Naudas taupīšana sagādā problēmas gandrīz ikvienam. Tas ir ļoti grūts process, kas prasa lielu gribasspēku, taču, naudas taupīšanai nevajadzētu būt vien neregulārai sevis spīdzināšanai. Naudu ir jātaupa visu laiku, jo ienākumiem nepārtraukti ir jābūt lielākiem par izdevumiem. Tikai tad ir iespējams nodrošināt stabilu finansiālo situāciju. Lai tas būtu iespējams, ir jāpanāk, ka naudas taupīšana nesagādā nekādas mocības un nenes nozīmīgus upurus, turklāt nerodas vēlme iztērēt ietaupīto. Kā panākt, ka naudas taupīšana kļūst par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu?

1. Uzstādiet sev sasniedzamus mērķus

Naudas taupīšana bieži ir tik mokoša tāpēc, ka ir vēlme visu iegūt uzreiz. Cilvēki izvēlas ļoti drastiskus un stingrus taupības plānus, kuru izpilde patiešām prasa ļoti nopietnu uzupurēšanos. Ja nauda nepieciešama steidzami un tas ir īslaicīgs taupības plāns, tad šāda metode derēs, taču, ja gribat, lai taupīšana kļūst par ikdienas sastāvdaļu, ir jāuzliek sev ļoti reālistiski mērķi. Piemēram, ja līdz šim dzīvojāt no algas līdz algai vai pat regulāri ņēmāt ātros kredītus, lai aizlāpītu savus budžeta robus, ir maz ticams, ka vienā mirklī spēsiet ietaupīt simts eiro mēnesī vai vairāk. Lai tas notiktu ir kardināli jāmaina savu dzīvi un tur arī sākas problēmas, jo pavēlēt sev mainīties vienā acu mirklī nav iespējams. Ja tiešām vēlaties, lai taupīšana izdodas ilgtermiņā, uzstādiet sasniedzamus mērķus, piemēram, mēnesī ietaupīt divdesmit eiro (vai jebkuru citus summu, kas jums šķiet adekvāta jūsu situācijā), turklāt, uzstādiet sev arī mazus apakšmērķus, piemēram, samazināt rēķinus par konkrētu summu, ietaupīt noteiktu summu uz pārtiku utt., lai šo procesu atvieglotu.

2. Atalgojiet sevi par mazo mērķu sasniegšanu

Lai taupīšana būtu pat interesanta un aizraujoša, jūs varat atalgot sevi ik reizi, kad sasniedzat mazos mērķus, ko iepriekš sev esat uzstādījis. Piemēram, ja jums izdevies samazināt elektrības rēķinu par pieciem eiro, varat atļauties sev nopirkt kaut ko garšīgu vai aiziet kaut kur izklaidēties. Ja mērķi nesasniedzat, lutināt sevi nedrīkstat. Tas patiešām palīdz motivēt sevi taupīt visu laiku. Jāievēro gan, ka atalgojumi nedrīkst izmaksāt vairāk nekā ietaupījums. Ja par katriem ietaupītajiem pieciem eiro atalgosiet sevi ar vairāku desmitu eiro vērtām izklaidēm, tā jau vairs nebūs nekāda taupīšana. Meklējiet veidus, kā atalgot sevi, lieki netērējoties.

3. Izvēlieties automātisko pārskaitījumu saviem iekrājumiem

Visgrūtāk taupīt ir tad, ja redzat, ka jums kontā ir nauda, lai atļauties visu, ko sirds kāro, bet nedrīkstat to tērēt, tāpēc ir jāizveido atsevišķs konts uzkrājumiem un nauda uz to jāpārskaita pirms visiem citiem tēriņiem. Vislabāk ir izvēlēties automātisko pārskaitījumu, lai, tiklīdz kā jūsu bankas kontā ienāk ikmēneša ienākumi, daļa tiktu pārskaitīta uz uzkrājumu kontu. Ja nauda visu laiku nebūs pieejama, jums arī neradīsies kārdinājums to tērēt un nāksies iztikt ar to naudas apjomu, kas jums bankas kontā ir palicis pēc iekrājumu pārskaitīšanas. Ja nevēlaties izveidot atsevišķu iekrājumu kontu, vismaz izņemiet skaidru naudu no sava konta un nolieciet to atsevišķi.

4. Nepievērsiet tik lielu uzmanību sīkumiem

Viens no biežākajiem naudas taupīšanas padomiem ir atteikšanās no dažādiem sīkiem pirkumiem, jo tie kopā var sastādīt diezgan lielas summas, taču, šāda veida taupīšana var šķist ļoti ierobežojoša. Mūžīga atteikšanās no tā, kas jūs iepriecina var šķist ļoti mokoša, turklāt ietaupījums, uz kopējā fona būs diezgan mazas. Jā, sīkumi mēnesī var kopā izmaksāt vairākus desmitus eiro, taču tie ļauj ikdienā justies labi. Pārvākšanās uz lētāku dzīvesvietu, savukārt, var ļaut mēnesī ietaupīt pat simts eiro, turklāt tas neērtības sagādās tikai pašā sākumā. Pie mazākas dzīvesvietas vai dzīvošanas ar kādu kopā var ātri vien pierast un ietaupījums būs patiešām ievērojams.

5. Taupiet uz lietām, kas nepazemina dzīves kvalitāti

Visbeidzot, ja gribat, ka taupīšana ir daļa no jūsu dzīves, nevis tikai īslaicīgs eksperiments, jums ir jāapgūst māksla atrast veidus, kā ietaupīt efektīvi, neupurējot savas dzīves kvalitāti. Tas nozīmē, ka ir jāmeklē veidi, kā samazināt izdevumus par lietām, kur nauda tiek izšķiesta nevajadzīgi. Ja domājat, ka jūs naudu lieki nešķērdējat un katrs cents, ko tērējat ir iztērēts lietderīgi, padomājiet mazliet cītīgāk. Piemēram, vai nekad jums nav nācies izmest laukā ēdienu, kam beidzies realizācijas termiņš? Ja jūs efektīvi plānotu savas ēdienreizes, tad varētu panākt, ka ēdienu laukā nav jāmet un uz tā rēķina ietaupīsiet. Tāpat, padomājiet, vai vienmēr pilnībā izslēdzat visas elektropreces un nedarbiniet sadzīves tehniku tad, kad tas nav nepieciešams? Piemēru, kur nauda tiek izniekota, ir daudz, tikai jāsaprot, kas no tā visa attiecas uz jums.

Taupīšanai nav obligāti jābūt ļoti grūtai. Ir dažādas metodes, kā to padarīt vienkāršāku, līdz ar to, neradīsies vēlme taupīšanai ātri vien atmest ar roku. Ja jums līdz šim nav izdevies taupīt ilgtermiņā, ņemiet vērā visus augstāk minētos padomus un jūs redzēsiet, ka ar laiku taupīšana sāks šķist kā pašsaprotams ieradums, nevis apzināta sevis mocīšana.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here