Ja esat piedzimis uzņēmēju ģimenē, tad kopš paša dzimšanas brīža jūsu karjeras ceļš jau bija noteikts – agri vai vēlu jums būs jāsniedz palīdzīga roka ģimenes uzņēmuma veiksmes stāsta turpināšanā. Tagad, kad esat ieguvis izglītību un iespējams arī kādu nozīmīgu grādu, jūsu ģimenes locekļi paziņo, ka ir pienācis laiks jūsos ieguldītos līdzekļus sākt atpelnīt ģimenes uzņēmumā. Atšķirībā no jūsu vienaudžiem, kuri pavada vairākas stundas sagatavojot savu CV un nosūtot neskaitāmas pieteikumu vēstules, kam, cerams, sekos arī darba intervijas, jūs it kā atrodaties ideālā situācijā, jo šāds darbs jums nav jāiegulda, jo darbs jūs jau jūs gaida. Jums arī nebūs vajadzības izmantot Credpro salīdzināšanas tabulas, lai tiktu pie izdevīgākā patēriņa kredīta, kad ar studiju kredītu būs par īsu, lai nodrošinātu komfortablu dzīvošanu. Ja jūsu vecāki vai kādi citi tuvi radinieki vada ģimenes uzņēmumu, tad pievienošanās ģimenes biznesam šķiet pati par sevi saprotama lieta. Galu galā, šodienas darba tirgū nav nemaz tik daudz darbavietu, kur labprāt pieņem studentus bez pieredzes, un strādāšana kopā ar ģimeni var piedāvāt jums neskaitāmas priekšrocības. Tomēr neviens darbs nav perfekts, jo īpaši, ja par jūsu topošo vadītāju kļūst tā pati persona, kas reiz jums mainīja autiņus.

Pirms pieņemat lēmumu par darbu ģimenes uzņēmumā un savu karjeras ceļu tajā, iespējams, vēlēsieties ņemt vērā dažus trūkumus un ēnas puses, kas saistītas ar strādāšanu ģimenes labā.

Ģimenes nesaskaņas

Jūs esat izauguši kopā ar saviem vecākiem un gadiem ilgi esat dzīvojuši ar viņiem zem viena jumt, tāpēc šķiet, ka nevajadzētu būt lielām problēmām sadzīvot ar viņiem katru dienu arī birojā, vai ne? Cilvēki, kuri izgājuši cauri darbam savas ģimenes labā, zinās teikt, ka ir milzīga starpība starp dzīvošanu kopā ar saviem vecākiem un strādāšanu viņu labā – tās ir kā zemeslodes divas puses. Darbs jūsu vecāku labā var radīt nopietnus ģimenes konfliktus, jo ir grūti novilkt stingru līniju starp to, kur sākas un beidzas ģimenes attiecības un kur – vadītāja un padotā attiecības. Bez tam, tā kā jūs tik labi pazīstat viens otru, jūsu starpā varētu parādīties tāda tendence, ka darba nesaskaņas tiek uztvertas ļoti personīgi. Turklāt, ja jums ir emocionāla saikne ar savu vadību, ir daudz vieglāk padoties sajūtām ofisa vidē. Šīs ģimenes nesaskaņas var ne tikai radīt problēmas radinieku starpā, bet arī negatīvi ietekmēt visu uzņēmumu darbību kopumā.

Cieņas trūkums

Pat, ja jūs izvēlētajai vakancei ģimenes uzņēmumā patiešām esat viskvalificētākais darbinieks, daudzi jūsu kolēģi, sadarbības partneri un klienti vienalga uzskatīs, ka jūs tikāt pieņemts šajā darbā tikai tāpēc, ka esat vadības tuvi radinieki. Kad apkārtējie uzskata, ka jūsu sasniegumi ir saistīti tikai un vienīgi ar asinsradniecību, viņi var izrādīt diezgan izteiktu cieņas trūkumu. Kas, savukārt, var radīt lielu aizvainojuma sajūtu un naidīgu darba vidi, kas potenciāli var radīt neērtības ne tikai jums, bet arī visiem pārējiem uzņēmuma darbiniekiem, pat jūsu vecākiem. Nemaz nerunājot par to, ka tas var būt milzīgs trieciens jūsu pašcieņai un pašapziņai un var traucēt jūsu personīgās karjeras izaugsmē.

