Eiro ir viena no jaunākajām valūtām, kas tiek izmantota Eiropas Savienības valstīs. Taču kā valūta eiro tiek izmantota tikai Eirozonas valstīs. Šobrīd Eirozonā ir 19 dalībvalstis, kas, izpildot noteiktus kritērijus, ir pieņēmušas eiro kā vienīgo likumīgo maksāšanas līdzekli savā valsts teritorijā. Arī visas trīs Baltijas valstis (Latvija, Igaunija un Lietuva) ir Eirozonas dalībvalstu sastāvā. Latvija jau tik pierastos latus pret eiro nomainīja vien 2014. gada janvārī, bet kaimiņi lietuvieši šo valūtu sāka lietot vēl gadu vēlāk – 2015. gadā. No Baltijas valstīm visātrāk eiro kā valsts vienīgo valūtu sāka izmantot Igaunija, kas ar šādu valūtu norēķinās jau kopš 2011. gada.

Eiropa Savienības jeb ES valūtas nosaukums eiro simbolizē Eiropu. Šīs valūtas grafiskais simbols ir . Pats valūtas īstais nosaukums ir euro, kas tika apstiprināts un pieņemts 1995. gadā Madridē; Latvijā, pārveidojot vārda “euro” sakni, pierasti ir dzirdēt eiro vai pat eiras izmantojumu. Patiesībā daudzi Latvijas iedzīvotāji tā arī īsti nezina, kādu valūtas nosaukumu būtu izmantot pareizāk, jo aizvien vēl gan valodnieki, gan citu nozaru pārstāvji diskutē par euro atveidojumu latviešu valodā. Taču ikvienam ir svarīgi zināt, ka, lai gan pielāgojot latviskajai mēlei, eiro vai eira var lietot, tomēr oficiālos dokumentos ir jāizmanto apzīmējums euro var arī valūtas kods EUR. Šāds valūtas nosaukums oficiālos dokumentos ir jāizmanto pilnīgi visām Eiropas dalībvalstīm, atšķirties var vienīgi rakstība (latīņu alfabēts, kirilics). Pats nosaukums “euro” ir cēliens no Eiropas angliskā vārda “European” saknes. Līdz ar to ir pat pieņemti īpaši noteikumi, ka visās Eirozonas dalībvalstīs ir jāizmanto vārda “euro” sakne “eur-”. Var tikt mainīta tikai vārda galotne.

Tā kā pats eiro un arī simbols € ir radies pavisam nesen, tad nav nekādu šaubu vai vairāku teoriju par eiro simbola rašanās vēsturi un nozīmi. Eiropas valūtas € grafiskais simbols ir radies no grieķu alfabēta burta epsilons (ϵ). Šī burta izmantojums simboliski apzīmē vārda “Eiropa” pirmo burtu. Galvenā grafiskā apzīmējuma atšķirība ir € simbolā esošās divas horizontālās un paralēlās līnijas, kas šķērso C burta formu. Šīs līnijas kalpo kā eiro stabilitātes simbols. Lai gan, rakstot ar roku un bieži vien arī datorrakstā, netiek izmantotas eiro grafiskā attēlojuma oficiālās krāsas, taču ir svarīgi zināt, ka pieņemts € simbolu veidot dzeltenā un zilā krāsā.

Pats eiro valūtas grafiskais simbols ir strukturāli veidots līdzīgi agrākajai Eiropas valūtas vienībai – ₠. Taču rezultāta visiem ir zināms, ka tagad esošais un oficiālais eiro grafiskais simbols ir atšķirīgs – . Lai šāds simbols būtu izveidots, tika rīkots grafisko dizaineru konkurss. Tikai izveidoti vairāki varianti līdz beidzot Eiropas Komisija izvēlējās to simbolu, kas tiek lietots vēl joprojām. Diemžēl pārējo dizaineru veidotie simboli tiek turēti noslēpumā. Eiro simbola € grafiskais dizaineris ir beļģis Alens Bijē (Alain Billiet). Tomēr beļģu dizainera izveidotā eiro simbola oriģinalitāte tiek aizēnota, jo pastāv versija, ka vēl pirms Eiropas Komisija apstiprināja mūsdienās izmantoto grafisko simbolu, Arturs Eisenmengers (Arthur Eisenmeger), Eiropas Ekonomikas Komisijas galvenais dizaineris, bija jau šādu prototipu izveidojis. Tāpat interesanti, ka ģitāras zīmolam “Epiphone” arī ir eiro simbolam līdzīgs logo, kas balstīts tieši uz grieķu burtu epsilons.
Oficiāli veidotais eiro grafiskais simbols € balstās uz noteiktiem un nemaināmiem leņķu izliekumiem, kā arī apļveida līnija, kas atgādina burtu C, ir veidota noteiktā slīpumā.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here