Kredīti lielākoties vienmēr saistās ar nebeidzamiem ikmēneša maksājumiem, augstām procentu likmēm, ar pārāk īsiem vai gluži pretēji – ļoti gariem atmaksas termiņiem. Jebkurā gadījumā kredīti ir kas tāds, no kā ikviens labprāt izvairītos. Līdz ar to arī netiek sabojāta cilvēka kredītvēstures, jo tādas vienkārši nav. Lai gan spēja izvairīties no aizdevumiem pie kredītu devējiem ir apsveicama, tomēr dažkārt kredīta rādītāju neesamība var sagādāt problēmas. Tāpat kredīta rādītāju var nebūs arī gadījumos, pat ja ir bijušas iepriekšējas kredītsaistības – vienkārši visi dokumenti ir noformēti uz, piemēram, vīra vai sievas vārda. Līdz ar to, pat ja maksājumi ir veikti kopīgi, tomēr kredītvēsture veidosies tikai vienam cilvēkam.

Tas, ja cilvēkam nav kredītvēstures, no vienas puses ir ļoti labi – tas nozīmē, ka varbūt nav bijusi iepriekšēja vajadzība naudu aizņemties no bankas vai arī nebanku kreditoriem. Taču var pienākt situācija, kad bez aizdevuma nav iespējams nekādi iztikt, piemēram, nepieciešams hipotekārais kredīts mājas iegādei. Šī ir viena no situācijām, kad neesoši kredītu rādītāji var cilvēkam kaitēt. Banka, kur persona vēršas, lai saņemtu tāda veida ilgtermiņa kredītu kā hipotēka, noteikti stingri pārbaudīs gan ikmēneša ienākumu apjomu un stabilitāti, kā arī personas kredītvēsturi. Ja kredītvēsture nav sabojāta un visas iepriekšējās kredītsaistības nokārtotas bez problēmām (regulāri un laicīgi ir veikti ikmēneša maksājumi), tad kredīta devējs redzēs, ka kredīta ņēmējs ir uzticams. Taču, ko banka var pārbaudīt, ja kredītvēstures vienkārši nav? Neredzot nekādus ierakstus kredītvēsturē, kredīta devējs nevar būt pārliecināts par kredīta ņēmēja uzticamību maksājumu veikšanā. Līdz ar to, lai lieki neriskētu, kreditors var naudas aizdevumam piemērot lielākas procentu likmes. Rezultātā kredīta ņēmējam būs lielāki izdevumi, kas būs tieši par kredīta procentiem. Tā kā hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa, līdz ar to atmaksas termiņš var būt vairāki gadi, tad kopsummā ļoti daudz naudas tiks pārmaksāts.

Arī attiecībā uz mājas vai dzīvokļa īrēšanu kredīta rādītāju neesamība var atstāt negatīvu iespaidu. Ja dzīvokli izīrē tiešais īpašnieks, tad kredīta rādītāji lielākoties nesagādā nekādas problēmas, neskatoties uz to, vai to nav vispār vai arī nav pārāk labi, piemēram, sabojāta kredītvēsture. Tomēr nereti nekustamo īpašumu izīrē kāda trešā iesaistītā persona. Mākleri, īpaši izīrējot lielākus un dārgākus īpašumus, noteikti var arī pārbaudīt personas kredītvēsturi. Ja ienākumu stāvokli ir iespējams pierādīt ar attiecīgām izziņām no VID vai darba devēja, tad kredītvēsturi gan šādi nevar nevienam ne parādīt, ne pierādīt. Tā vai nu ir (pozitīva vai negatīva) vai arī nav. Dzīvokļa īpašnieks, saskatot augstāku risku, var noteikti, piemēram, lielāku drošības maksu. Rezultātā neesoša kredītvēsture jau atkal var sagādāt liekus sarežģījumus, jo nevienam nav ne jausmas, cik uzticams vai neuzticams cilvēks būs kā īrnieks; vai īre un komunālie rēķini tiks maksāti laikā vai arī kavēti. Tieši depozīts ir viens no variantiem, kā segt risku. Ja kredīta rādītāju nav, bet īrēt ir nepieciešams, tad labāk jau laicīgi iekrāt naudu, kuru var nākties samaksāt depozītā.

Ja ir izdevies nopirkt nekustamo vai arī kustamo īpašumu, viena no nākamajām darbībām parasti ir apdrošināšana. Šī ir vēl viena joma, kur neesoši kredīta rādītāji var kaitēt. Ja šo rādītāju nav, tad apdrošināšanas izmaksas var būt lielākas nekā cilvēkiem, kuru kredītu rādītāji ir redzami. Tieši šie rādītāji ir tie, kas nosaka procentu likmi.

Kredīta rādītājus ietekmē ne tikai lielāki vai mazāki naudas aizdevumi, bet arī kredītkarte, kas arī savā būtība ir viens no aizdevumu veidiem. Kredītkarte, pat ja netiek bieži izmantota, lai saņemtu naudas aizdevumus no bankas, tomēr veido cilvēka kredīta rādītājus. Tā ir arī viena no iespējām, kā tos izveidot. Ja tomēr kredītkartes nav un visur tiek izmantota tikai debetkarte, tad, dodoties ceļojumos, nav iespējams izmantot kredītkartes piedāvātās priekšrocības, piemēram, viesnīcu un aviobiļešu rezervēšana. Kredītkarte arī daudzviet kalpo kā garantija. Lai gan šis nav viens no nopietnākajiem iemesliem, kādēļ ir nepieciešami kredīta rādītāji, tomēr cilvēkiem, kuri mēdz vismaz reizi gadā doties ceļojumos, kredītkarte var sniegt dažādus bonusus.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here