Kredīti jeb naudas aizdevumi ir viens no vienkāršākajiem veidiem, ka cilvēks var nonākt finansiālās grūtības, turklāt ilglaicīgās. Protams, tas nenozīmē, ka kredītus nevar izmantot – situācijās,kad nav iespējams no tiem izvairīties, naudas aizdevumus var izmantot, taču pašam kredīta ņēmējam ir pirms tam jau jāzina, kā kredīts tiks atmaksāts. Visiem kredītiem, izņemot dažus ātros kredītus, kas piedāvā jaunajiem klientiem pirmo kredītu bez maksas, ir jāveic maksa par procentiem. Kredīta procenti, atkarībā no kredīta veida, lieluma un kredīta devēja ir atšķirīgi. Piemēram, ātrajiem kredītiem procentu likme ir ļoti augsta – sākot no 10% un vairāk, turklāt šiem kredītiem atmaksas termiņš pārsvarā ir 1 mēnesis. Lielākiem kredītiem (hipotekārais kredīts, studiju kredīts), GPL (gada procentu likme) ir mazāka, taču, lai varētu saņemt šādus kredītus, nepieciešams iziet cauri ļoti garam kredīta noformēšanas un piešķiršanas procesam, jo bankas, kas izsniedz lielos kredītus, vienmēr ļoti izvērtē savu klientu maksātspēju un ienākumu regularitāti un apmēru.

Pats svarīgākais, lai nenonāktu kredītu slazdā, ir apzināties, vai izvēlēto kredītu būs iespējams atmaksāt laikā. Pat ja kredīta devējs piedāvā aizņemties lielāku summu nekā vajadzīgs, noteikti to nevajag darīt. Jāaizņemas tikai tik daudz naudas, cik patiešām ir nepieciešams. Aizņemoties lielāku summu, palielinās risks, ka neparedzētu apstākļu dēļ, piemēram, citi lieli izdevumi vai darba zaudēšana, var rasties lielas grūtības, lai kredītu atmaksātu. Pats kredīta ņēmējs ir atbildīgs par sava naudas aizņēmuma atmaksu, jo, neatmaksājot kredītu, vislielākos zaudējumus izjutīs tieši kredīta ņēmējs.

Uzņemoties kredītsaistības, ir jāapzinās, ka tās ne tikai parādīsies kredītvēsturē, bet arī var ietekmēt naudas aizdevumu saņemšanas iespēju nākotnē. Tāpēc pret kredītiem ir jāizturas ļoti atbildīgi. Ja ir sāktas kredītsaistības, īpaši ilglaicīgas, noteikti vienmēr ir jāatceras savlaicīgi veikt kredītu maksājumus. Aizmirstot samaksāt kādu no kredīta maksājumiem, kredīta ņēmējam tiek pierēķināti soda procenti. Soda procentu apmērs ir liels, turklāt uzreiz parādās arī negatīvs ieraksts personas kredītvēsturē, kas var ierobežot izredzes saņemt kredītu citā reizē. Viens no veidiem, kā izvairīties no regulārā kredīta maksājuma apmaksas aizmiršanas, ir izveidot automātisko maksājumu. Šādā veidā, saņemot algu vai cita veida ienākumus, banka automātiski kredītam nepieciešamo summu pārskaitīs kredīta devējam. Diemžēl automātiskais maksājums netiks veikts, ja cilvēka bankas kontā nepieciešamās naudas summas nebūs. Lai varētu izvairīties no šādiem starpgadījumiem, kredīta ņēmējam tomēr vajadzētu tāpat katru reizi pārbaudīt, vai ir veikts kredīta maksājums.

