Iepērkoties veikalos, internetā un veicot elektronisko maksājumu, cilvēki bieži vien izmanto kredītkartes. Ir vairāki veidi, kā iespējams norēķināties ar kredītkartes palīdzību – Amerikas Savienotajās valstīs pārsvarā tiek izmantotas kredītkartes ar magnētiskajām joslām, taču mūsdienās daudz drošāk un plašāk izmantotas tiek kredītkartes, kurām ir čipi un nepieciešams izmantot PIN kodus.

ASV iedzīvotāji ļoti ilgu laiku jau izmanto magnētiskās joslas kredītkartes. Norēķinoties ar šāda veida kredītkarti, nepieciešams tirgotāja kartes lasītājā karti novilkt attiecīgajā vietā, turklāt tā, lai kartes lasītājs saņemtu magnētiskās joslas sniegto informāciju. Magnētiskajā joslā ir ietverta tāda informācija, kā kredītkartes īpašnieka pilns vārds un uzvārds, kredītkartes numurs, kartes derīguma termiņš, kā arī citi dati. Kredītkartēm ar magnētisko joslu nākamais maksājuma apstrādes solis ir apstiprinājuma pogas “OK” nospiešana – kartes īpašnieks apstiprina maksājuma summas apmēru, kā arī pēc tam ir nepieciešams parakstīties. Parakstīšanās process notiek uz tirgotāja sniegtā elektroniskā ekrāna. Šāds kredītkartes izmantošanas process gan šobrīd tiek aizstāts ar čipa un PIN koda kredītkartēm, līdz ar to amerikāņiem un citiem, kas pieraduši šāda veidā norēķināties par pirkumiem un pakalpojumiem, jau ir jāsāk pārorientēties uz čipa un PIN koda kredītkartēm. Magnētisko joslu kredītkaršu izmantošana ir arī iespēja darboties zagļiem un kredītkaršu viltotājiem, jo drošības sistēma šāda veida kredītkartēs ir daudz zemāka un krāpnieki jau ir iepraktizējušies to apiet. Šāda kredītkartes novilkšana vairs netiks praktizēta. Turklāt arī mūsdienu tehnoloģijām attīstoties, nav vairs nepieciešams arī tiešs kontakts ar kartes lasītāju, termināli – kredītkarte var tikt aktivizēta, to turot netālu no kartes termināļa. Līdz ar to magnētiskā josla pavisam noteikti vairs nav nepieciešama un ir jau novecojusi tehnoloģija.

Kaut gan ir vēl valstis, kur čipa un PIN koda sistēma netiek izmantota un vēl tikai tiks ieviesta, tomēr vēsturiski šī tehnoloģija izgudrota jau kādu laiku atpakaļ. Šādas sistēmas radīšana notika jau 1984. gadā Francijā, kur bankas sāka izmēģināt kredītkartes ar čipiem. 1996. gadā pasaules vadošās kredītkaršu kompānijas apvienojās, lai izveidotu jaunu, drošības standartiem atbilstīgāku sistēmu, kas balstīta uz Francijā izgudrotās čipu sistēmas bāzes.

Čipa un PIN koda maksāšanas sistēma jau ilgāku laiku tiek praktizēta daudzviet pasaulē. Kredītkartes ar čipiem lieto tie klienti, kas izmanto EMV organizāciju pakalpojumus – Europay, MasterCard un Visa. Čipa un PIN koda sistēmas kredītkartes pēc skata ir ļoti līdzīgas magnētiskās joslas kredītkartēm, taču funkcionēšanas sistēma ir pilnībā atšķirīga. Šajās kredītkartēs ir iestrādāti mazi čipi, kas darbojas gluži kā mazi datori. Šie čipi satur ne tikai tāda veida informāciju, kā satur magnētiskā josla (kredītkartes īpašnieka dati), bet arī kalpo kā datu procesors. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc čipa un PIN koda kredītkartes ir daudz drošākas, ir apstāklis, ka, datu apstrādes procesā ar kartes termināli, čipi izmanto kriptogrāfiju jeb kodēšanas un dekodēšanas metodes aizsardzībai pret nevēlamu datu nolasīšanu. Pats čips kā tāds aktivizējas tikai tad, kad tam ir saskare ar kredītkartes lasītāju.

Lai kredītkartes īpašnieks norēķinātos par pirkumu vai pakalpojumu ar kredītkarti, kas strādā pēc čipa un PIN koda sistēmas, nepieciešams karti ievietot īpašā kredītkartes lasītājā, kas mūsdienās ir jau gandrīz visos veikalos un uzņēmumos. Agrāk, lai norēķināšanās process tiktu pabeigts, veikala kasieris vai kāds cits pakalpojuma sniedzējs izdrukāja čeku, kas pēc tam kartes lietotājam bija jāparaksta. Tagad, lai maksājuma veikšana būtu pabeigta, nepieciešams ievadīt tikai kredītkartes lietotājam zināmo PIN kodu. Ja kods ir ievadīts pareizi, tad kredītkartes īpašnieks ir par visu samaksājis. Taču var gadīties, ka ar pirmo reizi PIN kods netiek pareizi ievadīts. Tas var gadīties neuzmanības vai kādu citu iemelsu dēļ. PIN kodu iespējams ievadīt 3 reizes, pirms karte tiek bloķēta un to vairs nav iespējams izmantot.

Laikam ejot, kredītkartes kompānijas sāk izmantot arī šādas pat sistēmas kredītkartes, kurām vairs nav nepieciešams tiešs kontakts ar kredītkaršu lasītāju. Šādos gadījumos kredītkartē iebūvētais čips aktivizējas, kad tas ir tuvu karšu terminālim.

Čipa un PIN koda sistēmai ir vēl kāda priekšrocība, kas nebija magnētisko joslu kredītkartēm – lai veiktu maksājumu ar jaunās sistēmas kredītkartēm, kartes lasītājam nav jābūt savienotam ar telefonu vai arī pieslēgtam internetam, lai varētu apstrādāt maksājumu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here