Izglītība ir dārga – to neviens nenoliedz, taču bez izglītības arī nav iespējams iztikt. Lai gan ir augstskolas, universitātes un koledžas, kas piedāvā iespēju iegūt valsts apmaksātas studiju vietas (budžeta vietas), tomēr šāds variants nav iespējams pilnīgi visiem studentiem. Protams, centīgākie var saņemt arī stipendijas. Līdz ar to daudziem jauniešiem, kas vēlas iegūt augstāko izglītību, jārēķinās, ka katru mācību gadu būs jāšķiras no lielas naudas summas. Ne visiem ir pieejami šādi līdzekļi, tāpēc viens no variantiem, kas tiek piedāvāts topošajiem augstākās izglītības ieguvējiem, ir studiju kredīts. Tas nozīmē, ka tiek saņemts naudas aizdevums, kas paredzēts studiju maksas nosegšanai. Šīs ir viens no tiem kredītu veidiem, kam ir nepieciešams arī galvotājs – kā galvotājs var būt gan valsts, gan kāda privātā persona (vecāki). Studiju kredīts paredz, ka kredīta atmaksa sākas tikai pēc tam, kad studijas ir pabeigtas. Protams, ja jaunietis izvēlas augstskolu pamest, tad gan kredīta atmaksa ir jāsāk jau 3 mēnešu laikā. Ja studijas tiek pabeigtas un ir saņemts diploms, tad kredīta pamatsumma un procenti jāsāk atmaksāt tikai 12 mēnešus pēc tam. Taču ko darīt, ja nav iespējams atrast tādu darba vietu, kas maksā algu pietiekamā apmērā, lai varētu izdzīvot un vēl atmaksāt studiju kredītu?

Nonākot situācijā, kurā nesenais augstskolas absolvents nespēj atrast labi apmaksātu darbu, bet kredīta atmaksāšanas sākuma termiņš jau klauvē pie durvīm, pats svarīgākais ir šo problēmu neignorēt. Ja tiks kavēti kredīta ikmēneša maksājumi, tad kredīta ņēmējs nonāks daudz lielākās finansiālās grūtībās nekā pirms tam. Šādā veidā bijušais students ne tikai sabojā savu kredītvēsturi, bet arī samazina savas iespējas saņemt jebkāda cita veida kredītu nākotnē, piemēram, hipotekāro kredītu mājas iegādei vai arī naudas aizdevumu automašīnas iegādei. Taču, ja parāds tiek ignorēts vēl ilgu laiku, tad ne tikai klāt krājas arī soda procenti, bet kredīta devējs naudas atgūšanā var iesaistīt parādu iedzinējus, kā arī sliktākajā gadījumā vērsties tiesā. Tātad pats svarīgākais – neignorēt problēmu.
Lai veiksmīgi sāktu risināt šādu problēmu, noteikti ir jāvēršas pie sava kredīta devēja. Šādi tiks parādīts, ka studiju kredīta ņēmējs vēlas labprātīgi naudas aizdevumu atmaksāt, kā arī nav ieinteresēts finansiālo parādu veidošanā. Protams, kredīta devējs nevar dzēst studiju kredītu, taču var piedāvāt citus risinājumus. Piemēram, var izmainīt atmaksas grafika plānu. Kredīta devējs nav ieinteresēts, lai kredīta ņēmējs nevarētu aizdevuma summu atmaksāt, kā arī nonāktu situācijā, kurā nepieciešams pasludināt maksātnespēju.

Studiju kredīts ir no tiem naudas aizdevumu veidiem, kur nav lieli kredīta procenti. Taču tas nemaina situāciju, ka arī tie ir papildu izdevumi. Teorētiski viens no veidiem ir paņemt kādu citu lielāku kredītu, kam ir vēl mazāki kredīta procenti, kā arī atmaksas termiņš ir daudz garāks. Taču problēma ir tāda, ka nav iespējams saņemt naudas aizdevumu, ja nav ienākumu. Līdz ar to šis variants praksē īsti labi nestrādā.

Vislabākais variants, kā atmaksāt studiju kredītu, protams, ir atrast darbu. Darba tirgū ir atrodami dažādi darbi, taču saņemamā alga ne vienmēr ir pietiekama vai adekvāta darbam. Taču, ja situācija ir tāda, ka patiešām vairs nevar atļauties būt izvēlīgs un nauda ir ļoti nepieciešama, tad, lai nedzīvotu pilnībā bez jebkādiem ienākumiem, uz laiku var uzņemties vairākus ne tik tīkamus darbus, par ko varbūt nemaksā tik daudz, cik gribētos. Protams, tas nozīmē, ka cilvēkam būs daudz jāstrādā, lai varētu nopelnītu tik daudz kā vajadzīgs, turklāt tas var arī nozīmēt, ka ir nepieciešami vairāki darbi. Tomēr kredīts ir kredīts – tas ir jāatmaksā pat, ja kādu laika periodu ir jāstrādā nepatīkamā darbā. Kā viens no variantiem ir arī piepelnīties ārzemēs. Galvenais ir atcerēties, ka tas ir tikai līdz brīdim, kad studiju kredīts tiks nomaksāts vai arī tiks atrast atbilstīgāks darba piedāvājums. Svarīgi ir nepadodies un visu laiku pārskatīt jaunākās vakances.
Labākais variants, protams, ir atrast darbu jomā, par kuru tikko tika saņemts grāds. Diemžēl ne vienmēr sākumā izvēlētajā profesijā var saņemt vajadzīgo atalgojumu. Taču šādā situācijā var vērsties ar pieteikumu studiju kredīta dzēšanai. Svarīgākais ir atcerēties, ka šāda iespēja pastāv tikai tiem cilvēkiem, kuri atraduši darbu atbilstošajā jomā. Ja tiek strādāts pilns darba laiks, tad valsts var dzēst studiju kredītu pilnā apmērā, bet ja tikai pusslodze, tad tiek dzēsta daļa aizdevuma summas. Līdz ar to šī noteikti ir iespēja tiem cilvēkiem, kuriem ir studiju kredīts, bet neizdodas atrast savas specialitātes profesiju vēlamā un pietiekamā atalgojumā. Labāk ir uzņemties šo pašu darbu pat, ja netiek saņemta liela alga, lai bez kredīta dzēšanas varētu kredītu atmaksāt. Jebkurā gadījumā šādā situācijā jau ir iespējams reāls risinājums, lai atbrīvotos no kredīta, kā arī tiek gūts vēl viens labums – pieredze, kas var palīdzēt vēlāk atrast labāk apmaksātu darbu.

Tomēr ir arī citi veidi, kā gūt ienākumus, ja arī nav darba. Viens no variantiem ir atbrīvošanās no liekajām mantām. Iespējams, ka studiju laikā ir sakrājušās visādās lietas, kas nemaz nav vajadzīgas. Līdz ar to tās var pārdot internetā, dažādos tirdziņos vai pat absolvētajā universitātē. Studiju laikā parasti tiek iegādātas mācību grāmatas – tad, lūk, šis ir vēl viens bonuss, ko var iegūt no grāmatas. Protams, par lietotu grāmatu nebūs iespējams saņemt daudz, taču nauda ir un paliek nauda, turklāt kāds no jaunajiem studentiem būs priecīgs par lētākas mācību grāmatas iegādi.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here