Japānas jēna, kas ir oficiālā Japānas valūta, ir trešā visplašāk izmantotā valūta pasaulē, kā arī tā, līdzās ASV dolāram un Eiropas Savienības Eiro, jēna ir viena no valūtām, kuru valstis mēdz paturēt savās rezervēs tieši šīs valūtas popularitātes dēļ.

Naudas un monētu izcelsmi Japānā var jau datēt ar 221. gadu pirms Kristus, kad Hanu dinastijas laikā Japānā kā norēķinu līdzeklis tika izmantotas Ķīnas bronzas monētas. Kopš šī laika Japāna ir izgājusi cauri periodiem, gan, kad šī valsts pati ieguva sudrabu un varu un kala savas monētas, gan laikiem, kad Japānā tika izmantotas citu valstu monēta. Taču pirmā pavisam oficiālā Japānas valūta parādījās tikai 15. gadsimtā, kad par legālu norēķinu līdzekli kļuva zelta, sudraba un vara monētas, jo tika nodibināta pirmā monētu kaltuve, kur mūsdienās atrodas Japānas Bankas galvenā mītne. Pirmā papīra nauda neoficiāli tika izdota tikai aptuveni 2 gadsimtus vēlāk, bet oficiāli pirmās banknotes Japānā cirkulācijā nonāca tikai tad, kad tika radīta valūta, ko mēs mūsdienās pazīstam kā Japānas jēnu.

Jēna kā jaunā oficiālā Japānas valūta tika iepazīstināta tikai 1871. gadā, kad tajā laikā valdošā Meiji valdība parakstīja Jaunās Valūtas Aktu. Šajā dokumentā tika skaidrots, ka ar šīs jaunās valūtas palīdzību, kuras monetārā sistēma būs līdzīga citām Eiropā sastopamajām monetārajām sistēmām, būs iespējams padarīt stabilāku tā laika Japānas valūtas situāciju, jo, nomainot nestabilo Edo perioda valūtas sistēmu, kurā nebija vienas standarta maksāšanas valūtas, būs iespējams panākt, ka arī Japāna var pievienoties monetārajai sistēmai, kuru dēvē par zelta standartu, jo šīs sistēmas valūta ir balstīta uz konkrētās valsts zelta rezervēm. Taču tas nebija vienīgais labums no tā, ka Japānā tika ieviesta kopēja standarta valūta, šī valūta arī deva zīmi pārējām valstīm, ka arī Japāna lēnām no senas kļūst par modernizētu valsti, kura ir gatava sadarboties ar pārējo pasauli.

100 jenasTā Japānā sāka darboties valūta, kuras pamatā bija decimālā valūtas sistēma, – viena Japānas jēna tika sadalīta 100 sēnās un 1000 rinās. Cirkulācijā nonāca apaļās jēnas monētas, kā arī jēnas banknotes, kuras pēc izskata bija visai līdzīgas ASV dolāram, jo tās drukāja uzņēmums, kurš drukāja arī ASV dolārus. Un 11 gadus pēc šis valūtas izveidošanas tika izveidota arī Japānas Banka, kuras aizstāja sazaroto 153 nacionālo banku sistēmu.

Vārds jēna, burtiskā tulkojumā no japāņu valodas nozīmē aplis vai apaļš objekts, un valūta par jēnu tika nodēvēta, jo tā jau savos aizsākumos tika modelēta pēc Meksikas sudraba peso, kurš tajā laikā izcēlās ar savu apaļo formu.

Pašreiz Japānas jēna, lai gan turpina darboties decimālā sistēmā, cirkulācijā vairs nav tikai 3 jēnas vērtības, bet gan ikdienā Japānā var sastapt 6 dažādu vērtību jēnas monētas un 4 dažādu vērtību jēnas banknotes. Uz vienas jēnas monētas, kura interesantā kārtā tiek kalta no tīra alumīnija, ir attēlots jauna koka simbols, 5 jēnu monētas aversā ir redzama rīsu vārpas, zvejas tīkla un ūdens simbolika, un šī ir pirmā no divām Japānas jēnu monētām, kuras vidū ir caurums, uz 10 jēnu monētas ir attēlots “Hoo-do” templis, 50 jēnu monētu rotā krizantēmu ziedi un tā ir otrā jēnu monēta, kuras vidū ir caurums, 100 jēnu monētas aversā tu varēsi ieraudzīt ķiršu ziedus, bet 500 jēnu monētas aversā ir attēlots augs ar nosaukumu Paulownia. Arī jēnas banknotes ir ļoti skaisti izrotātas ar dažādām ilustrācijām. Uz 1000 jēnu banknotes aversā ir attēlots Hidejo Noguči portrets, kurš ir viens no slavenākajiem japāņu bakteriologiem, bet reversā var redzēt Fudžī kalnu un ķiršu ziedu motīvus, 2000 jēnu banknotes aversā ir attēlots Shurei-mon vārtu dizains, bet reversu rotā slavenā japāņu autora Murasaki Šikibu portrets un aina no viņa pasakas “Pasaka par Genji”. 5000 jēnu banknotes aversā tu varēsi sastapt japāņu autores un vienas no Meiji perioda nozīmīgākajiem rakstniekiem – Ičijo Hihuči portretu, bet reversā ir Korina Ogata gleznas “Kakitsubata-zu” attēlojums, bet 10000 jēnu monētas aversā ir Jukiči Fukuzava portrets, kurš ne tikai nodibināja Keio Universitāti, bet viņa dedzīgās idejas par cilvēktiesībām un liberālu ideoloģiju Meiji ēras beigās palīdzēja realizēt modernās Japānas tapšanu, bet šīs banknotes reversā tu sastapsi Fēniksa statujas attēlojumu, kuru var redzēt Byodoin templī. Taču Japānā cirkulācijā ir iespējams sastapt arī vēl citas banknotes un monētas, kuras ir laistas klajā daudz agrāk, bet kuras arī joprojām ir legāls maksāšanas līdzeklis.

Japānas jēnas pirktspēja, gluži kā lielākās daļas pasaules valūtu pirktspēja arvien samazinās, un, lai gan Japānas jēna savā zemākajā punktā bija 1970. gados, arī tagad jēna cīnās par savas stabilitātes nodrošināšanu. Pašreiz 1 ASV dolārs atbilst aptuveni 100 jēnām, taču tā kā valūtu tirgi ļoti strauji un bieži mainās, tad šis ASV dolāra pret jēnu kurss var būt būtiski citāds.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here