Kā ikvienai banknotei, arī eiro banknotēm ir izstrādāta drošība pret naudas zīmes viltošanu. Eiro banknotēs ir iestrādāti vairāki pretviltošanas elementi, jo tas, ka viens no drošības elementiem konkrētajā banknotē ir atrodams, nenozīmē, ka naudas zīme tāpat nevar būt viltota. Vienmēr ir svarīgi atcerēties pārbaudīt vairākus pretviltošanas elementus.

Pirmkārt, lai gan tas netiek uzskatīts par drošības elementu, eiro banknotēm ir atšķirīgi izmēri. 5 EUR banknotes izmēri ir 120 x 62 mm, 10 EUR – 127 x 67 mm, 20 EUR naudas zīmes izmēri ir 133 x 72 mm. Naudas zīmes vērtībai pieaugot, palielinās arī banknotes izmērs – 50 EUR izmērs ir 140 x 77mm, 100 EUR – 147 x 82 mm, 200 EUR – 153 x 82 mm, bet lielākās vērtības banknotes 500 EUR izmērs ir 160 x 82 mm.

Viens no pretviltošanas elementiem ir pats materiāls, no kāda ir izveidotas eiro banknotes. Naudas zīmes izgatavotas no tīras kokvilnas, kā arī pats papīrs ir stingrs nevis vaskots vai arī mīksts. Ikvienam ir iespējams arī pārbaudīt reljefa iespiedumu – īpašā iespiešanas procesa rezultātā var sataustīt unikālu iespiedumu. Šādu reljefa maiņu iespējams sajust uz eiro banknotes galvenā attēla, nominālvērtības un uzrakstiem. Pašām lielākajām naudas zīmēm, respektīvi, 200 un 500 EUR banknotēm ir izveidotas arī zīmes Braila rakstā, kas domātas neredzīgajiem.

Viegls veids, kā pārbaudīt, vai naudas zīme nav viltota, ir tās pavēršana pret gaismu. Ja banknote nav viltota, tad būs iespējams redzēt ūdenszīmi, drošības joslu un caurskata zīmi. Ja banknote nav viltota, tad visas šīs zīmes, pavēršot pret gaismu, būs iespējams redzēt gan aversā, gan reversā. Ūdenszīmes izgatavošanas procesā ir izmantota papīra biezuma maiņa. Kontrastējot ar gaišāku vai tumšāku fonu, redzams, ka notiek pakāpeniska pārēja no gaišākajām daļām uz tumšākajām. Ja naudas zīme tiek novietota uz tumšas virsmas, tad gaišākas daļas kļūst tumšākas. Ūdenszīmi vislabāk ir iespējams aplūkot, skatoties uz banknotes nominālvērtību.

Uz ikvienas īstas un neviltotas eiro banknotes ir iestrādāta arī drošības josla. To arī ir iespējams redzēt, pavēršot naudas zīmi pret gaismu. Pavēršot eiro banknoti pret gaismu, drošības josla kļūst tumša. Tāpat uz šīs joslas maziem burtiņiem ir izlasāms vārds “EURO”, kā arī naudas zīmes nominālvērtība.

Kā jau tika minēts, trešais elements, kas neviltotā eiro banknotē, vēršot to pret gaismu, būtu jāsaskata, ir caurskata zīme. Šī zīme ir izveidota kā neregulāri elementi abās banknotes pusēs augšējā stūrī un, vēršot pret gaismu, visiem elementiem ir precīzi jāsakrīt vienam ar otru. Caurskata zīmei, izturot pretviltošanas pārbaudi, ir jāizveido naudas zīmes nominālvērtības cipars. Šādā pat veidā, turot eiro naudas zīmi pret gaismu, iespējams hologrammas laukumā redzēt arī perforācijas zīmi, kas veido eiro simbolu, kā arī ir iespējams redzēt sīku naudas zīmes nominālvērtības ciparu.

Eiro banknotes drošību ir iespējams pārbaudīt, ne tikai turot šo naudas zīmi pret gaismu. Turot banknoti slīpā leņķī, aversā uz hologrammas ir iespējams redzēt mainīgu attēlu. Mainot naudas zīmes leņķa slīpumu, būs iespējams redzēt gan naudas zīmes nominālvērtību, gan arī logu vai durvju aili. Tāpat fonā jābūt redzamiem sīkiem, koncentrētiem burtu apļiem, kas virzās no banknotes centra uz malām. 5, 10 un 20 EUR naudas zīmēm reversā ir jābūt redzamai arī zeltītai joslai, taču pārējām banknotēm (50, 100, 200 un 500 EUR) nominālvērtības cipara krāsai ir jāmainās no purpursarkanas uz olīvzaļu vai brūnu.

Eiro banknotes drošība tiek pārbaudīta, arī izmantojot ultravioleto apgaismojumu. Ultravioletajā gaismā iespējams redzēt mikroiespiedumus un citus elementus, kas skatienam citādāk neatklājas. Mikroiespieduma aplūkošana šajā gaismā ļauj dažviet uz banknotes aversā saskatīt vārdu “EURO” grieķu valodā (EYPΩ). Taču, lai to varētu ieraudzīt, ir nepieciešams arī palielināmais stikls, jo mikroiespiedums ir ļoti sīks, taču stingrs un precīzs nevis izplūdis.

Ultravioletās gaismas pārbaudē iespējams redzēt, ka pats papīrs nespīd, iestrādātās šķiedras ir sarkanā, zaļā un zilā krāsā, redzamais Eiropas Savienības karogs izskatās zaļš ar oranžām zvaigznēm, kā arī Eiropas Centrālās Bankas prezidenta parakstam ir jābūt zaļā krāsā. Tāpat uz naudas zīmes redzamajām lielajām un mazajām zvaigznēm ir jāspīd, kā arī nominālvērtībai, tiltam un kartei, skatoties uz reversu, ir jābūt dzeltenā krāsā.

Izstrādājot eiro banknotes, ir izveidoti vairāki elementi, kas apliecina par naudas zīmes īstumu un drošību. Protams, ikdienā nav iespējams visus drošības elementus pārbaudīt, taču, lai izvairītos no viltotas naudas izmantošanas, būtu nepieciešams pārbaudīt vairākus elementus, piemēram, ūdenszīmi, drošības joslu un caurskata zīmi, jo tās ieraudzīt ir visvienkāršāk, kā arī nav nepieciešams speciāls aprīkojums – vien gaismas avots.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here