Mūsdienās cilvēki lielākoties izvēlas par dažādām precēm un pakalpojumiem norēķināties ar kredītkaršu palīdzību, nekā izmantot iespēju maksāt skaidrā naudā. Lielākā daļa gan nemaz nesaskata atšķirību starp norēķinu kartes veidiem, taču pastāv atšķirība starp kredītkartēm un debetkartēm. Ja debetkarte dod personai iespēju norēķināties par tādu naudas summu, kas atrodas cilvēka bankas kontā, tad ar kredītkarti iespējams norēķināties arī tad, ja paša personīgie līdzekļi jau ir iztērēti. Banka piedāvā izmantot arī papildu naudas līdzekļus, kuri pēc tam ir jāatmaksā, turklāt par šo pakalpojumu ir jāmaksā vēl arī procenti. Tāpēc cilvēkam ir jāizvēlas, kādu karti labāk lietot un kas viņam ir izdevīgāka.

Ja persona ir izvēlējusies, ka tai nepieciešama kredītkarte, tad noteikti ir jāsalīdzina visu banku piedāvājumi, jo kredītkartes piedāvā dažādus pakalpojumus, ne tikai iespēju tērēt vairāk, nekā cilvēks uz konkrēto brīdi var atļauties. Tāpat kā debetkartes, arī kredītkartes piedāvā dažādus bonusus, piemēram, atlaides, iegādājoties kino biļetes vai pildoties degvielas uzpildes stacijās. Ar daudzām kredītkartēm ir iespējams lētāk iegādāties koncertbiļetes, lidmašīnas biļetes, rezervēt viesnīcas. Kredītkartes dod iespēju klientam norēķināties pat, ja tā nav paņemta līdzi, jo banka, izsniedzot šo karti, apstiprina, ka cilvēks ir maksātspējīgs. Tāpēc šādā gadījumā iespējams nosaukt arī tikai kartes numuru vai rekvizītus.

Tāpat kā arī citiem karšu veidiem, kredītkarte dod iespēju bankomātos izņemt skaidru naudu, kā arī ar to iespējams norēķināties veikalos par pirkumiem. Ar kredītkartes palīdzību bankomātos iespējams veikt arī dažādus maksājumus un papildināt telefona kredītu. Tomēr katrai kredītkartei šie piedāvājumi ir atšķirīgi, tāpēc ir jāpārliecinās, kādas papildu opcijas tā piedāvā. Taču lielākā daļa norēķinu karšu piedāvā veikt naudas darījumus bez komisijas maksas gan Latvijā, gan ārzemēs. Viena no kredītkartes priekšrocībām ir tā, ka, ja cilvēks bieži dodas ceļojumos vai komandējumos, karte var veikt bezmaksas apdrošināšanu, kā arī piedāvāt sava veida aizsardzību, ja naudas darījums liekas neuzticams un nedrošs.

Izvēloties pirmo kredītkarti, vispirms ir jānoskaidro, vai konkrētā kredītkarte piedāvā kredīta iespēju, jo pieejamas arī tādas, kuras tiek iedalītas pie kredītkartēm, taču nepiedāvā iespēju pārtērēt kontā esošo naudas limitu. Nākamais, kas noteikti jāsalīdzina, ir cik lielu naudas apjomu kredītkarte ļauj pārtērēt. Atkarībā no bankas tiek piedāvātas summas līdz 3 mēnešalgām, protams, citas piedāvā arī lielākas naudas summas, kas sniedzas pat līdz vairākiem tūkstošiem eiro. Dažas kredītkartes nenorāda konkrētu naudas summu, jo tiek piedāvāta iespēja par kredīta apmēru vienoties individuāli. Kad cilvēks atlasījis kartes pēc šiem faktoriem, noteikti jāizpēta, kāds ir piedāvātais termiņš, kurā nauda jāatmaksā, jo dažas kredītkartes pieprasa aizdevuma pilnīgu atmaksu viena mēneša laikā. Jāuzmanās arī no kredītkartēm, kas jums tiek izsniegtas, jo tāpat ātrie kredīti ar negatīvu kredītvēsturi, arī kredītkartes var izsniegt pat tad, ja jums ir sabojāta kredītvēsture!

