Honkongas dolārs ir vēl viena valūta, kura ir sastopama Ķīnas teritorijā un kura ir oficiālā valūta ne tikai Honkongas, bet arī Makau reģionā, jo, tā kā šī ir speciālie Ķīnas Tautas Republikas administratīvie reģioni, tie ir autonomi no pārējās Ķīnas teritorijas ar savu pārvades sistēmu, tiem ir arī sava valūta.

Lai gan Honkongas dolārs tiek izmantos visai nelielā teritorijā, šī valūta pašreiz ir ne tikai 13. visvairāk tirdzniecībā izmantotā valūta, bet arī cilvēku ziņā ļoti plaši izmantota valūta, jo tieši Honkonga un Makau ir divas no visblīvāk apdzīvotajām teritorijām pasaulē.

Jau kopš aptuveni 265. gada Honkongas teritorija ir bijusi viens no nozīmīgākajiem Āzijas tirdzniecības punktiem, jo tieši šajā vietā atradās kā osta, tā tā laika jūrniecības bāze un viens no lielākajiem sāls rūpniecības centriem, tādēļ var teikt, ka Honkongas teritorijā dažāda tipa valūtas ir bijušas jau sen. Taču par Honkongas dolāra aizsākumiem var runāt tikai 19. gadsimta vidū, jo 1842. gada 29. augustā tagadējās Honkongas teritorija oficiāli kļuva par Lielbritānija koloniju, pēc tam, kad Lielbritānija uzvarēja iepriekš Ķīnā valdošās Kingu dinastijas karaspēku tā sauktajā Pirmajā Opija karā, un Honkonga tika pasludināta par brīvās tirdzniecības ostu.

Par spīti tam, ka Honkonga bija Lielbritānijas kolonija, vēl ilgu laiku tajā nepastāvēja viena oficiāla valūta, kura būtu tīri Honkongas valūta Sākotnēji Honkongā ikdienā tirdzniecība notika visās lielākajās tā laika valūtās sākot no Indijas rūpijām līdz Spānijas un Meksikas valūtai. Tad 1845. gadā Lielbritānijas valdība nolēma Honkongā par oficiālo maksāšanas līdzekli pasludināt spāņu un meksikāņu dolāru, un, lai vai kā vēlāk Lielbritānijas valdība centās par oficiālo Honkongas valūtu ieviest britu sterliņa mārciņu, vietējie iedzīvotāji bija tā pieraduši pie spāņu sudraba dolāra sistēmas, ka nepakļāvās šai valūtas maiņai. Tā vietā 1863. gadā britu valdība izdeva pavisam jaunu valūtu, kura bija balstīta uz dolāra sistēmu. Taču diemžēl arī šo valūtu Ķīnas iedzīvotāji sākotnēji neuzņēma labi, pat nonākot pie tā, ka valdībai nācās aizslēgt un Japānai pārdot pirmo Ķīnas naudas kaltuvi, ko pēc tam Japāna izmantoja, lai radītu savu oficiālo valūtu – jēnu. Un tikai 1935. gadā pēc sudraba krīzes un vairākiem dažādiem citu valūtu ieviešanas centieniem Lielbritānijas valdībai izdevās īstenot pirmos veiksmīgos centienus atkal ieviest oficiālo Honkongas valūtu, jo šajā gadā Honkonga līdz ar Ķīnu beidzot atmeta sudraba naudas standartu un savu valūtu pielāgoja mārciņu sistēmai. Un 1937. gadā par Honkongas oficiālo maksāšanas līdzekli tika pasludināts Honkongas dolārs, kas gan vēl joprojām turpināja darboties mārciņu sistēmā, kur 1 mārciņa bija vienāda ar 16 dolāriem. Un tikai 1972. gadā Honkongas dolārs beidzot tika piesaistīts ASV dolāram.

Pašreiz apgrozībā Honkongā un Makau ir sastopamas 6 dažādu vērtību Honkongas dolāra banknotes, par kurām atbild Honkongas Monetārā Autoritāte – Honkongas valdības valūtas valde, bet pašas banknotes cirkulācijai izdod trīs Honkongas komerciālās bankas, bet pati Honkongas Monetārā Autoritāte izdod tikai 10 dolāru banknotes. Honkongas dolāra monētas, kuras ir sastopamas cirkulācijā, ir 7 dažādās vērtībās, un arī par to izdošanu ir atbildīga valdība.

Mazākā Honkongas dolāra banknošu vērtība ir 10 dolāri, kuri ir violetā krāsā un kuri tiek izdoti gan papīra banknotes, gan polimēra banknotes formātā, šai vērtībai seko 20 dolāru banknote zilā krāsā, 50 dolāru banknote zaļā krāsā, 100 dolāru banknote sarkanā krāsā, 500 dolāru banknote brūnā krāsā un 1000 dolāru banknote oranžā krāsā, kura gan apgrozībā ir sastopama ļoti reti.

Monētas, kuras tiek izdotas Honkongas dolāra valūtā, cirkulācijā ir sastopamas 10 centu, 20 centu 50 centu, 1 dolāra, 2 dolāru, 5 dolāru un arī 10 dolāru vērtībā. Lai gan apgrozībā ir sastopamas arī monētas ar Lielbritānijas karalienes Elizabetes II portretu, jo šīs monētas joprojām ir oficiāls maksāšanas līdzeklis Honkongā, kopš 1993. gada izdoto Honkongas dolāra monētu aversā ir redzams Bauhinia zieda attēls, bet reversā ir monētas vērtība.

2015. gada maijā kopā gan Honkongas komercbankas, gan valdība bija apgrozībā izdevusi 360 tūkstošus 718 simtus Honkongas dolārus, bet no tiem publikai apgrozībā bija 338 tūkstoši 447 simti Honkongas dolāru. No šīs summas apgrozībā visvairāk bija tieši 20 dolāru banknotes un 10 centu monētas.

Pašreiz Honkonga tiek dēvēta par vienu no bagātākajām un spēcīgākajām ekonomikā pasaulē, taču Honkongas dolāra pirktspēja arvien nav no tām labākajām, jo, tā kā šis dolārs ir piesaistīts ASV dolāram ar 7.75 Honkongas dolāriem pret 1 ASV dolāru, šādi mākslīgi tiek apspiesta Honkongas dolāra pirktspēja, kā rezultātā tā ir visai maza un Honkongas iedzīvotāji maksā vairāk par dažādiem produktiem un pakalpojumiem, kas drīz var novest pie tā, ka Honkonga atdalīs savu dolāru no ASV dolāru.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here