Kredītus, uzkrājumus un citus finanšu darījumus Latvijā ir iespējams veikt jau no 18 gadu vecuma, kad cilvēks ir oficiāli kļuvis pilngadīgs. Mūsdienu pasaule piedāvā daudz un dažādas iespējas, kā veiksmīgi plānot un balansēt savus ienākumus un izdevumus, lai nenonāktu parādos un spētu pilnvērtīgi baudīt dzīvi. Tāpat arī pienāk tāds brīdis dzīvē, kad cilvēks vairs nedomā tikai par savu dzīvi šodien un tuvākajās dienās, bet arī tālākā nākotnē. Sasniedzot 40 gadu vecumu, visbiežāk cilvēks jau strādā algotu darbu, ar kuru spēj nodrošināt sev atbilstošus dzīves apstākļus. Daļa cilvēku šādā vecumā jau ir izbaudījuši pirmās kredītsaistības, saprot, ko nozīmē īrēt dzīvokli, kā arī zina, kā vislabāk sabalansēt ikmēneša ienākumus un izdevumus, lai mēneša beigās nebūtu jādzīvo, vien ēdot maizi un uzdzerot ūdeni.

Nonākot līdz 40 gadu vecuma slieksnim, cilvēkam jau ir vairāk jāsāk domāt par savu nākotni. Bieži vien šajā vecumā persona jau ir atradusi savu otro pusīti, ar kuru vēlas nodzīvot atlikušo dzīves daļu. Tāpat liela daļa cilvēku šajā vecumā jau ir precējušies un radījuši savus pēcnācējus. Kad persona ir kļuvusi par ģimenes cilvēku, īpaši par kādu no vecākiem, tad vairs nevar domāt tikai par sevi. Tāpat arī nepietiek vien ar mazu istabiņu, kur ir gulta un televizors. Nonākot līdz šādam vecumam, cilvēks jau sāk domāt par ilgtermiņa ieguldījumiem, kā piemēram, mājas vai dzīvokļa iegāde. Protams, lielākā daļa sabiedrības nevar atļauties nopirkt māju vai dzīvokli vien par saviem ietaupījumiem, tāpēc, nolemjot iegādāties mājokli, bieži vien cilvēki nonāk pie lēmuma paņemt kredītu, ar kura palīdzību šo lielo pirkumu var veikt. Protams, ikviens sapņo par fantastisku māju ar modernāko interjeru un jaunāko sadzīves iekārtu, tomēr, kad cilvēks izlemj iegādāties pastāvīgu dzīves vietu, pats svarīgākais ir reāli novērtēt savus ienākumus. Nav jēgas mēģināt iegādāties īpašumu, kuru ar cilvēka algu nebūs iespējams atmaksāt pat pēc 40 gadiem. Līdz ar to pats galvenais ir saprast, kāda ir cilvēka reālā maksātspēja, kādi ir regulārie ienākumi, pēc kuriem var arī izvērtēt, kādu nekustamo īpašumu ir iespējams iegādāties. Turklāt arī nav iespējams iztikt bez ikmēneša izdevumiem, piemēram, par pārtiku. Tāpat arī banka nepiešķirs vairāku tūkstošu lielu kredītu, ja kredīta ņēmēja ienākumu stāvoklis būs neatbilstošs vai arī par kredīta ikmēneša maksājumiem būs jāatdod vairāk kā 40% no personas algas. Svarīgi ir spēt novērtēt savus ienākumus reāli un, pēc tiem vadoties, veikt nepieciešamos naudas ieguldījumus.

Katram cilvēkam vienmēr vajag sekot līdzi savam finanšu stāvoklim – ne tikai ienākumiem, bet arī izdevumiem. Finanšu kontrolēšana var noteikti palīdzēt izvairīties no situācijām, kurā pēkšņi var pietrūkt naudas. Tieši šādu neparedzētu situāciju dēļ, bieži vien cilvēkiem nākas pieņemt lēmumu par naudas aizdevuma jeb kredīta nepieciešamību. Tomēr ir jāsaprot, ka kredīts liek cilvēkam uzņemties kredītsaistības, ka nereti mēdz ilgt pat vairākus gadus. Tas nozīmē, ka ik mēnesi nedrīkst aizmirst obligātajiem maksājumiem. Kredīts, lai gan var būt izdevīgs un nepieciešams lielos pirkumos, tomēr nopietns lēmums, kuru vienmēr ir svarīgi vairākas reizes pārdomāt, vai šāds naudas aizdevums patiešām ir nepieciešams.

