Pusaudža vecums ir ļoti sarežģīts gan pašiem pusaudžiem, gan arī viņu vecākiem. Pašiem pusaudžiem tas ir emocionāli grūts dzīves posms, jo norit lielas pārmaiņas, īsā laika posmā, taču vecākiem šīs grūtības vairāk izpaužas tieši finansiālā ziņā. Pusaudžiem nereti ir nepieciešams visdažādākās lietas, vienkārši lai tiktu līdzi citiem vai arī izceltos uz citu fona. Šajā vecuma posmā, visu nosaka tas, kas tev pieder. Diemžēl vecāki nereti nevar atļauties nopirkt saviem pusaudža vecuma bērniem visu, ko viņi grib, tāpēc rodas nesaskaņas un problēmas. Patiesībā to visu ir iespējams novērst pavisam vienkārši – vien jāiemāca savam pusaudzim, ka nauda neaug kokos un ka tā ir jāpelna.

Lai iemācītu savam bērnam, naudas nozīmi, ir jāsāk ar sevis noskaņošanu šim procesam, jo tas nudien nebūs viegli. Saviem bērniem mēs vienmēr gribam dot visu labāko, tāpēc, pateikt “nē”, nereti ir ļoti grūti, tomēr ir jāsaprot, ka bērns, kurš nezina, cik grūti ir pelnīt naudu, nedrīkst diktēt to, kā jums tā būtu jātērē. Jums jāignorē sava bērna dusmu lēkmes un jācenšas saglabāt vēsu prātu, lai ko arī bērns neteiktu vai nedomātu konkrētajā brīdī. Paturiet prātā, ka tas, ko jūs darāt, nāk par labu arī viņam pašam, jo jau pēc dažiem gadiem arī viņam nāksies penīt naudu un prast rīkoties ar to.

Pēc tam, kad esat sev iestāstījis, ka bērna izrunāšanos never ņemt nopietni, ir jāuzsāk atklāta saruna. Galvenais ir runāt mierīgā, neuzbrūkošā tonī, jo tas visu tikai vēl vairāk saasinās. Uzsāciet sarunu, pasakot, ka jūs gribat tikai labu, taču paskaidrojiet, ka jūsu iespējas ir ierobežotas un nauda nav neierobežots resurss. Pusaudžu tipiskākais arguments ir tāds, ka, ja citiem ir, viņam arī vajag, bet jums ir jāieskaidro, ka visi nepelna un netērē vienlīdz daudz. Paskaidrojiet to ar uzskatāmiem reāliem piemēriem. Izskaidrojiet savam bēram, cik daudz naudas jūs nopelnāt un cik daudz samaksājat, piemēram, par īri, komunālajiem pakalpojumiem, ēdienu, apģērbu utt. Bērnam ir jāsaprot, ka ir svarīgākas lietas, kā, piemēram, jauns telefons, zīmolu apģērbs un citas mantas, kas ļauj izcelties. Pat tad, ja to neverat atļauties savam pusaudzim nopirkt, tik un tā, liela daļa no jūsu ienākumiem aiziet tieši viņa vajadzībām, jo arī viņš ēd, tērē ūdeni un elektrību utt.

Diemžēl, jāsaka, ka reti kurš pusaudzis ir tik apzinīgs, ka izrunāšanās vien dos ilglaicīgu efektu un viņš pēkšņi novērtēs visu, ko viņu labā darāt. Tā nenotiek un bērnam ir jādot praktiski piemēri, ko izbaudīt uz savas ādas. Māciet bēram veidot savu budžetu no kabatas naudas. Nereti vecāki saviem bērniem izvēlas piešķirt kabatas naudu biežāk, piemēram, reizi nedēļā, tieši tā iemesla dēļ, ka viņi baidās par bērna spējām izplānot budžetu un sadalīt savu naudu tā, lai pietiktu visam mēnesim. Tā ir lielākā kļūda, jo liedz bērnam mācīties. Sadalot naudu, jūs visu plānošanu paveicat viņa vietā, tāpēc nebrīnieties, ja bērns nesaprot, kāpēc jātaupa. Viņš vienkārši nav uz savas ādas izjutis to, kā ir, kad naudas nav.

Protams, labākais veids, kā iemācīt naudas nozīmi, ir liekot naudu pelnīt. Pusaudža vecumā jau ir iespējams dabūt darbu skolas brīvlaikos un jums noteikti vajadzētu savu bērnu mudināt šo iespēju izmantot. Bērni tam arī nereti piekrīt, jo to, cik grūti ir strādāt, viņi saprot tikai tad, kad tas jau izmēģināts. Arī skolas laikā, jums vajadzētu likt savam pusaudzim naudu nopelnīt pašām, piemēram, palīdzot ar dažādiem mājasdarbiem. Tas nav tas pats, kas strādāt patstāvīgu darbu, bet tas vismaz liks saprast, ka nauda neaug kokos un, ka tā ir jāpelna.

Audzināt pusaudzi ir ļoti grūti, jo viņam vēl nav skaidras izpratnes par to, kāda ir pieauguša cilvēka dzīve, taču tajā pašā laikā, viņš vairs negrib tikt uzskatīts par bērnu. Tad nu vecāku vienīgā iespēja ir sākt viņu pamazām iepazīstināt ar pieaugušo dzīvi, tajā skaitā personīgajām finansēm un to pārvaldīšanu. Tas ne vien dos jums iespēju mazliet ietaupīt uz bezgalīgajām pusaudžu vajadzībām, kā arī palīdzēs pašam pusaudzim, jo pavisam drīz jau viņam pašām būs jāuzsāk patstāvīga dzīve un jāprot rīkoties ar naudu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here