Kopdzīves uzsākšana kā likumīgi laulātam pārim ir viens no skaistākajiem brīžiem katra cilvēka dzīvē. Gatavošanās kāzām, pašas kāzas, medusmēnesis – kad viss šis laiks paiet, tikai tad jaunlaulātie sāk atgriezties pie “normālas” dzīves, pie realitātes, kurā tagad atbildība un rūpes jāuzņemas par vēl vienu cilvēku. Tas nozīmē, ka arī finansiālie jautājumi jāsāk risināt kopā, jo neparedzēti tēriņi ietekmē nu jau vēl vienu cilvēku. Lai naudas problēmas nekļūtu par šķiršanās cēloni, jau laikus ir jāizrunā dažādas lietas, kas saistītas ar finansēm un kas var ietekmēt jaunlaulātā pāra kopdzīvi nākotnē.

Pēc kāzu un medusmēneša tēriņiem bieži vien jaunlaulātajiem ir izveidojušas finansiālas problēmas. Līdz ar to var rasties nepieciešamība pēc naudas taupīšanas. Lai naudas taupīšana būtu veiksmīgāka, abiem laulātajiem tā ir jāatbalsta. Ja vēlme ir vienpusīga, tad diemžēl rezultāts var arī nebūt, jo tā jau nav taupīšana, ja viens strādā un krāj naudu, bet otrs – tērē. Taču, ja abi jaunlaulātie vēlas ietaupīt naudu, tad atliek tikai sākt – aprēķināt, kur nauda tiek tērēta vairāk, kādi izdevumi ir lieki un kurus iespējams ierobežot. Viens no labākajiem veidiem, kā ietaupīt naudu, ir samazināt restorānu un kafejnīcu apmeklēšanu. Lai gan tas, protams, ir ļoti romantiski, tomēr arī mīlestības pilnu vakaru var baudīt mājās ar pašu gatavotām vakariņām. Protams, var pāris reizes doties romantiskās vakariņās arī ārpus mājas, taču tad varbūt labāk izvēlēties kādu ne tik elegantu un pārmērīgi dārgu restorānu. Tomēr patīkami vakari mājas apstākļos dod vairāk priekšrocību. Kā viena no tām ir filmas skatīšanās dīvānā.

Viens no padomiem, kā izvairīties no nebeidzamiem strīdiem par naudu, ir vienoties par dažiem noteikumiem. Vislabākais ir sarunāt, cik liela var būt naudas summa, ko var tērēt, neapspriežoties ar otru. Lielāki pirkumi, kas nepieciešami sadzīvei, noteikti radīsies, taču, kā jau precētam pārim pienākas, tad svarīgie un lielie pirkumi ir jāapsver kopīgi. Vēl vairāk šādi noteikumi ir nepieciešami tādos gadījumos, ja jaunlaulātajiem ir viens kopīgs naudas konts vai speciāls konts, kurā tiek noguldīta nauda nākotnes vajadzībām. Vienpersoniska naudas tērēšana no kopīgi krātās naudas, noteikti neuzlabos laulības dzīvi un radīs tikai konfliktus. Tāpat var arī vienoties par kopīgiem ceļojumiem – norunāt, kāds varētu būt iespējamais galamērķis un aprēķināt, kādas finanses tam būs nepieciešamas. Tad kopīgiem spēkiem var šo naudu sakrāt. Naudas un tās tērēšanas plānošana ir viens no svarīgākajiem posmiem, kas ir nepieciešams, lai nebūtu finansiālu problēmu.

Apprecēšanās un ģimenes dzīves uzsākšana lielākoties ir ar domu, ka kādreiz būs gaidāms arī ģimenes pieaugums. Tas nozīmē, ka būs papildu izdevumi līdz tam laikam, kad bērni būs izauguši un spēs paši sevi finansiāli nodrošināt. Līdz ar to jau ir laicīgi jāsāk veidot iekrājumi. Viens no veidiem, ir izveidot krājkontu vai noguldīt naudu citā veidā. Katru mēnesi abi jaunlaulātie var iemaksāt nelielu naudas summu šajā kontā. Laika gaitā var sakrāties ievērojams drošības spilvens, kas noteikti nākotnē noderēs.

Tikpat svarīga ir arī apdrošināšana. Kāds no ģimenes locekļiem var smagi saslimt, palikt darba nespējīgs vai arī sliktākajā gadījumā nomirt, līdz ar to ir nepieciešams apdrošināties, lai otrai pusītei pēc tam nebūtu finansiālu grūtību īpaši, ja ģimenē ir arī bērni, kurus nepieciešams nodrošināt. Dzīvības apdrošināšana, veselības polises un cita veida nodrošinājumi ir ne tikai jāpārrunā, bet arī jāveic.

Viena no lielākajām problēmām, kas var rasties saistībā ar naudu, ir kredīti. Īpaši, ja kādam no laulātajiem jau ir šādas saistības. Līdz ar to kredītu slogs tiek dalīts. Tāpēc ir nepieciešams rast risinājumu, kā pēc iespējas ātrāk un izdevīgāk no kredītiem atbrīvoties. Noteikti ir jāvēršas arī pie finanšu konsultanta, kas var piedāvāt labāko variantu. Nereti apprecoties ir nepieciešama lielāka dzīves vieta vai kas cits, kam nav brīvu naudas līdzekļu. Līdz ar to bieži vien tiek ņemti kredīti. Lai izvairītos no kredītu parādiem un savstarpējo attiecību bojāšanas, vispirms noteikti ir jāapsver, vai kredīts ar sliktu kredītvēsturi patiešām ir nepieciešams un ar kādiem naudas līdzekļiem to varēs atmaksāt. Kā jau tika minēts, svarīgākais ir plānošana un, protams, arī kopīgu lēmumu pieņemšana, ņemot vērā otra cilvēka viedokli.

Šķiet, ka uzsākot ģimenes dzīvi, pensijas gadi vēl ir aiz tāliem kalniem. Tomēr ir svarīgi atcerēties – jo ātrāk tiek veikti maksājumi pensijas fondā, jo lielāku naudu būs iespējams tērēt vecumdienās. Pensijas fondi un noguldījumi, lai nodrošinātu sev komfortablas un labas kopīgas vecumdienas, ir jāveido jau jaunībā, kad ir spēks strādāt un pelnīt naudu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here