Liela daļa Latvijas iedzīvotāju saņem minimālo algu. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2015. gadā katrs trešais Latvijas iedzīvotājs saņēma minimālo algu vai pat mazāk. Latvijā likumā noteiktās minimālās bruto mēnešalgas apjoms pašlaik ir 360 EUR, bet neto alga sanāk vēl mazāka. Personai bez apgādājamajiem un citiem nodokļu atvieglojumiem neto mēnešalga ir vien aptuveni 265 EUR. Šī summa ir ļoti zema, ja ņem vērā, ka Latvijas lielākajās pilsētās īres maksa par vienistabas dzīvokli ar komunālajiem maksājumiem pārsniedz 200 EUR. Protams, daudziem varētu rasties pamatots jautājums – kā ar minimālo algu var izdzīvot?

Izdzīvot ar šādu naudas summu nenoliedzami ir ļoti grūti, bet tas nav neiespējami. Lai to paveiktu ir jātaupa uz visām iespējamajām izdevumu kategorijām un pilnībā jāatsakās no visiem izdevumiem, kas nav vitāli nepieciešami. Ievērojot taupības pasākumus pat ir iespējams katru mēnesi iekrāt nelielu naudas summu.

Lai sāktu taupīt, ir jāsaprot, kuras ir vislielākās izdevumu kategorijas, jo tieši uz tām ir iespējams gūt vislielāko ietaupījumu. Visus izdevumus var sadalīt sekojošās kategorijās – īre un komunālie maksājumi, pārtika, mājsaimniecības izdevumi, transports, plānotie nepieciešami pirkumi, neparedzētie pirkumi, izklaides u.c.

Parasti visiem lielākā izdevumu kategorija ir īre un komunālie maksājumi. Cilvēkiem, kuri saņem minimālo algu ir ļoti grūti segt šos maksājumus vienam, pat tad, ja tiek īrēta vien neliela istabiņa, tāpēc šādā situācijā būtu ieteicams dzīvot ar kādu kopā, lai īres maksu varētu dalīt vairākās daļās un izvēlēties dzīvesvietu, kas pati par sevi neizmaksā pārāk dārgi. Uz komunālajiem maksājumiem, savukārt, ietaupīt var daudz vienkāršāk. Viss, kas ir jādara – stingri jāpiedomā pie saviem ikdienas paradumiem. Vienmēr ir pilnībā jāizslēdz visas elektropreces, kad tās netiek lietotas. Jāierobežo ūdens patēriņš, lieki netecinot ūdeni un izvēloties dušu nevis vannu. Jātaupa uz gāzi, izvēloties ēdienus, kas nav ilgi jāgatavo un jāveic citi līdzīgi taupības pasākumi. Veicot visus minētos taupības pasākumus, pat dzīvošana galvaspilsētā mēnesī varētu izmaksāt vien 100 EUR.

Otra lielākā izdevumu grupa ir pārtika. Saņemot minimālo algu, protams, ir jāaizmirst par ēšanu ārpus mājas. Maltītes ir jāgatavo pašam un jāmeklē veidi, kā paēst pēc iespējas lētāk. Labs variants ir izpētīt, kuros veikalos ir pieejamas atlaides nepieciešamajiem pārtikas produktiem un iegādāties to tur. Vēl ikdienā vajadzētu atteikties no dārgu pārtikas preču lietošanu un samazināt gaļas patēriņu. Visas nepieciešamās uzturvielas ir iespējams uzņemt arī ēdot lētus produktus. Arī uz mājsaimniecības precēm ir attiecināms ieteikums, pirkt akcijas preces, turklāt mājsaimniecības preces var pirkt arī vairumā, kad tām ir lielas atlaides, jo šajā gadījumā derīguma termiņš ir daudz garāks.

Arī uz transportu var ietaupīt daudz naudas, bet transporta nepieciešamība ir jāizvērtē katrā gadījumā individuāli. Dzīvojot ārpus pilsētas, bieži vien nav iespējams laicīgi ierasties darbā, izmantojot sabiedrisko transportu, tāpēc vienīgā izeja ir izmantot personīgo automašīnu, tomēr personīgais transports gandrīz visos gadījumos saistās ar daudz lielākām izmaksām. Ja vien iespējams, labāk būtu atteikties no automašīnas, jo tādā gadījumā ir jāmaksā ne vien par benzīnu, bet arī par remontiem, tehnisko apskati, apdrošināšanu, uzturēšanu utt.

Lielākus plānotus pirkumus noteikti ir jāiegādājas uz atlaidēm, turklāt tikai tad, kad ir sakrāta pietiekoši liela naudas summa. Ja pirkums nav ļoti steidzamas, nekādā gadījumā nevajadzētu ņemt kredītus, jo ilgtermiņā tas radīs tikai vēl lielākus izdevumus.

Lai varētu atvēlēt naudu tādai izdevumu kategorijai kā neplānotie pirkumi, noteikti ir jācenšas veidot naudas uzkrājumus. Tas nav viegls uzdevums, bet šī izdevumu kategorija parasti ir viena no vissvarīgākajām, jo neplānotie izdevumi parasti saistās ar ļoti svarīgu preču vai pakalpojumu saņemšanu.

Ja minimālās algas saņēmēji ievēros visus minētos noteikumus, ar minimālo algu vajadzētu spēt izdzīvot.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here