Ikviens, kurš vairs nav vecāku apgādībā un jau sen pametis ģimenes ērto mājokli, kādā brīdī sāk domāt par savu pastāvīgo dzīves vietu. Tiem, kuri uzsākuši studijas citā pilsētā, arī, protams, sākumā ir aktuāls jautājums par to, kur mitināties mācību laikā. Tiek piedāvātas kopmītnes, kā arī iespējams īrēt kādu istabiņu. Taču, kad cilvēks strādā, turklāt plāno veidot ģimeni, viens no svarīgākajiem jautājumiem noteikti ir par dzīves vietu. Ne jau visiem ģimenes īpašumā ir kāds nopirkts dzīvoklis vai vēl labāk – māja, kurā iespējams dzīvot, tāpēc lielākajai daļai sabiedrības ir jārod risinājums. Iespēju ir daudz, turklāt, jo lielāka pilsēta, jo vairāk piedāvājumu un variantu, taču, tā kā cilvēks, īpaši tagad, aizvien vairāk uzmanību pievērš tam, lai ne par ko nepārmaksātu, svarīgi ir saprast, kas katram ir izdevīgāk – īrēt vai pirkt. Pie tam, tas attiecas ne tikai uz dzīvokli vai māju, šādas izvēles priekšā var nonākt arī attiecībā pret citām precēm, piemēram, auto.

Ja cilvēkam ir nepieciešama dzīves vieta, tad pirms izvēlēties starp pirkšanu un īrēšanu, svarīgi apzināties vairākus faktorus. Pats svarīgākais ir sev pajautāt – cik ilgi es vienā vietā plānoju dzīvot? Ja atbilde uz šo jautājumu aptver īstermiņa periodu, tad nav divu domu, kas ir jādara, – nepieciešams īrēt. Protams, tā apziņa, kad cilvēkam kaut kas pieder, ir neaprakstāma, tomēr nav nepieciešams iegādāties dzīvokli, ja cilvēks zina, ka pēc gada tur vairs nedzīvos. Pirmkārt, dzīvokļa pirkšana ir dārgs prieks. Pat ar visu hipotekāro kredītu, ko iespējams saņemt, ja tas nepieciešams nekustamā īpašuma iegādei, pašam cilvēkam tomēr ir jāveic arī pirmā iemaksa, kas tāpat ir vairāki tūkstoši eiro. Tātad, ja persona vēlas padzīvot kādā vietā uz neilgu laika periodu, tad noteikti daudz izdevīgāk ir īrēt. Turklāt ir daudz arī tādu, kuriem patīk ik pa laikam ieviest dzīvē pārmaiņas, piemēram, nomainot dzīves vietu.

Ja cilvēks zina, ka meklē sev mājokli ilgtermiņam, tad gan atbilde vairs nav tik viennozīmīga un vienkārša. Īrēšana nozīmē, ka cilvēks katru mēnesi maksā īres naudu dzīvokļa vai mājas īpašniekam par nekustamā īpašuma izmantošanu. Summa ir atkarīga no dzīvojamās platības, atrašanās vietas un citiem faktoriem, piemēram, īrējot divistabu dzīvoklis Rīgā, mēnesī cena var būt aptuveni no 100 – 200 eiro. Toties, ja cilvēks ir izlēmis dzīvokli vai māju pirkt, tad viņam jārēķinās, ka maksājamā summa būs vairāki tūkstoši eiro. Ne visiem cilvēkiem ir tāds finansiālais nodrošinājums, lai jau uzreiz varētu izvēlēto nekustamo īpašumu iegādāties, tāpēc nākas aizņemties no bankas. Šādos gadījumos bankas piedāvā hipotekāros kredītus. Nonākot šādā situācijā, kurā jāizvēlas starp īrēšanu vai ilgstošām kredītsaistībām, ir jāsaprot viena pavisam vienkārša, bet tajā pašā laikā svarīga atšķirība, kas var palīdzēt izlemt par labu dzīves vietas pirkšanas variantam. Ja cilvēks ilgtermiņā īrē dzīvokli, tad, veicot īres maksājumus, galu galā cilvēks nekļūst par dzīvokļa vai mājas īpašnieku, bet, ja cilvēks attiecīgos apartamentus grib pirkt un saņem hipotekāro kredītu, lai to iegādātos, tad rezultātā, kad visas kredītsaistības būs izpildītas, nekustamais īpašums oficiāli piederēs šim cilvēkam.

