Šobrīd tik populārs ir sauklis „Dzīvo šodienai!”, tāpat arī liela daļa sabiedrības, īpaši, jaunieši piekopj šādu dzīves veidu, kurā tiek izbaudīts ik mirklis, bet reti tiek domāts par nākotni. Tomēr laika gaitā cilvēks sāk domāt par to dzīves periodu, kurā viņš vairs nestrādās, respektīvi, pensijas gadiem Lai gan aizvien mazāk cilvēku domā tālāk par viena mēneša robežām, tāpat arī daļa pat nezina, ko darīs un kā izdzīvos pēc nedēļas, taču tieši jaunība ir tas laiks, kurā jau būtu jāsāk kaut nedaudz interesēties par savām vecumdienām. Protams, tikko augstskolu beiguši absolventi, kas tikai tagad sāk savas darba gaitas, noteikti par šādām lietām neaizdomājas. Lai savās vecumdienās nebūtu vien jāpārtiek no nelielās valsts nodrošinātās pensijas, jebkuram cilvēkam tiek dotas vairākas iespējas, kā savus pensionāra gadus pavadīt pēc iespējas labāk un materiāli nodrošinātākā stāvoklī.

Šobrīd pensijas vecumu sasniegušiem cilvēkiem valsts nodrošina naudas izmaksas, saskaņā ar 1. pensiju līmeni. 1. pensiju līmenis tiek veidots, balstoties uz sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas tiek veiktas, kamēr cilvēks vēl veic algotu darbu. Tāpat arī šobrīd obligāts jau ir arī 2. pensiju līmenis, kas arī palielina pensijas apmērus. Tomēr, ja šķiet, ka ar to visu ir par maz, ikviens var pieteikties arī 3. pensiju līmenim. Šis līmenis jeb brīvprātīgā pensiju shēma ļauj jebkuram cilvēkam veidot papildu naudas uzkrājumus savā pensiju fondā. 3. pensiju līmeņa pamatā ir cilvēka brīvo līdzekļu novirzīšana šim krājkontam. Naudu iespējams iemaksāt jebkurā laikā un jebkādā apmērā – cik vien cilvēks var atļauties. Šis noteikti ir viens no labākajiem veidiem, kā bez zaudējumiem uzkrāt naudu, ko izmantot, lai pēc iespējas labāk varētu pavadīt savas vecumdienas. Turklāt, noguldot naudu 3. pensiju līmenī, laika gaitā naudas apmērs tikai palielinās – balstoties uz fondā noguldītās naudas daudzumu un konkrēto procentu likmi, banka aprēķina procentu peļņu, kas tiek pieskaitīta personas personīgajiem līdzekļiem, kas ir šajā kontā. Vēl jo izdevīgāks ir arī faktors, ka šādā naudas darījumā tiek izmantota salikto procentu formula. Tas nozīmē, ka katra perioda beigās no pensiju fondā noguldītās naudas tiek aprēķināti procenti. Pēc tam šī summa tiek pieskaitīta jau esošajiem līdzekļiem un nākamā perioda beigās procenti jau tiek aprēķināti gan no sākumkapitāla, gan arī iepriekš iegūtās procentu peļņas. Ilgtermiņā 3. pensiju fonds var nest cilvēkam ievērojamu peļņu. Tas nozīmē, jo agrāk šāds brīvprātīgais pensiju fonds tiek izveidots, kā arī regulāri tas tiek papildināts, tad, nodzīvojot līdz pensijas gadiem, cilvēks būs uzkrājis pietiekami daudz, lai vecumdienas pavadītu bez liekām rūpēm.

3. pensiju līmeni ir iespējams sākt izmantot tikai no 55 gadiem, taču, sasniedzot šo vecumu, personai vajadzētu kārtīgi padomāt, vai jau uzreiz saņemt savu uzkrājumu. Daudz izdevīgāk ir varbūt pagaidīt vēl dažus gadus un tikai tad sākt saņemt naudas izmaksu, jo ar katru gadu peļņa, ko cilvēks gūst, tikai pieaug. Ja 3.pensiju līmeņa fonds izveidots jau 25 gados turklāt iemaksas bijušas regulāras, tad pensijas vecumā naudas uzkrājums var būs sasniedzis jau diezgan ievērojamus apmērus. Tomēr nevajag arī aizmirst, ka 3. pensiju līmeņa uzkrājumu izmaksu nevajag arī atlikt uz ļoti ilgu laiku – uzkrājums taču domāts, lai pilnvērtīgi izbaudītu pensionēšanās vecumu. Ja nu tomēr pats uzkrājuma veidotājs savu sakrāto naudu izmantot nepaspēj, tad to iespējams arī mantot.
Lai atvieglotu visu naudas krāšanas procesu, iespējams arī izmantot automātiskā maksājuma pakalpojumu. Tas nozīmē, ka cilvēkam pat nav jāatceras katru mēnesi obligāti veikt pārskaitījumu uz savu pensiju fondu – izvēlētā naudas summa konkrētā datumā tik pārskaitīta automātiski. Līdz ar to naudas krāšana vecumdienām paliek tikai un vienīgi vienkāršāka. Ja šāda iespēja tiek izmantota, tad patiešām var vairs daudz par vecumdienām nepiedomāt – uzkrājumi tāpat tiks veikti un peļņa tiks gūta.

Pensiju 3. līmenis nav vienīgais veids, kā sakrāt naudu savām vecumdienām. Ikvienam tiek dota iespēja izmēģināt veiksmi naudas investēšanā. Protams, šādi finanšu darījumi nav 100% ienesīgi – ikviens var ciest zaudējumus, jo vērtspapīru tirgus ir mainīgs. Taču vienmēr cilvēks var izvēlēties drošāku investīciju veidu, piemēram, valsts obligācijas. Tām ir zema riska pakāpe, taču līdz ar to arī cilvēks var gūt mazāku peļņu. Personas, kuras ir zinošas finanšu lietās, kā arī zina, kā pareizi un veiksmīgi ieguldīt savu naudu, var veikt investīcijas arī riskantākos darījumos. Akciju vērtība ir ļoti svārstīga, taču tieši augstā riska dēļ, tieši šie vērtspapīri var nest investoram lielu peļņu. Iegūto naudu cilvēks var noguldīt arī, piemēram, termiņnoguldījumā. Iespēju ir daudz, ikviens var vairot savus ienākumus, – atliek tikai izvēlēties sev labāko variantu. Tāpat arī, ja cilvēks no šādiem finanšu darījumiem nesaprot itin neko, vienmēr ir iespējams vērsties pie profesionāļiem, kuri palīdzēs cilvēka brīvos līdzekļus ieguldīt pēc iespējas veiksmīgāk.

Naudas krāšana vecumdienām noteikti nav jāatliek uz pēdējo brīdi – jo ātrāk cilvēks sāks domāt par savu nākotni, precīzāk, pensijas gadiem, jo lielāku naudu viņš paspēs uzkrāt. Tāpat arī tas nav nekas neiespējams un sarežģīts, kā dēļ cilvēkam ir jāpieliek milzīgas pūles. Vecumdienas tomēr ir tas laiks, kad nevajadzētu uztraukties par to, vai pietiks naudas mājokļa īrei un rēķiniem, vēl jo vairāk – vai pietiks iztikai. Šajā laikā ir jābauda dzīve – jāizmanto tās sniegtās priekšrocības, pat tās, kuras liekas muļķīgas vai nevajadzīgas. Dzīve tomēr katram ir tikai viena. Dzīvot šodienai ir labi, taču tas neliedz rīkoties tā, lai labi būtu arī tālākā nākotnē.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here