Vairāki finanšu eksperti apgalvo, ka nākotnē pienācīgas pensijas saņems tikai tie, kuri veic iemaksas privātajā pensiju fondā jeb trešajā pensiju līmenī. Tātad, ir ļoti svarīgi atvēlēt daļu no saviem ienākumiem, lai veiktu šīs iemaksas. Diemžēl daudziem cilvēkiem ienākumu apjoms to neļauj darīt. Naudas knapi pietiek tekošo izdevumu segšanai, nemaz nerunājot par nākotnes ieguldījumiem. Ko darīt situācijā, kad nav naudas, ko ieguldīt, lai nodrošinātu sev pienācīgas vecumdienas?

Pirmkārt, ir jāsaprot, ka privātā pensiju fonda veidošana nemaz neprasa tik lielas investīcijas kā varētu domāt. Daudzi uzskata, ka pensiju fonda izveide pati par sevi ir ļoti dārga, turklāt iemaksas ir vērts veikt tikai tad, ja varat atļauties ik mēnesi tam atvēlēt vismaz vairākus desmitus eiro. Patiesībā konta atvēršana un uzturēšana nesaistās ar nekādām lielām izmaksām, turklāt ikmēneša iemaksas var būt arī ļoti nelielas, pat 10 eiro mēnesī. Visa iemaksātā nauda pēc tam tiek ieguldīta finanšu tirgū, kas garantē kapitāla pieaugumu, tāpēc arī mazas investīcijas var nodrošināt ievērojamu pensijas pieaugumu nākotnē. Ja varat atļauties ieguldīt vismaz 10 eiro mēnesī, tad izveidojiet privāto pensiju fondu pēc iespējas ātrāk.

Protams, ne visi var atļauties ik mēnesi tam ziedot kaut vai šos 10 eiro, tāpēc ir jāmeklē veidi, kā iegūt kaut vai šo nelielo summu. Viens no veidiem ir censties taupīt, taču ja jau tā dzīvojiet pieticīgi, tas noteikti nebūs viegli, turklāt ietaupīto naudu visticamāk būs vēlme novirzīt tekošo izdevumu segšanai. Ja tomēr, citu variantu īsti nav, tad varat mēģināt atteikties no dažām lietām, kas nav tik ļoti nepieciešamas. Iemaksas trešajā pensiju līmenī ir ļoti svarīgas, tāpēc labāk ir mazliet pacensties ietaupāt, kamēr vēl strādājat. Turklāt ja nespējat izdzīvot ar savu algu, tad pensiju, kas veidojas tikai no pirmā un otrā pensiju līmeņa, pavisam noteikti neiztiksiet.

Daudz labāka metode ir neregulāru papildus ienākumu novirzīšana šim mērķim. Piemēram, varat tam izmaksāt atmaksātos nodokļus, prēmijas vai kādus citus ienākumus, kurus nesaņemat regulāri. Tas tik ļoti neietekmēs dzīves kvalitāti un neprasīs tik lielus upurus kā regulāra naudas taupīšana. Atcerieties, ka arī par pašām iemaksām privātajā pensiju fondā pienākas nodokļu atvieglojumi, tāpēc daļu iemaksātās naudas saņemsiet atpakaļ.

Vēl varat mēģināt nedaudz palielināt savus regulāros ienākumus. To var izdarīt daudzos veidos. Piemēram, varat apsvērt iespēju mainīt daru, varat strādāt virsstundas vai atrast vēl vienu papildus darbu. Ja vēlaties tikai gūt ienākumus, ko novirzīt savam privātajam pensiju fondam, tas neprasīs daudz. Piemēram, ja jums ir iespējas strādāt virsstundas, pietiks vien ar pēris stundām mēnesī. Protams, ne visiem ir šādas iespējas, bet tiem kuriem ir, tās noteikti vajadzētu izmantot.

Ja tomēr paša spēkiem nekā neizdodas ietaupīt vai iegūt lieku naudu, varat mēģināt runāt ar savu darba devēju. Iemaksas trešajā pensiju līmenī varat veikt ne vien jūs pats, bet arī jūsu darba devējs. Tā kā trešais pensiju līmenis nav obligāts, lielākā daļa darba devēju tomēr izvēlas šīs iemaksas neveikt, taču tas savā ziņā ir izdevīgi arī pašam darba devējam. Darba devējs, kurš saviem darbiniekiem nodrošina iemaksas trešajā pensiju līmenī tiek vērtēts daudz augstāk, līdz ar to viņam būs vieglāk piesaistīt darbiniekus savam uzņēmumam. No vienas puses, to izdarīt būtu vieglāk vienkārši palielinot algas, taču iemaksas trešajā pensiju līmenī sanāks finansiāli izdevīgākas. Proti, tāpat kā privātpersonas, arī darba devēji var saņemt nodokļu atvieglojumus, ja veic iemaksas per saviem darbiniekiem. Tātad, daļu no iemaksātās summas darba devējs var saņemt atpakaļ. Ja to visu izskaidrosiet savam darba devējam, varbūt viņš piekritīs veikt kaut vai minimālās iemaksas darbinieku privātajos pensiju fondos.

Noteikti izvirziet privātā pensiju fonda izveidi par savu prioritāti. Ja jūsu darba devējs par jums šīs iemaksas neveic un arī negrasās to darīt, meklējiet veidus, kā pašam atrast mazliet naudas. Iemaksas, kuras ar nodokļiem, veicam pirmajā un otrajā pensiju līmenī galvenokārt tiek izlietotas pašreizējo pensiju izmaksai un pretī mēs saņemam tikai solījumus par to, ka vēlāk arī mēs saņemsim pensijas no strādājošo iemaksātajiem nodokļiem, taču ņemot vērā demogrāfijas problēmas, tas visticamāk nenotiks. Trešajā pensiju līmenī iemaksātās summas tiek investētas un novirzītas tikai un vienīgu jūsu pašu pensijas izmaksai. Tā ir jūsu nauda, kuru noteikti saņemsiet. Esiet gudri un parūpējieties par savām vecumdienām jau laikus.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here