Dzīvojot tehnoloģiju laikmetā, cilvēkam tiek piedāvātas daudz un dažādas iespējas, kā atvieglot sev dzīvi. Viens no šādiem variantiem ir iepirkšanās ar interneta palīdzību. Tas nozīmē, ka nav pat jāiziet no mājas, lai iegādātos sev tīkamu preci. Izpārdošanu laikā nav jāgrūstās cilvēku pūļos, nav jāstāv rindās, nav daudzie pirkumi pašam jānes pa piebāztajiem veikaliem, nav jātērē nauda degvielai vai sabiedriskajam transportam, lai veikalā vispār nokļūtu. Turklāt iespējams iepirkties ne tikai Latvijas interneta veikalos, bet arī ārzemju. Tomēr, veicot iepirkumus šādā veidā, jārēķinās, ka vēlamo preci, piemēram, apģērbu nav iespējams pielaikot un apskatīties, kā tas pieguļ augumam un vai neizceļ ķermeņa nepilnības, kā arī izmēri bieži vien mēdz neatbilst patiesībai. Nav iespējams klātienē uzreiz novērtēt pirkuma kvalitāti vai materiālu, kā arī preci nav iespējams sākt lietot tūlīt, jo nepieciešams laiks, kamēr tā tiks piegādāta. Taču, neskatoties uz visiem šiem trūkumiem, vissvarīgākais ir uzmanīties, lai pirkums internetā tiktu veikts droši.

Nereti internetā uzdarbojas dažādi krāpnieki, kas piedāvā savus pakalpojumus vai preces, saņem par to naudu, bet pakalpojumu neveic vai arī preci nepiegādā. Taču ar interneta starpniecību iespējams ir veikt arī zagšanu, tāpēc vienmēr ir ļoti svarīgi pārliecināties, vai interneta veikals, kurā cilvēks vēlas iepirkties, ir uzticams. Šādu informāciju iespējams iegūt:

  • lasot atsauksmes par konkrēto interneta veikalu,
  • Ja tas ir iespējams, noteikti vajag konsultēties ar draugiem vai ģimenes locekļiem, kas ir izmantojuši konkrēto veikalu. Šādi būs jau laicīgi iespējams uzzināt par priekšrocībām vai arī gluži otrādi – trūkumiem, kas piemīt konkrētajam interneta veikalam.
  • Interneta veikala uzticamību iespējams pārbaudīt arī pašam kārtīgi izpētot veikala mājas lapu. Noteikti nevajadzētu uzticētiem lapām, kurās nav norādīta veikala ģeogrāfiskā adrese, kā arī kontakti.
  • Vēl labāk – pirms pirkuma veikšanas vajag sazināties ar interneta veikalu un uzdot specifiskus kontroljautājumus. Šādi būs iespējams saprast, vai atbildētājs nav krāpnieks.

Cilvēkam jābūt uzmanīgam, ja kā kontakts un darījuma veicējs tiek norādīta fiziska persona. Noteikti svarīgi ir arī pārbaudīt, kādi ir interneta veikala sadarbības partneri. Svarīgi ir arī aplūkot konkrētā veikala uzticamības simbolu, kas ļauj uzzināt, ka mājas lapa ir kādas organizācijas dalībnieks, kas apņemas ievērot ētikas un godprātības principus.

Ja pēc visu iepriekšminēto pārbaužu veikšanas cilvēks ir nolēmis uzticēties mājas lapai, tad tas nenozīmē, ka vairāk par iepirkšanās drošību nav jāuztraucas. Svarīgi ir rūpīgi izlasīt visu informāciju, ko mājas lapa sniedz par preču piegādi un izmaksām, kā arī par to, kā jāveic pirkums internetā, kā arī vai ir pieejams kredīts bez darba vietas vai citi līdzīgi pakalpojumi. Noteikti vajag noskaidrot, vai preces cena atbilst norādītajai, kā arī kādas ir papildu izmaksas (muita, komisijas maksa). Noteikti atsevišķi jābūt arī norādei par piegādes pakalpojumu cenām. Iepriekš jāizlasa arī informācija par preces atgriešanas noteikumiem, jo vienmēr var gadīties, ka izvēlētā kleita var nederēt un tā būs jāsūta atpakaļ. Šāda veida informācijas apguve noteikti jāveic pirms nevis pēc pirkuma veikšanas. Ja mājas lapā šī informācija liekas nepilnīga vai nesaprotama, vajag sazināties ar interneta veikalu un visus sev interesējošos jautājumus noskaidrot. Ja informācijas konkrētajā lapā vispār nav, tad noteikti nevajag šādam interneta veikalam uzticēties.

