Tāpat kā cilvēku dzīves līmenis un ienākumi stāvoklis ir atšķirīgs, tāpat arī valstīs ir atšķirīgi finansiālie apstākļi. Katru gadu, balstoties uz pirktspējas paritāti (PPP), tiek noskaidrots, kuras ir pasaules un atsevišķu kontinentu bagātākās valstis. Eiropas bagātāko valstu sarakstā ir tādās valstis, kā Luksemburga, Nīderlande, Īrija, Austrija, Norvēģija, Šveice, Zviedrija, Islande, Vācija un Beļģija.

Luksemburga ir Eiropas bagātākā valsts jau vairākus gadus pēc kārtas, turklāt tā ir arī pasaules otrā bagātākā valsts, kuru apsteigusi tikai Katara. Luksemburgas pirktspējas paritāte dolāros ir 79`649.49 $. Tā savu Eiropas bagātākās valsts statusu nav zaudējusi jau vairākus gadus pēc kārtas. Luksemburgā ir augsta industrializācija, taču tās daba joprojām ir viena no zaļākajām Eiropā, tāpēc nereti tā tiek saukta par Eiropas zaļo sirdi. Luksemburga ir Eiropas Savienības mazākā valsts, tās galvenās ekonomikas nozares ir finanšu un apdrošināšanas pakalpojumi, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, tūrisms, ēdināšanas pakalpojumi aizsardzība. Luksemburgā iedzīvotāju skaits ir 549 ` 680, valsts platība ir 2586 km2. Par Luksemburgas vienu no bagātības iemesliem tiek uzskatīts darba spēks, kas nāk no Francijas, Vācijas un Beļģijas – kaimiņvalstu iedzīvotāji strādā Luksemburgā un līdz ar to arī maksā šai valstij nodokļus, palielinot Luksemburgas IKP.

Nākamā Eiropas bagātākā valsts ir Norvēģija, kas gan krietni pirktspējas paritātes ziņā atpaliek no Luksemburgas. Norvēģijas PPP ir 54`479.06 $. Atšķirībā no Luksemburgas, Norvēģija nav Eiropas Savienības dalībvalsts. Norvēģija ir viena no skandināvu valstīm, tās galvaspilsēta ir Oslo. Valsts kopējā platība 385` 178 km2. Norvēģija ir arī pirmajā pieciniekā starp pasaules bagātākajām valstīm. Norvēģijas ekonomiku ietekmē tādi dabas resursi, kā nafta, meži un dažādi minerāli.
Trešā Eiropas kontinenta bagātākā valsts ir Šveice, kuras galvaspilsēta ir Berne. Tās pirktspējas paritāte ir 44`015.97 $. Valsts kopējā platība ir 41` 284 km2. Šveice ir plaši pazīstama pasaulē, jo tieši šajā valstī atrodas viena no lielākajām un bagātākajām bankām pasaulē – Šveices banka. Vieni no attīstītākajiem sektoriem, kas ietekmē valsts ekonomisko stāvokli, ir finanšu nozare, kā arī viesnīcu un ēdināšanas serviss. Tāpat kā Norvēģija, arī Šveice nav Eiropas Savienības dalībvalsts.

Eiropas ceturtā bagātākā valsts ir Austrija, kuras galvaspilsēta ir Vīne. Austrijas PPP ir 42`589.72 $. Valsts kopējā platība ir 83 879 km², bet iedzīvotāju skaits tuvojas 9 milj. Galvenās ekonomiku ietekmējošās nozares ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi, transports, rūpniecība, valsts pārvalde. Austrijas galvenie eksporta un partneri ir Itālija, ASV un Vācija, taču importa sadarbība galvenokārt notiek ar Itāliju, Vāciju un Šveici.
Kā nākamā Eiropas bagātākā valsts ir Nīderlande, kuras PPP jeb pirktspējas paritāte ir 42`319.57 $. Nīderlandes galvaspilsēta ir Amsterdama; valsts kopējā platība ir 33 718,2 km², kā arī iedzīvotāju skaits ir 16 829 289. Svarīgākās ekonomikas nozares ir valsts pārvalde, sociālā aprūpe, izglītība, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi. Nīderlandes galvenie eksporta partneri ir Vācija, Beļģija un Francija, bet importa partneri – Ķīna. Vācija un Beļģija.

Eiropas sestās bagātākās valsts statusu ieņem vēl viena no skandināvu valstīm – Zviedrija. Šīs valsts pirktspējas paritāte ir 41`129.26 $. Zviedrijas galvaspilsēta ir Stokholma, valsts teritorijas kopējā platība ir 407 340 km2, bet iedzīvotāju skaits ir aptuveni 10 miljoni. Galvenās ekonomikas nozares ir valsts pārvalde, sociālā aprūpe, izglītība, rūpniecība, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, aizsardzība, transports, kā arī viesnīcas un ēdināšanas pakalpojumi. Galvenie eksporta partneri ir Norvēģija, Vācija un Apvienotā Karaliste, bet importa partneri – Vācija, Dānija un Norvēģija.

Starp bagātākajām Eiropas valstīm ir arī Īrija, kuras galvaspilsēta ir Dublina. Īrijas PPP ir 40`443.26 $. Valsts kopējās teritorijas platība ir 68 394 km2, kā arī iedzīvotāju skaits 2014. gadā bija 4 604 029. Galvenās ekonomikas nozares ir rūpniecība, valsts pārvalde, sociālā aprūpe, izglītība, arī vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcas un ēdināšanas pakalpojumi. Galvenie Īrijas sadarbības partneri eksportā ir ASV, Apvienotā Karaliste un Beļģija, taču importa partneri ir ASV, Apvienotā Karaliste un Vācija.

Eiropas bagātāko valstu 8.vietu ieņem Islande, kuras galvaspilsēta ir Reikjavīka. Valsts kopējā platība ir 103 001 km² un iedzīvotāju skaits ir aptuveni 323`002. Valsts ekonomikas galvenās attīstības nozares saistītās ar rūpniecību, sociālo aprūpi, valsts pārvaldi, aizsardzību, vairumtirdzniecību un mazumtirdzniecību, kā arī viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumiem.

Vācija ir Eiropas devītā bagātākā valsts, kuras PPP ir 38`695.94 $. Vācijas galvaspilsēta ir Berlīne, valsts kopējā teritorijas platība ir 357`167,9 km2, iedzīvotāju skaits ir 80 780 000. Galvenās ekonomikas nozares ir rūpniecība, valsts pārvalde, izglītība, sociālā aprūpe, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība. Vācijas eksporta partneri ir tādas valstis, kā Francija, ASV un Apvienotā Karaliste, taču importa partneri ir Nīderlande, Francija un Ķīna.

Eiropas bagātāko valstu desmitniekā ir arī Beļģija, kuras galvaspilsēta ir ir Brisele. Valsts pirktspējas paritāte ir 37`995.23 $. Valsts kopējā platība ir 30 326 km2, iedzīvotāju skaits – 11 203 992. Galvenās nozares ekonomikā ir veselības aprūpe un sociālie pakalpojumi, izglītība, aizsardzība, valsts pārvalde, arī vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, viesnīcas un ēdināšanas pakalpojumi, kā arī rūpniecība. Valsts galvenie importa un eksporta partneri ir Nīderlande, Vācija un Francija.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here