Kad mēs iedomājamies par to, kā cilvēki gandē savas dzīves, tērējot savu naudu muļķīgiem pirkumiem, mēs visbiežāk domājat par tādiem pirkumiem kā, piemēram, ēšana ārpus mājas, bāra apmeklējums, ikdienas kafija ieskrietuvē vai iepirkšanās terapija lielveikalos. Jāsaka, ka, neskatoties uz to, ka šīs tik tiešām ir lietas, kas arī liedz veidot nākotnes naudas iekrājumus, ir arī daudzi citi izdevumi, kas var sagandēt cilvēka finansiālo dzīvi. Vieni no tiek ir fiksētie jeb nemainīgie izdevumi. Nemainīgie maksājumi ir izdevumi, kuri ir obligāti jāveic, neskaitoties uz personīgo ekonomisko situāciju.

Fiksētie maksājumi

Tipiskie fiksētie maksājumi (izņemot pārtiku) ir izdevumi, kas sastāda lielāko daļu budžeta un tie ir, piemēram, kredīta maksājumi (hipotekārā, studiju, patēriņa, auto un ātro kredītu), nomas maksājumi (mājas, automašīnas u.c. nomas), pakalpojumu maksājumi (telekomunikāciju, interneta, apsardzes u.c. pakalpojumu), komunālo pakalpojumu maksājumi (ūdens, siltums, elektrība, atkritumu izvešanas u.c. pakalpojumu), apdrošināšanas maksājumi (nekustamā īpašuma, automašīnas, veselības u.c. apdrošināšanas).

Daļēji fiksētie maksājumi ir izdevumi, kas it kā nav fiksēti, tomēr tie ir katram cilvēkam individuāli nemainīgi, proti, ietver preču vai pakalpojumu pirkšanu, kas pastāvīgi nemainās. Šādi maksājumi ir piemēram, studiju maksa par katru semestri vai bērna kopšanas izdevumi. Protams, šos maksājumus varētu arī atlikt, bet kādas būs sekas? Tāpat šajā kategorijā ietilpst arī degviela vai transporta, piemēram, sabiedriskā autobusa vai taksometra izmaksas, ja sava personīgā auto nav. Arī šos izdevumus varētu atlikt, bet tad ir jādomā par būtisku dzīvesveida maiņu, piemēram, došanos uz darbu vai skolu ar velosipēdu vai pārcelšanās uz vietu, kas atrodas tuvāk darba vietai vai skolai. Daudzām sievietēm pie daļēji fiksētajiem maksājumiem ir pieskaitāmi arī ikmēneša skaistumkopšanas izdevumi, piemēram, matu griešana un krāsošana, vaksācija vai manikīrs. Arī komunālie pakalpojumi var kļūt par daļēji fiksētiem maksājumiem, proti, tie ir, bet tie ir zemāki, jo mazāk tiek patērēts, piemēram, ūdens un elektrība.

Fiksēto maksājumu ilūzija

Šķiet, ikviens samierinās ar fiksētajiem maksājumiem, jo galu galā tie ir nemainīgi. Tomēr ikviena no jūsu fiksēto maksājumu pozīcijām var tikt mainīta. Daļa no tām var prasīt daudz laika, daļa uz noteiktu laiku var prasīt papildus izdevumus, bet vēl daļa var tikt mainīta bez nekādiem izdevumiem, ātri un vienkārši – vienīgais nosacījums ir gatavība pieņemt pārmaiņas un mainīt savu līdzšinējo dzīvesveidu.

Finansiāli labos laikos fiksēto maksājumu summa visbiežāk pieaug. Padzīvojot gadu vai divus pieticīgā budžetā vai nomaksājot kādu no kredītiem, šī summa var šķist pieņemama. Pretēji ir finansiāli sliktos laikos – tad šī summa ir īsts slogs un katastrofa. Nav zināms, kādi laiki piemeklēs valsts ekonomiku, bet visdrošākais un maigākais veids, kā pārvaldīt savu budžetu, ir darīt to paša spēkiem, nevis gaidīt, kad tas notiks ārēju ekonomisko apstākļu ietekmē.

  1. Apziniet savus fiksētos maksājumus. Ja jūsu budžetā ir gan fiksētās, gan mainīgās izmaksas, kas ir iekļautas vienā kategorijā, noteikti atdaliet tās atsevišķi.
  2. Apzinieties, uz cik ilgu laiku tās būs fiksētās izmaksas. Noskaidrojiet, kad beigsies jūsu telekomunikāciju pakalpojumu līgums vai kad beigsies līzinga līgums. Šos datumus piefiksējiet savā budžeta plānā.
  3. Izveidojiet plānu šo izmaksu samazināšanai. Kredīts var tik samazināts, vienkārši nomaksājot to ātrāk vai veicot tā pārkreditēšanu. Apdomājiet dzīvesvietas maiņu, lai samazinātu savus komunālo pakalpojumu izdevumus. Apdomājiet automašīnas vai kādu citu jūsu īpašumu pārdošanu. Lai samazinātu auto apdrošināšanas izmaksas, brauciet, nepārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus un neizraisot ceļu satiksmes negadījumus.
  4. Izveidojiet ārkārtas rīcības plānu. Ko jūs darīsit, ja zaudēsit savu darbu? Ko jūs darīsit, ja zaudēsit savu laulāto? Ko jūs darīsit, ja degvielas cenas būtiski paaugstināsies? Šāda plāna sastādīšana ne vien ļauj apzināties savu rīcību ārkārtas situācijā, bet arī pārplānot savu fiksēto maksājumu pozīcijas.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here