Vasaras darbs jauniešiem ir viena no iespējām, kā lietderīgi pavadīt laiku. Protams, pēc mācību gada beigām tikai retais skolēns domā par strādāšanas iespēju – lielākajai daļai galvā ir vienīgi doma par atpūtu trīs mēnešu garumā, tikšanos ar draugiem, dažādām aktivitātēm, pasākumiem un peldēšanos visas dienas garumā. Tomēr vasaras darbs ir lieliska iespēja, kā pavadīt vasaru, turklāt šādā veidā pavadītais laiks ļauj arī nopelnīt naudu, līdz ar to skolēns var nopirkt ko tādu, ko sirds patiešām kāro, bet vecāki nepērk.

Vārds “darbs” lielai daļai cilvēku, īpaši jauniešu, saistās ar domu par agru celšanos no rīta, vairāku stundu sēdēšanu vienā vietā, darot nepatīkamu darbu, kā dēļ nav iespējams satikt draugus un izklaidēties. Taču šāds priekšstats ir visai maldīgs. Pēdējos gados NVA (Nodarbinātības valsts aģentūra), kā arī citas iestādes pievērš pastiprinātu uzmanību skolēnu vasaras darbiem, piedāvājot interesantus un pieredzi dodošus darbus. Protams, darbs var neļaut izgulēties līdz pusdienas laikam, tomēr agrāka celšanās dod iespēju vairāk paveikt (turklāt pārmērīgi ilga gulēšana arī nav veselīga)– gan pastrādāt, gan arī vēlāk satikties ar draugiem un atpūsties. Vasaras darbs sniedz neaizmirstamu pieredzi, uzlabo dažādas prasmes, sniedz iespēju uzņemties atbildību. Tā ir iespēja satikt jaunus cilvēkus, iepazīties ar tiem un uzlabot komunikācijas prasmes. Vasaras darbs ļauj arī saprast to, kādas ir jaunieša intereses – var gadīties, ka vasaras darba pieredze atklāj to, ko skolēns vēlas studēt tālāk pēc skolas beigšanas un darīt visu savu atlikušo mūžu; tikpat labi vasaras darbā iespējams saprast to, ko pavisam noteikti nekad mūžā cilvēks negribēs darīt. Jārēķinās, ka var gadīties arī šāda pieredze, taču ikviena pieredze ir laba un noderīga.

Strādājot vasaras darbu, jaunietis iemācās tādas prasmes, kādas piedāvā izvēlētais darbs; tiek attīstīta atbildības sajūta, jo ikviens darbs ir jāveic atbildīgi, vēršot tam visu uzmanību. Tāpat arī tiek iemācīta punktualitāte un precizitāte, jo darbā vienmēr ir jāierodas laikus, kā arī ir vakances, kur bez šādām īpašībām nav iespējams nemaz iztikt. Ir darba piedāvājumi, kas ļauj skolēnam arī attīstīt savu radošumu; gandrīz visos ir iespēja pielietot realitātē skolā iegūtās zināšanas, turklāt daudzos darbos tiks iegūtas arī jaunas. Tā kā pirms darba sākšanas vienmēr ir arī darba intervijas, kur jaunietis tiek vai arī netiek pieņemts konkrētajā darbā, iespējams arī gūt šāda veida prasmes, kas noteikti būs nepieciešamas arī tālāk dzīvē. Neviens darbs nav nelietderīgs un nevajadzīgs, taču jauniešiem visbiežāk tiek piedāvāti darbi, kas rada interesi. Katram ir iespējams atrast darbu atbilstoši savām vajadzībām. Jau vairākus gadus gandrīz visas pilsētas ievieto sludinājumus dažādās mājas lapās, kur tiek piedāvāti tieši vasaras darbi jauniešiem. Visbiežāk dažādiem veikaliem nepieciešami palīgi, piemēram, preču krāmēšanai plauktos, produktu krāmēšanai maisiņos un citur. Darbu iespējams arī atrast dažādās lauku saimniecībās, kur vasaras mēnešos ir visvairāk darba.
Viena no vasaras darbu priekšrocībām, kas visvairāk mudina jauniešus pieteikties dažādām vakancēm, ir iespēja nopelnīt. Tas nozīmē, ka skolēns ar sevis nopelnīto naudu varēs rīkoties kā grib. Pēc Latvijas likumiem ir noteikts, ka skolēnam tiek maksāts atbilstoši viņa paveiktajam darbam, kā arī dienā ir jāstrādā vien 4 stundas, kas nozīmē, ka pēc tam atliek ļoti daudz laika, ko pavadīt kopā ar draugiem vai ģimeni. Šādi nosacījumi attiecas uz tiem skolēniem, kas ir 13 -15 gadus veci. Taču jaunieši, kuri ir vecumā no 15 – 18 gadiem, var tikt nodarbināti 7 stundas dienā, taču tādā gadījumā jaunietis saņem vismaz minimālo algu. Taču ikvienam skolēnam un jaunietim ir jāatceras, ka līdz ar algas saņemšanu, sākas arī nodokļu maksāšana. Taču nodokļu apjoms ir atkarīgs no darba devēja nodokļu maksāšanas režīma. Parasti tiek īstenots viens no trim nodokļu režīmiem – vispārējais nodokļu maksāšanas režīms, darba devējs ir mikrouzņēmumu nodokļu maksātājs, darba devējs ir lauksaimnieks. Līdz ar to atkarībā no darba devēja mainās arī nodokļu apmērs.

Agrāk daļa vecāku neatbalstīja savu apgādājamo bērnu vasaras darbus, jo uz šo laiku bērni vairs nebija viņu apgādībā, kas nozīmēja, ka valsts vecākiem vairs nemaksāja naudu par apgādājamajiem (165 EUR apmērā). Taču tagad, ja jaunietis strādā vasaras darbu, tad viņš joprojām ir vecāku apgādībā. Arī nodokļu atvieglojumi, ja tādi ir, joprojām saglabājas. Protams, ja jaunietis turpina iesākto darbu arī pēc tam, tad gan viņš vairs nav vecāku apgādībā.

Jauniešiem, kas tikko sasnieguši 13 gadu vecumu un vēlas sākt strādāt, tiek piedāvāti tādi darbi kā, piemēram, dārzu ravēšana, laistīšana, kafejnīcu, viesnīcu, ēdnīcu uzkopšana un tīrīšana, kurjera darbi, kā arī šādā vecumā tiek piedāvāta iespēja pārdod dažādas preces uz ielām, piemēram, saldējumu. Sākot ar 15 gadu vecumu, darba iespēju robežas paplašinās, taču pilnīgi visiem vasarā strādājošiem jauniešiem pirms tam ir jāpārliecinās par darba drošību; nedrīkst strādāt apstākļos, kur ir paaugstinātas bīstamības apstākļi, var rasties dažādas traumas.

Ja jaunietis vēlās strādāt vasaras darbu, nopelnīt naudu un iegūt dzīvē noderīgu pieredzi, kas var palīdzēt nākotnē atrast arī patstāvīgu darbu, NVA vasarā rīko dažādus pasākumus, kur iespējams iepazīties ar darba iespējām, kā arī atrast sev tīkamo vasaras darbu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here