Ja tomēr rodas grūtības ar finansēm un nav iespējams kredīta maksājumu veikt, noteikti nevajag uzņemties jaunas kredītsaistības, lai atmaksātu iepriekšējās, jo tas ir diezgan drošs veids, ka cilvēks nonāks kredītu slazdā. Jebkurā gadījumā, esot kādās kredītsaistībās, labāk ir izvairīties no jaunu kredītu ņemšanas, pat ja tas nav domāts, lai atmaksātu jau esošo naudas aizdevumu. Nonākot finansiālās grūtībās, vislabāk ir informēt savu kredīta devēju un vienoties par to, kā ar pēc iespējas mazākiem zaudējumiem veikt naudas aizdevuma atmaksu. Viens no veidiem ir veikt kredīta atmaksas termiņa pagarināšanu. Taču jārēķinās, ka termiņa pagarināšana ir izdevumi, turklāt diezgan lieli. Tomēr jebkurā gadījumā tas ir daudz labāks variants nekā kļūt par parādnieku un maksāt soda procentus. Ilgtermiņa kredītiem ir iespējams arī veikt izmaiņas maksājuma grafikā, piemēram, samazinot ikmēneša maksājuma apmēru.

Lai izvairītos no situācijas, ka nepietiek naudas kredīta atmaksai, kredītsaistību laikā labāk ierobežot liekos izdevumus. Sava budžeta, respektīvi, ienākumu, kā arī izdevumu pārvaldīšana noteikti palīdzēs izvairīties no kredītu slazda. Ir daudz un dažādu veidu, kā ietaupīt naudu, piemēram, kādu laiku neapmeklēt sabiedriskās ēdināšanas iestādes, vairāk pārvietoties ar kājām, ietaupot naudu par sabiedrisko transportu vai mašīnas izdevumiem, tāpat var iegādāties preces interneta veikalā, kā arī pārdot sev nevajadzīgās lietas u.t.t. Ietaupot naudu, kamēr vēl ir aktīvas kredītsaistības, kredīta ņēmējs samazinās risku, ka pēkšņi var pietrūkt naudas, lai veiktu maksājumu. Tāpat, ja naudas taupīšana ir pavisam veiksmīga, tad varbūt pat pastāv iespēja kredītsaistības izbeigt ātrāk nekā noteiktajā termiņā. Samaksājot naudas aizdevumu ātrāk, cilvēks ietaupīs to naudu, kas tiktu maksāta par kredīta procentiem. Labs variants, kā atbrīvoties no kredītu maksājumiem, ir brīvo līdzekļu novirzīšana kredīta atmaksai. Piemēram, ja darbs piešķir prēmiju vai arī tiek gūti negaidīti ienākumi (mantojums, laimests loterijā), tad šo naudu labāk izmantot kredīta atmaksai. Pat ja nav iespējams uzreiz atmaksāt visu kredīta atlikušo summu, pastāv iespēja palielināt regulārā maksājuma apmēru. Tas nozīmē, ka kredītsaistību laiks tāpat kļūs īsāks un mazāk tiks maksāts par kredīta procentiem.

Dažiem debitoriem ir vairāki kredīti, līdz ar to lielāka iespēja nonākt kredītu slazdā. Šādā situācijā vislabāk ir jau sākumā saprast, kuri no naudas aizdevumiem kredītu ņēmējam izmaksā visvairāk. Līdz ar to ātrāk ir jācenšas atbrīvoties no tām kredītsaistībām, kas ir dārgākas. Ātri atmaksājot kredītus ar augstiem procentiem, cilvēks izvairīsies no liekiem izdevumiem, kas rastos, ja kredīts tiktu atmaksāts ilgākā laika periodā.

Vairāku kredītu gadījumā iespējams arī veikt kredītu konsolidāciju jeb vairāku mazo kredītu apvienošanu vienā lielā kredītmaksājumā. Tas nozīmē, ka katru mēnesi būs jāveic tikai viens maksājums, kā arī lielākiem kredītiem vienmēr ir mazāki kredīta procenti. Lai gan kredītsaistības var kļūt garākas, tomēr izdevumi par procentiem saruks.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here