Nevienam nav noslēpums, ka bez naudas mūsdienās nav iespējams izdzīvot. Turklāt, kad cilvēks ir pieaudzis un kļuvis neatkarīgs, kā arī kad izveidojis jau savu ģimeni, vajadzības, piemēram, dzīvoklis vai māja, kā arī mašīna un daudzas citas lietas tikai pieaug. Ģimenes cilvēkiem jānodrošina dzīve ne tikai sev, bet arī saviem ģimenes locekļiem. Protams, naudas grūtībās gan bankas, gan privātie kreditori piedāvā iespēju naudu aizņemties, taču šādi cilvēks uz īsāku vai garāku laiku ir kredītsaistībās, kuras labāk ir nepārkāpt, citādi var nonākt daudz lielākās naudas problēmas nekā sākumā. Tomēr arī pats cilvēks var sakrāt naudu visam, kas nepieciešams. Tiesa, šādā gadījumā, lai izvairītos no kredītsaistībām, personai atkarībā no vajadzīgās naudas summas jau diezgan laicīgi jāsāk veidot naudas uzkrājumi. Naudas krāšana nozīmē, ka cilvēkam ir kaut nedaudz jāierobežo savi tēriņi, respektīvi, algas dienā uzreiz nevar izšķiest visus līdzekļus. Tomēr naudas krāšana ir labs veids, kā audzināt savu raksturu, kā arī pats svarīgākais – sakrājot naudu konkrētai vajadzībai, cilvēks ir izvairījies no naudas aizņemšanās; persona var iegādāties, piemēram, mašīnu, tikai par saviem personīgajiem līdzekļiem un uzreiz kļūst par iegādātā objekta īpašnieku.

Kad cilvēks ir izlēmis krāt naudu, pirmais solis noteikti ir izvērtēt savu budžetu. Jāapzinās savi ienākumi, kā arī kādi ir izdevumi, kuri obligāti vienmēr ir jāsedz, piemēram, īres maksa un komunālie maksājumi. Tāpat arī nav iespējams iztikt bez izdevumiem par pārtiku un citām ikdienā nepieciešamajām lietām. Pārzinot savus paradumus, cilvēks var aptuveni aprēķināt, izdevumu lielumu. Līdz ar to iespējams saprast, cik daudz naudas paliek pāri, kā arī var izvērtēt, kur nauda varbūt tiek izmantota vairāk nekā tas nepieciešams. Saprotot savu reālo situāciju un apskatot savu finansiālo stāvokli, cilvēks var sākt apsvērt, kā naudu vislabāk un efektīvāk sakrāt.

Naudas krāšana parasti ir diezgan ilgs process. Protams, var jau arī ļoti stingri sevi ierobežot, taču tad krāšana kļūst par ļoti nebaudāmu un nīstamu laiku. Naudu var sakrāt arī bez krasas ikdienas dzīves mainīšanas. Viens no vieglākajiem veidiem ir katru nedēļu atlikt kādu konkrētu naudas summu, kas noteikti jūtami neietekmē maciņa biezumu – tie var būt pat pāris centi. Taču, ja persona vēlas iegādāties lielu pirkumu, tad šāda naudas krāšana var ieilgt uz ļoti ilgu laiku.

Naudu iespējams ietaupīt iepērkoties – var iepirkties vairumtirdzniecības bāzēs, kur var iegādāties produktus uz ilgāku laiku un līdz ar to ietaupīt naudu. Tāpat arī veikalos vajag iegādāties preces par akcijas cenām. Dodoties uz veikalu vajag sastādīt sarakstu ar vajadzīgajiem produktiem, lai veikala plašumi nesamulsinātu un neliktu iegādāties vairāk nekā tas patiesībā ir vajadzīgs. Krāt naudu iespējams arī iegādājoties apģērbu. Pirmkārt, nevajag obligāti iepirkties katrā sezonas izpārdošanā. Protams, tad precēm ir zemas cenas, taču vienmēr ir vērts pirms tam padomāt, vai patiešām šī lieta ir patiešām vajadzīga. Arī skaistumkopšanas salonu apmeklējums ne vienmēr ir vajadzīgs katru mēnesi – varbūt kāda paziņa var apgriezt matus vai arī uztaisīt skaistu manikīru. Naudu, kas tiek ietaupīta iepērkoties, noteikti nevajag iztērēt, bet nolikt pie pārējās naudas, kas sakrāta.