Tomēr ne visiem šis aspekts liekas pats svarīgākais, jo nav pārliecības, ka tas ir izdevīgāk. Nekustamā īpašuma tirgus kopš ekonomiskās krīzes šobrīd sāk atkopties, līdz ar to arī cenas pieaug. Tas attiecas gan uz īrēšanu, gan pirkšanu. Tomēr ir veikti aprēķini, ka vēl joprojām Latvijā nekustamā īpašuma pirkšana ir izdevīgāka par ilgtermiņa īrēšanu. Šaubas par to var radīt apstāklis, ka daudziem cilvēkiem ir slikta pieredze vai priekšstats par kredītiem. Protams, tās ir kredītsaistības, turklāt hipotekārajiem kredītiem pat līdz 40 gadiem. Pat, ja daļai bažas nerada ilgstošā saistība ar kredīta devēju, tad kredītu procenti gan. Jo ilgākas ir kredītsaistības, jo vairāk naudas cilvēks samaksā procentos. Tas ir arī viens no aspektiem, kas var likt cilvēkiem labāk izvēlēties īrēšanas iespēju. Tomēr ir veikti aprēķini, ka pat ar visām kredītsaistībām un procentiem, dzīvokļa pirkšana ir izdevīgāka par ilgtermiņa īrēšanu. Turklāt pēc tam iegādāto īpašumu var izmantot nākamās ģimenes paaudzes.

Iegādājoties dzīvokli vai māju savā īpašumā, cilvēks daudz labprātāk iegulda savus līdzekļus labiekārtošanai. Tāpat arī, ja kaut kas tiek saplēsts vai sabojāts, nav par to jāsamaksā dzīves vietas īstajam īpašniekam, – atliek tikai nobārt kaķi un sabojāto lietu izmest. Kad cilvēkam apdzīvojamā platība pieder, ir daudz lielāka drošības sajūta, jo pēkšņi nevar pienākt paziņojums, ka nākošais īres līguma termiņš vairs netiks pagarināts.

Diemžēl dzīvokļa pirkšana ne vienmēr ir tik vienkāršs process. Pats svarīgākais ir finanses. Ja pašam nepieciešamās naudas summas nav, tad viena no iespējam ir hipotekārais kredīts bankā. Taču, šāda apmēra kredītus saņemt kļūst aizvien grūtāk. Kredīta devēji pēdējos gados arvien rūpīgāk un kārtīgāk izvērtē potenciālos kredīta ņēmējus. Daudzi saņem arī kredīta atteikumu. Tāpat arī, lai saņemtu hipotekāro kredītu, nepieciešama ķīla. Iespējams ieķīlāt arī to nekustamo īpašumu, kuru cilvēks vēlas tikai iegādāties ar šī naudas aizdevuma palīdzību. Ja arī banka izlemj kredītu piešķirt, tomēr tā nekad neizsniedz tāda apmēra kredītu, kas 100% nosedz attiecīgā nekustamā īpašuma vērtību. Līdz ar to jārēķinās, ka personai ir jābūt iekrājumiem vismaz dažu tūkstošu eiro apmērā, kas nepieciešami pirmajai iemaksai. Tāpat kredītsaistības, īpaši šādā situācijā, kur tās ir ilgstošas, nekad nedrīkst atstāt novārtā – kredīta atmaksu nedrīkst kavēt. Parādu gadījumā kredīta devējam ir tiesības atsavināt ieķīlāto nekustamo īpašumu.

Īrēšana vai pirkšana ir lēmums, kas katram ir jāpieņem individuāli. Nav tādas vienotas atbildes, jo katra apstākļi un ierobežojošie faktori ir dažādi. Pats svarīgākais ir šo lēmumu nesasteigt, kārtīgi izvērtēt savas vēlmes un noteikti arī finanses, kā arī galīgas neziņas gadījumā var vērsties pie speciālistiem, kuri var sniegt konsultāciju un palīdzēt aprēķināt, kas ilgtermiņā būs izdevīgāk un labāk.

1 komentārs

  1. Interesants raksts – nez kā ir ar šodienas NĪ tirgu. Domāju, ka ir izdevīgi īrēt ar izpirkuma tiesībām – tādējādi apvienojot labāko no abām pasaulēm.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here