Finanses var ierobežot vai sniegt papildus iespējas. Tas ir arī viens no iemesliem, kāpēc tik daudzi cilvēki vēlas uzlabot savu finansiālo situāciju pēc iespējas ātrāk vai efektīvāk. Papildus aktuālākais aizdevumu salīdzinājums ir viens no variantiem kā katram atrast finanses, kad tās ir nepieciešamas par pēc iespējas izdevīgākiem nosacījumiem. Tomēr pastāv arī citi veidi, kurus jūs paši varat veikt sev izdevīgākā laikā un ar lielāku ietekmi no paša puses. Katrs noteikti arī vēlas sevi “apbalvot” ar kaut ko īpašu par labi paveiktu darbu.

Šeit ir pāris no veidiem, kas var ļaut veiksmīgāk atļauties dažādas lietas.

  • Novērtējiet ikmēneša nodokļus. Visdrīzākajā gadījumā tie būs aptuveni 20% no jūsu ienākumiem. Pierakstiet šo numuru.
  • Noskaidrojiet savas fiksētās izmaksas: Cik daudz jūs maksājat par īri katru mēnesi? Vai jūs maksājat arī par veselības apdrošināšanu? Zālēm? Telefona rēķiniem? Izvietojiet visus izdevumus, ko jūs zināt, ka būs katru mēnesi, saskaitiet un pierakstiet tos.
  • Atveriet vismaz divus dažādus kontus. Vairāk kontu var šķiet daudz, bet katram ir atšķirīga un svarīga funkcija. Tradicionālāks veids būtu izmantot aploksnes, lai tur ievietotu finanses vai arī informāciju par dažādiem aspektiem, kas tās var ietekmēt, kā arī rēķinus.

Nodokļu konts (20% no kopējiem ieņēmumiem)

Šajā gadījumā jūs iemaksājat ikmēneša aprēķinātos nodokļus. Tas ir arī konts, kuru izmantosiet, lai apmaksātu savus nodokļus gada beigās.

Konts dzīvošanai

Šis ir konts, kuru izmantojat 99% jūsu ikdienas vajadzībām (jūsu fiksētie izdevumi, kā arī viss pārējais): pārtika, pajumte, zobu pastas, vīns, baterijas, dāvanas draugiem un ģimenei, receptes, izklaide u.c.

Avārijas konts

Tas ir, kad jūs ciešat nelaimes gadījumā, jums sabojājas jūsu ūdens sildītājs, jūsu automašīnai ir nepieciešams remonts utt. dzīves situācijās. Tad ir nepieciešams lietot šo kontu. Noguldāmo finanšu apjoms var būt atšķirīgs, ņemot vērā to, kur dzīvojat, darbavietas specifiku, vai jums ir automašīna, veselības apdrošināšana u.c. Laba veselības apdrošināšana ir viens no veidiem, kas ļauj segt praktiski jebkādus lielus izdevumus. Ideālākajā variantā jūsu veselības apdrošināšanu atmaksā darba devējs. Pašnodarbinātie u.c. gan uz to nevar paļauties un līdz ar to tie ir papildus izdevumi, j veselības apdrošināšana lielākajā daļā valstu ir obligāta. Arī Latvijā šāds likums tika pieņemts gadu atpakaļ, līdz ar to ārkārtas veselības izdevumi tiks atmaksāti.

Pensijas konts

Ja jums ir tikai 20 gadi, tad tas, šķiet, nav ļoti svarīgi, bet, ja jums ir 70 gadi, jūs visdrīzākais nosodīsiet sevi, ka neesat sācis nevienu no šiem agrāk. Tas varētu būt uzkrājumu konts vai tikai speciāla aploksne, kuru jūs noglabājat drošā vietā. Protams, konts, kas uzkrāj procentus, būs jūsu labā, bet katrā ziņā jebkas ir labā nekā nekas pensijas vecumam. Ja jums ir stabils darba devējs, jums ir iespējams panākt to, ka daļa no algas tiek maksāt arī pensijas kontā. Parasti tas ir tā neatkarīgi no paša darbinieka vēlmēm. Nevar teikt, ka tas nav noderīgi, taču ir arī jāizvērtē, kāds ir reālais finanšu apjoms, kam ir iespējams piekļūt, kad tas ir nepieciešams

Ietaupījumu/tēriņu konts

Šis konts ir tas konts, kur ja jūs ietaupāt lielajam priekšmetam vai kam citam, kuru jūs esat skatījies, piemēram, automobiļa iemaksa, tropisks atvaļinājums, jauna kamera, dators, VIP vietas koncertā vai pirkumi, lai palielinātu jūsu biznesu. Finanšu noguldīšana šajā kontā ir ļoti atkarīga no iespējām. Ja ir skaidrs, ka ieguldītais apjoms ir ļoti mazs, ir nepieciešams palielināt finanses vai uzlabot to pārvaldību. Aizdevums ir vēl viena alternatīva, lai ātrāk iegādātos to, ko sirds kāro, bet tas jau ir cits stāsts.