Lielākajai daļai cilvēku ir arī automašīnas, kurām ir nepieciešama gan apkope, gan arī diezgan bieži nepieciešams uzpildīt bāku. Ja daudz naudas tiek tērēts benzīnam, taču nav iespējams izvairīties no regulāriem un diezgan gariem pārbraukumiem, tad viena alternatīva, kā iekrāt naudu šajā jomā, ir uzstādīt automašīnai gāzes iekārtu. Tādas ierīkošana gan ir diezgan dārga, taču gāze ir daudz lētāka par degvielu. Ja persona zina, ka bieži ir jābraukā, tad ar laiku gāzes iekārtas ierīkošana noteikti atmaksāsies. Protams, var naudu ietaupīt arī, piemēram, mazgājot un iztīrot mašīnu pašam nevis auto mazgātavā. Tāpat arī, ja vien tas iespējams, iet ar kājām vai braukt arī riteni, bet mašīnas lietošanu ikdienā samazināt.

Taču naudas uzkrājumus iespējams arī pavairot, naudu investējot, piemēram, valsts obligācijās. Iespējams veikt dažādas naudas investīcijas pat tad, ja cilvēks pats nav pārāk zinošs finanšu lietās. Naudu var uzticēt profesionāliem banku darbiniekiem, kas atbilstoši klienta vēlmēm, naudu var ieguldīt konservatīvākos vai arī riskantākos ieguldījumos. Ja persona ir gatava riskēt, tad naudu var ieguldīt akcijās vai citos vērtspapīros, kuru vērtība bieži finanšu tirgos ir svārstīga. Lai gan pastāv iespēja gūt zaudējumus, tomēr veiksmīgu investīciju rezultātā iespējams ieguldīto naudas summu vairākas reizes palielināt. Tomēr ne visi vērtspapīri ir tik riskanti ieguldījumi – valsts obligācijām ir daudz zemāka riska pakāpe. Uzticot naudu profesionālim ilgtermiņā iespējams gūt ievērojamu peļņu. Tas gan, protams, atkarīgs arī no ieguldītās naudas daudzuma.

Ar mazāku peļņas iespēju var naudu arī noguldīt dažādos depozītos vai termiņnoguldījumos. Tāpat arī iespējams izveidot krājkontu. Šādiem noguldījumiem gan lielāka vērtība ir tikai tad, ja naudas līdzekļi tiek ieguldīti vismaz uz vairākiem gadiem. Tā kā procenti tiem ir diezgan zemi, tad, ja ieguldītā naudas summa ir maza, tad peļņa arī nav pārāk liela. Tomēr ieguldot naudu, piemēram, krājkontā, cilvēks var būt drošs, ka pēkšņi naudu neiztērēs kādai nevajadzīgai iegribai.

Lai naudas krāšana izdotos, galvenais ir nostādīt mērķi, kuru noteikti ir nepieciešams sasniegt. Ja tā ir obligāta vajadzība, piemēram, tiek plānots ģimenes pieaugums, taču pašreizējā dzīves vieta noteikti ir par mazu, tad cilvēkam noteikti, vēloties laimīgu un komfortablu dzīvi, būs liela motivācija šo naudu sakrāt. Gribas spēks, motivācija un pacietība noteikti palīdzēs personai sakrāt naudu. Tāpat arī naudu iespējams krāt ar domu, ka, piemēram, sakrājot konkrētu naudas summu, persona sevi varēs palutinās un doties sen kārotā ceļojumā.

Naudas uzkrājuma veidošana būtu nepieciešama jebkuram cilvēkam, jo dzīve ir neprognozējama, tāpēc nekad nevar zināt, kad notiks kas tāds, kā dēļ būs nepieciešami neplānoti naudas tēriņi. Lai izvairītos no situācijas, kurā steidzami ir vajadzīga nauda, bet tādas nav un ir jāņem kredīts, ikvienam vajadzētu izveidot rezerves naudas uzkrājumus.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here