Jūsu idejas bieži netiek ņemtas vērā

Jūsu vecākiem var būt grūti jūsos ieraudzīt ko vairāk, kā viņu “mazo bērniņu”, kas vēl līdz galam nav izaudzis un attiecīgi – nav spējīgs pieņemt nopietnus lēmumus. Tāpēc viņi, iespējams, jūsu viedokli nevērtē tikpat augstu kā citu uzņēmuma darbinieku viedokli, kuri nav viņu radinieki. Kad jūs vēlēsieties prezentēt savas progresīvās idejas par to, kāda varētu izskatīties uzņēmuma nākotne un darbības virzieni, jūsu vecāki, visticamāk, tos neņems vērā, piebilstot, ka viņi šo uzņēmumu vadījuši gadiem un zina labāk un jums labāk skatīties un mācīties, kā lietas tiek darītas. Galu galā, jūs taču esat viņu mazulis! Ko jūs varētu zināt par uzņēmējdarbības sarežģītību? Šāda veida noraidījums var ātri vien pāraug lielos aizvainojumos un mazvērtības sajūtās.

No ģimenes uzņēmuma nav izejas

Kad jūs esat nolēmis pievienoties ģimenes uzņēmumam un kādu laiku jau tanī strādājat, jums var rasties sajūta, ka esat parakstījis mūža līgumu ar šo darba devēju. Pat, ja jūsu redzeslokā ir parādījusies daudzsološākas karjeras iespējas kādā citā jomā vai uzņēmumā, jums varētu arī nebūt iespējas vienkārši uzrakstīt atlūgumu no saviem vecākiem un pamest ģimenes uzņēmumu, lai dotos sava sapņa piepildīšanas virzienā. Galu galā, kā gan jūs varētu pamest savus vecākus un viņu uzņēmumu likteņa varā, ja viņi kopš mazām dienām jums ir stāstījuši par ģimenes uzņēmumu un to, kā nākotnē šī uzņēmējdarbība pāries jūsu rokās? Ja jūs nolemsiet pieņemt citu darbu un atstāsiet ģimenes biznesu, jūsu vecāki varētu to tā arī nekad jums nepiedot un šis aizvainojums tiktu cilāts katru reizi, kad satiksieties ģimenes kopā sanākšanas svētkos. Vai esat gatavi, ka jūsu ģimene novērstos no jums, ja izvēlētos domāt par sevi un nevis par ģimenes biznesu brīdī, kad jau esat pieņēmuši lēmumu strādāt pie vecākiem?

Ģimenes kopīgais laiks = biznesa laiks

Kad jūs strādājat kopā ar saviem vecākiem un radiniekiem, jums varētu sākt šķist, ka viss, par ko jūs runājat, kad esat kopā pie viena galda vai vienā pasākumā, ir darbs. Katru reizi, kad jūs sanākat kopā, vai tie būtu Ziemassvētki ģimenes lokā vai jūsu dzimšanas dienas svinības, sarunas ātri vien ievirzās tieši biznesa virzienā. Tas var radīt lielu spriedzi jūsu ģimenes attiecībās, un jūs varat justies tā, it kā zaudētu personisku saikni ar saviem radiniekiem, kuru bija daudz spēcīgāka, kad nestrādājāt ģimenes labā. Tagad visiem prātā ir tikai ģimenes bizness, bet kā ar kopīgu atpūtu un dzīves baudīšanu?

Jūs esat emocionāli iesaistīts visās uzņēmuma likstās

Kad uzņēmumam pienāks grūti laiki vai arī biznesa attīstība ritēs ļoti lēni, kad jums būs jānoskatās uz to kā jūsu vecāki dienu no dienas cīnās, lai savilktu galus kopā un noturētu uzņēmumu virs ūdens, būs grūti saglabāt vēsu galvu un pieņemt racionālus lēmumus. Tas potenciāli var jūs emocionāli iztukšot un likt justies neērti arī jūsu vecākiem, jo neviens vecāks nevēlas, lai viņu bērni tos redzētu tik vājajā brīdī un nespējīgus aprūpēt savu ģimeni. Kad jūs strādājat ģimenes labā, nevis lielas korporācijas labā, visi uzņēmuma kāpumi un kritumi tiek izjusti daudz personīgāk un spēj radīt paaugstinātu stresa izjūtu.

Protams, strādāšana kopā ar vecākiem var izgaismot daudz problēmu. Ne tikai visi apkārtējie uzskatīs, ka jūs neesat kvalificējušies šim darbam, bet vienkārši tikuši pie tā vecāku dēļ, bet arī paši vecāki, pavisam iespējams, neatvieglos jūsu darba dienu, ik pa laikam izmetot pa kādam personīga rakstura jociņam vai bērnības ainiņu atstātam. Tomēr, ja jūs esat atvērti komunikācijai un jau sākumā noteiksiet stingras robežas tam, kas jums ir pieņemams darba attiecības un kas nav, jums būs lielākas iespējas izdzīvot un pat attīstīties ģimenes uzņēmumā. Tomēr pārliecinieties, ka esat apsvēruši visus plusi un mīnusus, pirms pieņemat šādu darba piedāvājumu

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here