Ikvienam cilvēkam ir savs budžets – ienākumi un izdevumi, ko tikai viņš pats rada un var kontrolē. Tomēr bieži vien cilvēki, kamēr nenonāk finansiālās grūtībās, savam budžetam nepievērš uzmanību. Protams, ienākumus zina gandrīz ikviens, bet izdevumiem ne vienmēr tiek pievērsta nepieciešamā uzmanība. Taču, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, kurās pēkšņi trūkst naudas un nākas aizņemties no kāda cita vai pat no kreditoriem, svarīgi ir plānot savus ienākumus un noteikti arī izdevumus. Ja pat liekas, ka ar personīgo budžetu viss ir kārtībā un to nav nepieciešams kontrolēt, tad turpinājumā ir daži iemesli, kas iespējams var likt savu nostāju mainīt.

Ir cilvēki, kuri burtiski dzīvo no algas līdz algai – mēneša pēdējās dienās kontā atlicis vien tik daudz no iepriekšējās algas, lai nebūtu jāmirst badā. Ja šāds modelis liekas gluži ierasta parādība, tad noteikti ir jāpadomā par izmaiņu veikšanu savā budžetā. Protams, šāds variants noteikti nav sliktākais, jo gadās arī, ka algas konts ir iztukšots vien mēneša vidū, bet līdz nākamajiem ienākumiem vēl pāris nedēļas jāgaida. Tā kā dzīvē nekad neko nevar paredzēt, viens no svarīgākajiem soļiem, kas būtu jāveic ikvienam cilvēkam, ir iekrājumu veidošana neparedzētām dzīves situācijām. Šādu finansiālo drošības spilvenu iespējams izveidot, ja katru mēnesi persona novirza kaut vai nelielu daļu savu ienākumu, piemēram, krājkontam. Protams, naudu var iekrāt, arī ievietojot burciņā noteiktu naudas summu. Taču, ja mēneša beigās no algas nepaliek pāri itin nekas, tad noteikti nepieciešams pievērst vairāk uzmanības izdevumiem. Ir izdevumi, bez kuriem nav iespējams iztikt, piemēram, maksājumi par dzīves vietu – īre, elektrības rēķini, arī internets un televīzija. Tāpat arī bez ēdiena neviens cilvēks nevar izdzīvot. Lai mēneša beigās algas kontā tomēr paliktu kaut neliels atlikums, jau mēneša sākumā vajag kaut virspusēji aprēķināt, kādi izdevumi ir gaidāmi. Ja liekas, ka tas situāciju neuzlabos un iekrājumus neizdosies izveidot, tad nepieciešams sīkāk izpētīt, kur tieši paliek visa nauda. Bieži vien cilvēks pat neapzinās, cik daudz naudas tiek iztērēts, piemēram, iknedēļas pusdienām kopā ar draugiem. Tāpat izpētot, kur nauda tiek tērēta visvairāk, turklāt ņemot vēra visus savus paradumus, persona noteikti spēs atrast kādu izdevumu daļu, kurus patiesībā iespējams samazināt līdz minimumam. Atteikšanās no paradumiem ir grūts process, tomēr varbūt tā vietā, lai pusdienotu kādā šikā kafejnīcā, iespējams sarīkot pikniku tuvējā parkā. Šādās tikšanās reizēs jau svarīgākais tomēr ir satikti cilvēki – sarunas noteikti būs tik pat aizraujošas, ja pusdienošana notiks svaigā gaisā. Ja cilvēks var kaut nedaudz samazināt savus tēriņus, mēneša beigās noteikti būs patīkams pārsteigums, ka kontā ir atlicis vairāk naudas.

