Kaut arī ir labi zināms, ka taisnākais ceļš uz finansiālo stabilitāti ir budžeta plānošana, daudzi to tik un tā izvēlas nedarīt. Populārākais iemesls budžeta neplānošanai ir uzskats, ka tas ir pārāk sarežģīti un budžeta plāns tāpat cietīs neveiksmi, jo beigās visu nosaka gribasspēks. Cilvēki domā, ka tā ir lieka laika tērēšana, jo ne jau teorētiskā plānošana ir būtiska, bet gan motivācija un spēja atteikties no savām vēlmēm. Jāatzīst, ka liela nozīme budžeta plānā patiešām ir spējai sevi kontrolēt un ierobežot dažādas darbības, kas saistītas ar naudas tērēšanu un finansēm kopumā, taču arī to ir iespējams padarīt vienkāršāku. Ja darīsiet visu pareizi, tad jums neradīsies vēlme tērēt savu naudu un motivācija augs arvien lielāka pati no sevis.

1. Izvirziet sev nozīmīgu mērķi

Pats vienkāršākais veids, kā sevi motivēt, ir izvirzīt mērķi, kas jums ir patiešām nozīmīgs. Prasti cilvēki pirms budžeta plānošanas mērķi neizvirza, vai arī viņi nosaka, ka taupīs, lai būtu vairāk naudas, taču tas ir pārāk vispārīgi, lai liktu tiešām censties. Ja uzkrājumu fona izveide jums pašam nešķiet gana būtisks ieguvums, tad uzstādiet sev citu mērķi. Naudas krāšana tikai tāpēc, ka tā ir jādara, ir visai muļķīga tieši tā iemesla dēļ, ka jums ar laiku apniks un jūs atgriezīsieties pie vecajiem ieradumiem. Labāk krājiet, piemēram, ceļojumam, jaunam auto vai dzīvokļa remontam. Izvērtējiet, kas ir svarīgi tieši jums. Pēc tam jūs varēsiet fokusēties uz šo ieguvumu, kas liks jums censties arvien vairāk un vairāk.

2. Sekojiet līdzi savam progresam

Vēl motivācija nereti zūd tāpēc, ka ieguvumi nav ļoti uzskatāmi. Ja visu laiku dzīvojāt no algas līdz algai un nekas jums pāri nepalika, tad iespējams manīsiet tūlītējas izmaiņas savā bankas kontā, bet ja arī iepriekš jums bija nelieli uzkrājumi, tad izmaiņas nebūs tik ļoti uzskatāmas un ļoti iespējams, ka tad krāšana un taupīšana šķitīs bezmērķīga. Patiesībā, ieguvums bieži vien ir, tikai tas nav tūlīt redzams. Lai padarītu to uzskatāmāku, mēģiniet katru mēnesi aprēķināt, cik daudz naudas ietaupījāt katrā izdevumu kategorijā. Vēl labāk būtu jau sākotnēji aprēķināt, cik varat ietaupīt un šo naudu uzreiz atlikt vai pārskaitīt uz krājkontu. Ja redzēsiet, cik strauji jūsu uzkrājumi aug, jums radīsies arvien lielāka vēlme turpināt taupīšanu.

3. Veidojiet savu budžetu pēc iespējas vienkāršāku

Ja jums nav īpašas nepieciešamības steidzami iegūt papildus naudu, vai arī ja jums nav īpaši ierobežoti budžeta apstākļi, nav nekādas nepieciešamības pēc ļoti strukturēta budžeta. Jums nav jāseko līdzi katram centam, vien aptuveni jāmēģina saprast, kur jūsu nauda tiek novirzīta nelietderīgi un kur to iespējams ietaupīt. Ja izveidosiet pārāk sarežģītu un detalizētu budžeta plānu jums pašam apniks ar to noņemties. Tas prasīs daudz laika gan ikdienā, jo būs jāmēģina izburties caur daudzajām izdevumu kategorijām un saprast, kur jāpiefiksē katri tēriņi, gan arī mēneša baigās, kad jāveic visi nepieciešamie aprēķini. Labāk veidojiet vienkāršu budžetu ar aptuveni 5 izdevumu kategorijām, lai varat visu ērti pārskatīt.

4. Nemelojiet sev

Vēl problēmas bieži sagādā melošana sev jeb pārāk stingru nosacījumu izvirzīšana. Daudzi uzskata, ka tas dos labākus rezultātus, taču patiesībā tas noved pie regulāras budžeta pārkāpšanas un vēlāk arī izgāšanās. Nemelojiet sev un uzstādiet reālistiskus nosacījumus. Piemēram, neuzskatiet, ka varat pilnībā atteikties no izklaidēm, bet mazliet samaziniet summu, ko tām tērējat. Budžeta plānam nav jābūt ļoti ierobežojošam, vien jāliek jums saprast, kur tērējat pārāk daudz naudas.

5. Izmantojiet bonusu sistēmu

Visvienkāršākais un efektīvākais veids, kā sevi motivēt ir izmantojot bonusu jeb sevis apbalvošanas metodi, proti, ja sasniedziet savus izvirzītos mērķus, dabūjiet balvu, piemēram, izklaides nedēļas nogalē ar draugiem. Ja nosacījumus neizpildiet – palieciet mājās. Protams, ja jūs pats sev esat noteicējs, jūs varat arī šos uzstādījumus pārkāpt, taču daudzus šāda stratēģija patiešām motivē. Tas tik ļoti nopietno un sarežģīto budžeta plānošanu pārvērš par interesantu spēli un ļauj daudz vienkāršāk sasniegt mazos mērķus.

Budžeta plānošanai nav jābūt kaut kam ļoti grūtam un nepatīkamam. Tas var būt ļoti vienkāršs process, ja visu darāt pareizi un neuzstādiet sev nereālistiskus mērķus un drastiskus ierobežojumus, ko nemaz nespējat izpildīt. Vienkārši padariet budžeta plānošanu sev personiski nozīmīgu un mazliet piedomājiet pie saviem izdevumiem. Tad naudas krāšana kļūs par pavisam normālu, vienkāršu procesu un jums pat nebūs īpaši jāpiepūlas.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here