Izveidojiet budžetu, pamatojoties uz jūsu mēneša vidējiem ienākumiem, jūsu izdevumiem un jūsu ietaupījumu mērķiem. Izmantojiet šādu piemēru, pamatojoties uz Lauras ienākumiem. Pēc tam, kad Laura veic ikmēneša noguldījumus nodokļu, ārkārtas situāciju, pensionēšanās un ietaupījumu/tēriņu kontā, viņa nogulda atlikušo daļu savā kontā, kas paredzēts izdevumiem dzīvošanai. Tad viņa izmanto tikai 353 eiro no šīs naudas tam, kas vēl nav iekļauts budžetā (pārtika, vīns, filmas, koncerti utt.). Viņa nepieskaras nevienam citam kontam, līdz rodas īpaša vajadzība. Ja Laurai būtu parāds, viņa vienkārši pievienotu vēl vienu parādu kontu un pielāgotu viņas prioritātes, lai viņa varētu ieguldīt šajā fondā. Jāpiebilst arī svarīgs faktors – viņas vidējais algas apmērs ir 1941 eiro. No šī apjoma viņa velta 20% nodokļiem, 950 eiro dzīvošanas izdevumiem (viņa maksā 700 eiro par īri, 50 eiro par telefonu, 200 eiro apdrošināšanai). Viņas mērķis katru mēnesi ir ietaupīt 50 eiro ārkārtas izdevumiem, 100 eiro pensijai un 100 eiro ietaupījumu/tēriņu kontā. Ar atlikušajiem 353 eiro viņa var darīt ko vien vēlas pēc saviem ieskatiem. Protams, šāds algas apjoms daudziem šķiet kā pārāk optimistisks, bet tā ir realitāte tādās valstīs kā Amerika, Vācija, Anglija u.c. Norvēģijā šāds vidējais peļņas skaitlis nebūtu nekas īpašs, tomēr attiecīgi pēc peļņas iespējām, ir jāveic pareiza finanšu novirze attiecīgajās kategorijās. Ir skaidrs, ka daudziem var nākties ievērojami samazināt tēriņus par pārtiku un izklaidēm, taču tas nenozīmē, ka tikai tāpēc jūsu dzīve pazaudēs motivāciju vai prieku.

Zināšanās ir spēks, un, pieņemot, ka finanšu kontrole ir viena no visspēcīgākajām lietām, ko katrs var veikt, noteikti nevajadzētu būt lielam izaicinājumam ik pa laikam atļauties kaut ko ekskluzīvāku vai arī atrast kaut ko tādu, kas nemaz nav tik neaizsniedzams. Tālāk atliek tikai izvērtēt, vai tas jums tiešām ir nepieciešams, jo savādāk visa taupīšana un finanšu pārvaldība netiks izmantota tam labākajam mērķim. Ja jūs vēlaties ietaupīt jaunai automašīnai, jums ir jāizvērtē, kādu vēlaties un jāņem vērā, ka pēc pāris gadiem pilnīgi jauna automašīna ievērojami zaudē savu vērtību. Tas nozīmē, ka tad, ka vēlēsieties iegūt jaunu automašīnu un pārdot veco, var gadīties, ka jums būs lieli zaudējumi. Savukārt iegādāties salīdzinoši vecāku automašīnu arī ir riskanti tajā ziņā, ka var nākties šķirties no finansēm remontam u.c. veida apkopei. Šis ir tikai piemērs attiecībā uz automašīnas iegādi. Līdzīgi var būt arī ar dzīvokli, tomēr, ja būs vēlme to pārdod, situācija būs labāka tajā ziņā, ka īpašumu cenas turpina pieaugt. Tomēr ja pēc kāda laika dzīvoklis būs pārāk mazs, lai gan jums tas joprojām patīk, var nākties pārcelties. Šāda situācija var rasties, ja ir doma dibināt ģimeni. Laba taktika ir arī nebaidīties riskēt, jo savādāk nav iespējams attīstīties vai mācīties no kļūdām. Tas ir ļoti svarīgi sevišķi no finansiālā viedokļa. Tādā veidā ir iespējams arī atklāt jaunas lietas vai arī uzzināt kaut ko jaunu šajā jomā, kas var būt noderīgi vai vismaz interesanti.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here