Otrs iemesls, kas noteikti nozīmē, ka nepieciešama budžeta revīzija, ir paļaušanās uz kredītkartēm. Atšķirībā no debetkartēm, kredītkartes piedāvā tās īpašniekam samaksāt par nepieciešamo arī tad, ja paša personīgais naudas konts jau ir iztukšots. Protams, šādi aizņēmumi ir jāatmaksā, turklāt vēl ar procentiem. Lielākā daļa cilvēku no šādām kredītsaistībām labprāt izvairās, taču ir arī cilvēki, kuri izmanto kredītkarti kā savu finansiālo drošības spilvenu situācijās, kur nepieciešama papildu nauda. Ja šāda situācija liekas pazīstama, tad to noteikti vajag mainīt. Tā kā ārkārtas situācijas un lieki izdevumi, piemēram, steidzams zobārsta apmeklējums, var gadīties jebkuram, tad, lai nebūtu jāizmanto kredītkartes sniegtās priekšrocības, atkal jau ir nepieciešami ietaupījumi. Paša izveidoti iekrājumi noteikti ir daudz izdevīgāki, pat ja nepieciešams atteikties no tradicionālās iepirkšanās tūres ar draudzenēm. Kredītkartes izmantošana, lai aizņemtos bankas naudu, noteikti ir daudz neizdevīgāka. Šādā veidā cilvēks zaudē daudz naudas, ko citā gadījumā būtu varējis iekrāt un doties jau ilgi gaidītajā ceļojumā.
Dzīve nekad nestāv uz vietas – nepieciešama dzīvokļa maiņa, ir gaidāms ģimenes pieaugums – ikvienas šādas pārmaiņas rada neparedzētus izdevumus. Tāpat arī iespējams ir beidzot samaksāts pēdējais kredīta maksājums, saņemts paaugstinājums darbā – lai gan šāds izmaiņas nozīmē, ka ienākumi palielināsies vai vienkārši nebūs tik daudz ikmēneša izdevumu, tomēr tas nenozīmē, ka vairs par savu budžetu nav jārūpējas. Ikvienam cilvēkam ir kaut kādi mērķi, ko viņš vēlas īstenot, piemēram, automašīnas iegāde, izbrauciens uz kalniem vai jebkas cits. Lai to visu sasniegtu, ir nepieciešamas finanses. Jo svarīgāks cilvēkam ir viņam sasniedzamais mērķis, jo vieglāk būs iekrāt naudu. Protams, viens no variantiem ir paņemt kredītu, lai savas vēlmes īstenotu bez liekas gaidīšanas un naudas krāšanas, tomēr tās ir kredītsaistības, ar kurām atkal katru mēnesi ir jārēķinās. Atvaļinājums Havaju salās var ilgt tikai vienu nedēļu, tomēr kredīts par to būs jāmaksā daudz ilgāku laika periodu. Līdz ar to var zust arī ceļojuma bauda. Ja šādu braucienu cilvēks sakrāj paša spēkiem, tas dos daudz lielāku gandarījumu – turklāt par to nebūs jāpārmaksā.

Situācijā, kurā tiek saņemti neparedzēti ienākumi, piemēram, mantojums, cilvēkam noteikti vajadzētu izdomāt, kā šo naudu labāk izmantot. Iespējams naudas guvums palīdzēs atbrīvoties no atlikušajiem kredītu maksājumiem vai arī beidzot būs iespējams veikt savas dzīvojamās platības remontu. Svarīgākais ir apzināties, kur šī nauda tiek iztērēta. Ja tā tiek izšķērdēta visādos sīkumos, kas varbūt patiesībā nemaz nav vajadzīgi un ir tikai mirkļa untums, tad naudas ieguvums zaudē savu jēgu. Ja cilvēks domā par savu budžetu, tad noteikti izmantos pēkšņo naudas guvumu gudri.

Veiksmīga budžeta organizēšanas pamatā ir naudas izmantošana atbildīgi. Tāpat kā lēmums par svešu naudas izmantošanu, piemēram, aizņēmums bankā vai no draugiem, ir jāveic atbildīgi, tik pat liela nozīme tam ir, arī rīkojoties ar savu naudu. Sava budžeta sakārtošana un kontrolēšana ir nepieciešama ikvienam cilvēkam – turklāt, jo ātrāk tas tiks izdarīts, jo vieglāk būs izvairīties no finansiālām grūtībām, kas var sagaidīt nākotnē.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here