Nonākot pie secinājuma, ka ar savām personīgajām finansēm vairs iztikt nav iespējams, cilvēkam ir vairākas iespējas, kur šo naudas aizdevumu iegūt. Protams, viens no variantiem ir ņemt kredītu bankā vai pie privātajiem kreditoriem. Šāds variants noteikti ir jāapsver, jo, aizņemoties pie šāda veida kreditoriem, galvenais ir veikt maksājumus laikā. Lai gan tas nozīmē, ka būs jāveic arī procentu maksājumi, tomēr šāds kredīts nozīmē, ka cilvēks neriskē sabojāt savstarpējās attiecības ar sev tuviem cilvēkiem. Taču gadās arī, ka persona izvēlas lūgt naudas aizdevumu no ģimenes locekļiem, draugiem vai paziņām. Protams, šāds lūgums nekad nenāk viegli, īpaši, ja nepieciešama liela naudas summa. Aizņemšanās no draugiem patiesībā ir īsta uzticības pārbaude, jo visticamāk, bieži vien šādos darījumos naudas aizdevējs paļaujas vien uz naudas lūdzēja goda vārdu, kas nauda tiks atdota. Taču mēdz gadīties arī, ka cilvēks, kurš aizņēmies naudu no kāda drauga, pēc laika vairs neliekas ne zinis par šo aizdevumu. Ko darīt šādā situācijā? Kā labāk rīkoties, lai naudu atgūtu, bet nesabojātu draudzību?

Pats svarīgākais, ja cilvēks ir izlēmis aizdot naudu zināmam cilvēkam, pat ja tas ir labākais draugs, ir savstarpēja līguma noslēgšana. Tas nenozīmē, ka uzreiz ir jāskrien pie pilnvarotas personas, kas sastāda oficiālu naudas aizdevuma līgumu – pietiek, ja viss tiek draudzīgi mājas apstākļos rakstiski reģistrēts. Protams, var likties, ka uz draugiem var paļauties un nav nepieciešams rakstisks apstiprinājums naudas aizdevumam, tomēr labāk ir vienmēr nodrošināties, jo nekad nevar zināt, kā situācija beigās var izvērsties. Naudas aizdevējam noteikti nevajag kaunēties vai baidīties uzstādīt šādu prasību no savas puses – ja draugs, kurš vēlas naudu aizņemties, negrib zaudēt savstarpējo uzticību un ir plānojis godprātīgi naudu atmaksāt, tad viņš noteikti nevairīsies to apstiprināt arī rakstveidā.

Ja gadījusies situācija, ka cilvēks ir aizdevis savam draugam naudu, bet pēc tam naudas aizņēmējs neliekas ne zinis par aizdevuma atdošanu, tad, pirmkārt, nevajag pārsteigties ar nepārdomātu rīcību. Var gadīties, ka draugs ir vienkārši par kredīta atdošanu aizmirsis. Protams, ne vienmēr uz to var paļauties, taču tā arī mēdz gadīties. Pirms sabojāt draudzīgās attiecības un iesaistīt juristus, vispirms vajag par naudas aizdevumu atgādināt. Turklāt pieklājīgi un bez indīgām piezīmēm. Pat ja arī draugs par aizdevuma atdošanu nav aizmirsis, efektīvāka naudas atgūšana būs iespējama, ja starp naudas aizdevēju un aizņēmēju nebūs karam līdzīga situācija. Pieklājība ir pirmais solis, lai veiksmīgi naudu atgūtu. Šādi pastāv daudz lielāka iespēja, ka draugs, kurš naudu aizņēmies, centīsies pēc iespējas ātrāk aizdevumu atdot. Nevis draudi, bet gan pieklājība bieži vien ir pats labākais ierocis, kā panākt nepieciešamo, šajā gadījumā – atgūt aizdoto naudu.

Ir pagājuši jau vairāki mēneši, kā arī pieklājīgs atgādinājums par naudas aizdevumu ir nodots, taču kredīts vēl joprojām netiek atmaksāts. Arī tā var notikt, tāpēc nākamais solis, kā rīkoties šādā situācijā, kurā draugs parādu neatdot, ir turpināt atgādināt, ka aizdotā nauda ir jāatdod atpakaļ. Ja mutiski šo informāciju nodot liekas jau bezjēdzīgi, tad noteikti nevajag kautrēties šos atgādinājumus nosūtīt rakstiski. Iespējams, ka periodiski atgādinājumi par naudas aizdevumu liks draugam drīz vien savu parādu atdot. Turklāt noteikti vajag saglabāt rakstisko ziņojumu kopijas, ja nu gadās, ka šis naudas aizdevums noved gan naudas aizdevēju, gan aizņēmēju līdz tiesai.

Diemžēl ir arī gadījumi, kad draugs arī pēc vairākkārtējiem atgādinājumiem neliekas ne zinis par parāda atdošanu. Tad šis ir tas brīdis, kad pacietība un pasīva rīcība ir jāmet pie malas un jāiesaista citi cilvēki. Ja vien paziņu lokā nav kāds cilvēks, kas var līdzēt šādā situācijā un palīdzēt parādu atgūt, tad vislabākais variants ir jurista iesaistīšana. Protams, aizdodot naudu draugam, neviena no naudas aizdevumā iesaistītajām pusēm nevēlas, ka situācija nonāk līdz jurista vai tiesas iesaistīšanai. Tomēr par spīti draudzīgajām attiecībām, ir arī cilvēki, kuri naudas dēļ ir gatavi upurēt pat labāko draugu uzticēšanos. Iesaistot juristu vai citu pilnvarotu personu, uzreiz noteikti nevajag nosūtīt paziņojumu par nepieciešamību ierasties tiesā. Visticamāk, ka jurists nosūtīs oficiālu atgādinājumu par parāda atmaksu. Tiklīdz šādā situācijā iesaistās kāda trešā puse, naudas aizņēmēji daudz nopietnāk sāk attiekties pret naudas atdošanu. Labākajā gadījumā naudas aizdevējs var gaidīt, ka tuvākajās dienās nauda tiks atdota – vēl jo labāk, ja līdzi nāks arī atvainošanās par kavēšanos. Taču ir arī sliktākais gadījums – arī oficiāls atgādinājums tiek ignorēts. Nonākot līdz šādai situācijai, diemžēl par draudzību var aizmirst, jo neatliek nekas cits, kā vien nodot visu jurista un pat tiesas rokās. Šādā gadījumā gan ir arī vērts padomāt, vai aizdotā naudas summa tiešām ir tik vērta, lai viss parāda process kļūtu daudz dārgāks abām iesaistītajām pusēm. Tomēr pirms iesaistīt tiesu, vispirms noteikti ar juristu nepieciešams apspriest visus iespējamos variantus, kā pēc iespējas vienkāršāk naudu atgūt. Katra situācija tomēr ir individuāla un nav tādas vienas unikālās formulas, pēc kuras naudu iespējams atgūt.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here