Ikvienai lietai un precei ir savs laiks, kuru tā kalpo. Gadu gaitā gan televizori, gan datori, gan automašīnas nolietojas – aizvien biežāk ir nepieciešami remonti. Tāpat arī gadās neparedzēti nelaimes gadījumi. Lai izvairītos no šādām situācijām, cilvēki sev piederošās vērtīgās lietas apdrošina. Gluži tāpat ir arī ar cilvēku pašu. Veselība katram cilvēkam ir pats dārgākais un svarīgākais. Kļūstot aizvien vecākam, arvien biežāk cilvēku mēdz piemeklēt dažādas veselības problēmas. Nelaime var notikt pat pašam cilvēkam neesot pie vainas. Tāpat kā cilvēks apdrošina savu automašīnu, līdz 40 gadu vecumam ikvienam noteikti vajadzētu veikt arī savas dzīvības apdrošināšanu. Tā kā 40 gados lielai daļai cilvēku ir jau savas ģimenes, tad dzīvības apdrošināšana ir viens no veidiem, kā pasargāt savu ģimeni un nodrošināt tai materiālu stabilitāti, ja cilvēks nonāk nelaimes gadījumā. Apdrošināšana jebkurā gadījumā ir materiāls nodrošinājums sev un saviem tuvākajiem. Tā kā mūsdienās medicīniskie pakalpojumi ir dārgi, tad šis noteikti ir viens no vienkāršākajiem un nepieciešamākajiem finanšu darījumiem, kas jāveic. Turklāt – jo ātrāk, jo labāk – nekad nevar zināt, kas var notikt pēc piecām minūtēm, kur nu vēl pēc dažiem gadiem. Tāpēc vienmēr ir labāk jau laicīgi nodrošināties, īpaši ja tas saistīts ar cilvēka dzīvību.

Tāpat arī vienmēr ir ļoti labi, ja cilvēks ir izveidojis personīgos uzkrājumus tieši šādiem neparedzētiem gadījumiem, kā piemēram, avārija. Lai gan daļu sedz apdrošināšana (ja cilvēkam tāda ir), tomēr, lai nenonāktu kredītsaistību slogā dārgo medicīnisko izdevumu dēļ, ikvienam vajadzētu izveidot uzkrājumus dažu mēnešalgu apmērā.

Tikpat svarīgi, kā veidot uzkrājumus neparedzētiem gadījumiem, ir arī novirzīt naudu savai pensijai. Lai gan par pensionēšanās vecumu lielākā daļa cilvēku pārsvarā vispār nedomā, tomēr, nonākot pie 40 gadu sliekšņa, ir pēdējais laiks padomāt arī par saviem pensijas gadiem. Lai gan Latvijas pensiju sistēmā 1. un 2. pensiju līmenis tagad jau ir obligāts, tomēr vēl ir arī 3. līmenis, kas ļauj ikvienam brīvprātīgi palielināt savu pensiju līmeni. Taču, lai gan pirmie divi pensiju līmeņi ir obligāti, ne visi strādājošie iedzīvotāji veic sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tieši no šīm iemaksām, nonākot pensiju gados, valsts var veikt aprēķinus, cik liela pensija katram cilvēkam pienākas.

Dažbrīd var likties, ka ir tik daudz visādu ar finansēm saistītu darījumu, kas noteikti ir jāveic, bet pats cilvēks no tā neko nesaprot. Bieži vien tieši nezināšanas dēļ cilvēki pieļauj kļūdas, tāpēc pats svarīgākais, kas līdz 40 gadu vecumam obligāti ir jāsaprot un jāiemācās, – galvenais ir jautāt! Ja kaut kas liekas nesaprotams, atliek pajautāt. Gan banku darbinieki, gan finanšu konsultanti ir tieši tāpēc domāti, lai paskaidrotu visu, kas saistīts ar finansēm. Galvenais ir nekautrēties un pajautāt, ja kaut kas nav zināms, jo visu zināt nav iespējams, kā arī tas nemaz nav vajadzīgs.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here