Kad informācija ir izpētīta un saprasta, kā arī ir izvēlēti pirkumi, seko nākamais solis – preces pasūtīšana un apmaksa. Pirms izvēlēties apmaksas veidu, noteikti svarīgi vēlreiz pārbaudīt sava datora drošību, jo internetā viegli ir iegūt dažādus vīrusus, kas var nodarīt kaitējumu cilvēka datoram. Pastāv dažādas spiegotājprogrammas un Trojas zirga vīrusa paveidi, kas caur internetu var nokļūt datorā un veikt datu modifikāciju, dzēšanu, zagšanu un citas lietotāja nepieprasītas darbības. Tāpēc svarīgi pārliecināties, vai datoram, no kura tiks veikts pirkums, ir aktīva antivīrusu programma, kā arī ugunsmūris, kas kalpo kā aizsargsiena starp cilvēka datoru un internetu. Ja datoram ir gan derīga antivīrusu programma un vēl arī ugunsmūris, tad nākamais svarīgais solis ir apmaksas veida izvēle. Ja pirkums netiek veikts ārzemju interneta veikalā, tad vislabāk ir izvēlēties pirkuma apmaksu skaidrā naudā. Piemēram, labāk izvēlēties, ka preci piegādā kurjers, kuram iespējams maksāt ar skaidru naudu. Kaut gan kurjera pakalpojumi lielākoties ir maksas, tomēr šādi iespējams nodrošināties pret to, ka sveša persona var iegūt cilvēka datus par viņa bankas kontu.

Ja tomēr naudas apmaksa ir jāveic ar pārskaitījumu, tad ir vairāki veidi, kā izvairīties no tā, ka cilvēka personīgā informācija un nauda, kas atrodas viņa kontā, var tikt nozagta. Pirmkārt, jāpārbauda, vai interneta veikalam ir drošības sertifikāts, kā arī interneta savienojuma drošība. To var izdarīt, pārliecinoties, ka interneta saites sākas ar „https://”, turklāt tur pat blakus jāparādās atslēdziņai vai kādam citam drošības simbolam, uz kura uzklikšķinot iespējams pārbaudīt drošības sertifikātu. Ja interneta saites sākums atbilst iepriekš norādītajam, kā arī iespējams apskatīt drošības sertifikātu, tad naudas pārskaitījumu var veikt drošos apstākļos. Vēl viens veids, kā papildus nodrošināties, ir veikt maksājumu ar norēķinu karti, kurā neglabājas visi personas naudas līdzekļi. Vislabāk, ja ir speciāli izveidota karte, kurā atrodas tikai pirkumam nepieciešamā summa. Šādi var nodrošināties, ka zagļi neiztukšos visu cilvēka bankas kontu.

Trešais veids, kuru noteikti vajag izmantot, iepērkoties ārzemju interneta veikalos, ir Paypal.com izmantošana. Veicot maksājumu ar Paypal starpniecību, pircējs neizpauž savu bankas konta numuru. Šādā veidā naudas pārskaitījums tiek veikts nevis tieši uz interneta veikala norādīto naudas kontu, bet tas tiek veikts caur Paypal, kurš ir piesaistīts pircēja bankas kontam. Paypal nodrošina, ka netiks izpausta cilvēka personīgā informācija par bankas kontu, kā arī parolēm. Turklāt šis pakalpojums nodrošina arī to, ka, ja preces pārdevējs ir bijis negodīgs, tad Paypal iesniedz sūdzību un atgriež atpakaļ pircēja naudu. Paypal darbojas pircēja interesēs un aizsargā to.

Pēc tam, kad pirkums ir veikts ar pārskaitījuma palīdzību, svarīgi būtu tomēr arī pārbaudīt sava konta naudas plūsmu. Pat ja ir veikti visi attiecīgie drošības pasākumi, lai pircējs netiktu apkrāpts, tomēr drošības nekad nevar būt par daudz, tāpēc lieku reizi apskatīt konta pārskatu par ļaunu nenāks.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here