Noteikti cilvēkam pats svarīgākais ir salīdzināt procentu likmi, jo tie sastāda naudas summu, kas jāmaksā papildu pamatsummai. Procenti šādam pakalpojumiem lielākoties ir diezgan augsti. Vidēji gada procentu likme ir 22%, taču dažām kredītkartēm tie ir arī mazāki. Starp visiem kredītkaršu piedāvājumiem atrodamas arī tādas kartes, kurām gada procentu likmes nav, respektīvi, tā ir bezprocentu kredītkarte, kas ir līdzīga bezprocentu kredītam, tomēr tas nenozīmē, ka par papildu tēriņiem nav jāmaksā vēl papildus, – šīm kredītkartēm parasti ir ļoti augsta procentu likme par kredīta neatmaksāšanu laikā (vidēji 36%).

Soda nauda par aizdevuma neatmaksāšanu laikā ir arī pārējām kredītkartēm, taču tā ir nesalīdzināmi mazāka. Arī šis aspekts noteikti ir savstarpēji jāsalīdzina. Tāpat ir arī jāizpēta, kāda procentu likme ir jāmaksā, ja tiek pārsniegts pieļautais kredīta limits.

Tā kā viens no veidiem, kā cilvēki, kuri nonākuši kredītu parādos, var nedaudz atpūsties no stresa par parādu atmaksu, ir kredītu brīvdienas, arī dažas no kredītkartēm piedāvā šādu iespēju. Kredīta brīvdienas ir iespēja uz konkrētu laika posmu nemaksāt kredīta pamatsummu, bet tikai procentus, kaut arī ir iespēja, ka konkrētu laika periodu nav jāmaksā ne pamatsumma, ne procenti. Šajā laika posmā cilvēks var meklēt risinājumu, kā izkļūt no parādiem, kā arī meklēt veidu, kā gūt papildu ienākumus. Taču naudas summa, kas konkrētajā laika posmā nav bijusi jāmaksā, pēc tam tiek vienmērīgi izdalīti pa pārējo laiku, kurā maksājumi jāturpina. Lai gan lielākā daļa kredītkaršu kredīta brīvdienas nepiedāvā, tomēr atrodami arī piedāvājumi, kur kredīta brīvdienas uz neilgu laiku (1 mēnesis vai arī nedaudz vairāk) ir pieejamas. Tāpēc noteikti jāizpēta, kura no kredītkartēm šādu iespēju piedāvā.

Visām kredītkartēm noteikti ir jāveic arī gada maksa. Tā kā kredītkarte piedāvā vairāk priekšrocību nekā debetkarte, tad arī gada maksa par to ir daudz lielāka. Vidēji par kredītkarti ir jāmaksā vismaz 17 eiro, taču šis noteikti ir viens no aspektiem, kas ir jāsalīdzina, izvēloties savu pirmo kredītkarti. Katrai kredītkarte atkarībā no tās papildfunkcijām ir atšķirīga gada maksa. Ja tā piedāvā lielāku kredīta iespēju, visticamāk, ka tai būs arī lielāka gada maksa. Dažām kredītkartēm ir jāveic vēl citi papildu maksājumi, piemēram, maksa par karti. Noteikti jāveic arī izpēte, cik daudz ir jāmaksā, ja jāveic papildu kartes izgatavošana, īpaši, ja tas jāveic ir steidzami. Kā arī, vai vispār pastāv iespēja pirmās kartes zaudēšanas gadījumā saņemt vietā citu.

Vēl kredītkartēm iespējams salīdzināt, kāda komisijas maksa jāveic, ja nepieciešama naudas pārkonvertēšana uz citu valūtu. Kā arī atšķirīgas ir izmaksas, ja ārzemēs ir jāveic skaidras naudas izņemšana bankomātos.

Kredītkartēm ir vairāki tipi, kas lielākoties nodrošina iespēju norēķināties gandrīz visur. Zināmākie tipi ir Visa, MasterCard, Maestro, American Express. Tiek piedāvātas arī tādas kredītkartes, kuras var saņemt tikai tās personas, kuras konkrētajā bankā ir veikušas naudas noguldījumu.

Izvēlēties pirmo kredītkarti ir diezgan nopietns un atbildīgs solis, jo katra kredītkarte piedāvā citas papildfunkcijas, kā arī maksa par dažādiem pakalpojumiem ir atšķirīga. Tāpēc svarīgi izvērtēt, kuri no faktoriem cilvēkam ir būtiskākie, un, balstoties uz tiem, arī izvēlēties atbilstīgu kredītkarti.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here