāv arī dažas teorijas, ka dolāra simbolā $ ir apvienoti citi burti – S un U. Pazīstamākā versija, kas skaidro $ ar burtiem U un S, ir radusies laikā, kad jau pats simbols, kā arī dolārs kā oficiāla valūta jau pastāvēja. Līdz ar to šīs teorijas ticamība tiek apšaubīta. Tiek uzskatīts, ka U un S radies no “United States” (Apvienotās valstis). Lai gan dolāra simbolā patiešām var mēģināt saskatīt abu burtu kombināciju – burts S ir skaidri saskatāms, taču U burtam nav redzama apakšējā apļveida daļa, līdz ar to šķiet, ka redzami tikai divi stateniski novietoti stabiņi – , taču nepastāv vēsturisku liecību, kas šo versiju varētu apstiprināt.
Versijās par Herkulesa pilāriem, kā arī burtu U un S savienojumu, redzams, ka ir daļa cilvēku, kas uzskata, ka dolāra simbolam $ patiesībā būtu jābūt ar divām svītrām nevis vienu. Protams, tiek izmantota arī šāda dolāra simbola $ variācija, tomēr oficiāli dolāra simbolam ir tikai viena svītra.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here