Mūžīgais karš un cīņa. Šādi varētu raksturot eiro un dolāra attiecības. Tās nekad nav bijušas stabilas, jo tās ir vienas no pasaulē izplatītākajām valūtām pasaulē, kuras vienmēr savstarpēji konkurē. Ja telefonu lietotājiem jāizvēlas starp Android un Apple produktiem, tad investoriem izvēles grūtības sagādā šīs valūtas. Ikviens vēlas, lai valūtas kurss būtu labvēlīgs valūtai, kurā ir ieguldīti līdzekļi. 2014. gadā Latvija pievienojās eirozonai un par oficiālo valsts valūtu kļuva eiro, kurš bija mazāk vērtīgāks nekā lats. Pēdējos gados ASV dolārs ir bijis vēl mazāk vērtīgāks par eiro, taču eiro vērtība ir piedzīvojusi tik lielu kritumu, ka drīzumā ASV dolārs vērtības ziņā tai būs priekšā. Iemesli šādai notikumu attīstībai ir dažādi un noteikt, kura valūta ir labāka, var tikai izvērtējot visus nosacījumus.

Šajā valūtu karā šobrīd zaudē ASV dolārs. 2015. gada martā eiro valūta bija nokritusi līdz rekordzemam līmenim pēdējo 12 gadu laikā – 1 eiro bija 1.05 dolāru vērtībā. 11 mēnešu laikā vērtības kritums bija veseli 24% un tiek apgalvots, ka vērtība turpinās kristies. Lielāka dolāra vērtība ir labas ziņas amerikāņiem, kuri gatavojas doties ceļojumos un iepirkties ārzemēs, bet pilnīgi pretēji ir tiem, kuri vēlas pārdot savas preces ārzemēs. Un tas notiek ne tikai ar eiro, vērtība līdz ar šo krītas arī citām pasaules valstīm. Šī iemesla dēļ ASV piedzīvoja milzīgu akciju un pārdošanas apjomu kritumu, kas pēc ķēdes principa ietekmēja arī daudzas citas nozares.

Kāpēc tad dolārs drīzumā būs tik vērtīga valūta? Jo stabilāka ir valstu ekonomika, jo vērtīgāka ir viņu valūta. Nedaudz sarežģītāk to var izskaidrot ar valūtas vērtības pieaugumu, kad monetārā politika ir stingrā uzraudzībā, un vērtības kritumu, kad tā ir ļoti vaļīga un nepārraudzīta. Tie būtībā ir divi veidi, kā izskaidrot vienu un to pašu procesu. Bankas parasti palielina savas procentu likmes, kad ir gaidāms pieaugums un pazemina tās, valūtas vērtības krišanās gadījumā. Šajā gadījumā Eiropas Savienības Centrālā banka pieļāva tādu kļūdu, ka tā procentu likmes vēlējās palielināt, kamēr politika vēl joprojām nebija stabila un atkopusies no krīzes. Tagad procentu likmes bieži vien tuvojas nulles robežai, lai monetārā politika būtu daudz vienkāršāka, taču arī tas nepalīdzēs šīs nestabilās ekonomikas laikā.

Tātad šobrīd situācija ir visai vienkārša. ASV bankas paaugstinās savas procentu likmes, kamēr visas citas pasaules valstis darīs pretējo. Šobrīd pasaulē ir pietiekami daudz valstis, kas jau rīkojas, lai izbēgtu no inflācijas bedres, pērkot obligācijas un atvieglojot valsts monetāro politiku. Nav pārsteigums, ka dolāra vērtība palielinās tik strauji – vai jūs pirktu 10 gadu obligācijas ASV, kuras piedāvā 2.13% likmes vai arī tādas pašas obligācijas Vācijā, kuras atmaksās tikai 0.2%? Pieņemt šādu lēmumu ir vairāk kā vienkārši, un tieši tāpēc investori pēc iespējas vairāk cenšas tik vaļā no eiro, nomainot to pret dolāriem. Vācijas komercbanka Deutche Bank paredz, ka eiro vērtība nākamgad būs nokritusies līdz 0.90 dolāru vērtībai, bet gadu vēlāk eiro vērtība būs tikai 0.85 ASV dolāri.

Noteikt labāko valūtu ir visai grūti. Viss atkarīgs no dzīvesvietas un ikdienā izmantotās valūtas. No vienas puses eiro ir labāka valūta visiem Eirozonas valstu iedzīvotājiem, jo tā būs daudz ērtāka norēķiniem. Tomēr ASV dolārs par sevi liks manīt, un gaidāmās izmaiņas banku procentu likmēs turpināsies, kamēr beigsies valūtu diversifikācija.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here