Daudzi jau zina, ka uzkrājumu veidošana neparedzētām situācijām ir labākais veids, kā nodrošināt finansiālo stabilitāti un drošību. Bieži vien uzkrājumu veidošana neparedzētām situācijām neizdodas, nevis tāpēc, ka nesanāktu ikdienā ietaupīt naudu, bet gan tāpēc, ka sakrājot nedaudz naudas, uzreiz rodas vēlme to iztērēt. Ir ļoti grūti pretoties savām vēlmēm, ja ļoti labi apzināties, ka to īstenošanai nav nekādu finansiālu šķēršļu, tomēr ir jāatrod veidi, kā sevi motivēt, lai neiztērētu naudu, kas paredzēta citiem, svarīgākiem mērķiem.

Vispirms ir jāsaprot, kādiem nolūkiem drīkst tērēt naudu no iekrājumiem, un kādiem nē. Iekrājumi netiek veidoti tāpat vien. Tie ir paredzēti, lai nodrošinātu finansiālo stabilitāti. Tātad, mēs krājam ar domu, ka kaut kad, šie iekrājumi tiks tērēti, lai iegūtu nepieciešamās lietas, kad ar pamata ienākumiem to segšanai nepietiek. Tomēr, pirms šīs naudas tērēšanas, ir jāizprot atšķirība starp vajadzībām un vēlmēm. Nauda no iekrājumiem ir jātērē tikai tad, kad jāveic tiešām neatliekami pirkumi vai jāsaņem pakalpojumi. Tie varētu būt, piemēram, izdevumi par dažādiem remontiem, veselības aprūpi vai jaunu preču iegādi, kad vecās ir saplīsušas. Vēlme atpūsties, izklaidēties vai nopirkt sev kādu luksusa preci, pavisam noteikti nav ārkārtas situācija, pat tad ja vēlme pēc tās ir ļoti liela. Vislabāk izdosies sevi motivēt, ja izveidosiet reālu sarakstu ar izdevumu kategorijām, kas varētu tikt definētas kā ārkārtas izdevumi. Ja jūsu pēkšņā vēlme sarakstā nav, netērējiet tai naudu. Pat tad, ja visas kategorijas sarakstā neiekļausiet, tas ļaus objektīvāk izvērtēt katru situāciju, jo apzināsieties, ka tāpat vien tērēties nedrīkst.

Labi darbosies arī citi psiholoģiski, pārmotivējoši triki. Daudzi noteikti zina, ka krāt naudu bez konkrēta mērķa ir daudz grūtāk, tāpēc nospraudiet sev mērķus. Piemēram, krājiet naudu tieši mašīnas remontam vai jaunai sadzīves tehniķei. Nosakiet, cik daudz naudas tam vajag. Visticamāk jūs naudu arī kam tamlīdzīgam izmantosiet, bet šie mērķi vienkārši darbosies kā vadlīnijas. Ja zināsiet, ka naudas krāšana ir kāds mērķis, nebūs tik ļoti liela vēlme sev ieskaidrot, ka arī izklaides vai kārotās preces ir ārkārtas tēriņi. Varat izmēģināt arī citas metodes, kā sev ieskaidrot, ka nauda nav paredzēta tikai parastiem pirkumiem.

Tomēr daudziem vienkārša sevis motivēšana ar domu spēku nederēs, jo gribasspēks nav tik liels, lai šādā veidā izdotos sevi ierobežot. Tādā gadījumā būs vajadzīgi reāli ierobežojumi naudas piekļuvei. Viens no labākajiem veidiem ir termiņ depozīts. Tas ir depozīta veids, kurš nodrošina naudas izsniegšanu tikai pēc konkrētā termiņa baigām. Šis variants ir labs ne vien tāpēc, ka neļaus jums iztērēt iekrāto naudu jebkurā brīdī, bet arī tāpēc, ka par noguldījumu tiek maksāti procenti. Tie gan nav pārāk lielie, tomēr iegūsiet mazliet vairāk naudas, nekā krājot parastā bankas kontā vai krājkasītē. Trūkums šai metodei ir tāds, ka naudu neizdosies dabūt uzreiz arī tad, ja nauda tiešām būs ļoti nepieciešama kādiem nopietniem ārkārtas tēriņiem.

Lai nauda būtu brīvi pieejama tikai un vienīgi ārkārtas situācijās, varat to uzticēt, kādai citai personai. Tai ir jābūt kādai ļoti tuvai un uzticamai personai, piemēram, labākajam draugam vai ģimenes loceklim. Viņš naudu var glabāt pie sevis, ar noteikumu, ka atdos to tikai un vienīgi tad, ja būs kāda ārkārtas situācija, taču vienkāršiem tēriņiem naudu nepiešķirs. Tikai pārliecinieties par to, ka iepriekš esat norunājuši, kas ir un kas nav neatliekami ārkārtas tēriņi, lai pēc tam nebūtu jāstrīdas.

Tomēr ja nevienam citam naudu uzticēt nevēlaties, izmantojiet veco labo krājkasīti bez atslēgas. Brīvi naudai piekļūt nevarēsiet, bet ārkārtas situācijā sasitīsiet krājkasīti. Izklausās ļoti bērnišķīgi, taču tas patiešām darbojas. Tas rada iespaidu, ka nauda ir pilnībā nepieejama, taču ja tiešām ir nopietnas nepatikšanas, pie naudas tikt izdosies.

Varbūt varētu šķist dīvaini, ka nepieciešami tik daudzi motivējoši triki un reāli ierobežojumi naudai, lai spētu atturēties no nepamatotas iekrājumu tērēšana, bet tie, kas ir mēģinājuši krāt, sapratīs pat ko ir runa. Tērēt naudu, kas paredzēta ārkārtas tēriņiem, bez nopietna iemesla ir tiešām ļoti vilinoši, tāpēc ja ar vienkāršu sevis motivēšanu un gribasspēku nepietiek, liedziet sev brīvu piekļuvi naudai.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here