Mūsdienu pasaulē bez naudas nav iespējams pilnībā izdzīvot īpaši, ja ir ģimene ar bērniem. Papildu nepieciešamajiem izdevumiem, ir dažādi tēriņi par izklaides pasākumiem, rotaļlietām. Tomēr, lai bērniem iemācītu labas finanšu manieres, ir jāsāk rīkoties un iepazīstināt viņus ar naudas vērtību jau mazotnē.

Gandrīz katru reizi ieejot lielveikalā, dzirdams, kā mazs bērns dīc savai mammai vai tētim kādu jaunu rotaļlietu, šokolādīti vai ko citu. Ja katra vēlme vienmēr tiks izpildīta tikai tāpēc, lai izvairītos no raudāšanas un bļaušanas citu cilvēku priekšā, vecāki vēl vairākus gadus varēs tērēt grūti pelnīto naudu visādiem niekiem, kas tiek aizmirsti vai jau saplēsti tuvāko stundu laikā. Ir jāapzinās, ka bērni vienmēr pārbauda savu iespēju robežas, to skaitā arī to, vai veikalā pēc nelielas raudāšanas izrādes vecāki kāroto preci nopirks. Ir jāradina bērni pie tā, ka kaut ko iegādāties var tikai tad, ja ir iemesls vai arī sava nauda. Izdabājot katrai vēlmei, rezultāti panākti netiks un katru reizi bērna prasības aizvien vairāk pieaugs. Labākais veids, kā bērnam iemācīt rotaļlietu un kārumu nediedelēšanu veikalā, ir jau agrā bērnībā norādīt, kādos gadījumos bērna vēlmes tiks izpildītas, piemēram, dzimšanas dienās. Protams, bērnu asarainās acis aizkustina katra vecāka sirdi un salauž pretestību, tomēr pāris reizes to pārvarot, bērna vēlmes samazināsies un viņš sapratīs, ka šādā veidā neko panākt nevarēs.

Labākais veids, kā bērnam iemācīt finanšu manieres, ir jau bērnībā izstāstīt, kā nauda rodas, kāda ir tās vērtība. Noteikti ir jādod iespēja arī pašam bērnam nopelnīt naudu, lai viņš reāli apzinātos, ka par atkritumu iznešanu var saņemt naudu, par kuru var nopirkt 2 saldējumus. Šādi radīsies sapratne, ka nauda neaug kokos un tā ir jānopelna ar dažādiem darbiņiem. Tāpat var arī pamācīt, ka, sakrājot naudu, var vēlāk nopirkt ko lielāku, piemēram, kādu ilgi kārotu rotaļlietu. Ja bērnam būs pieejamas pašam savas finanses, tad arī veikalos samazināsies problēmas – bērns savu nopelnīto naudu var tērēt visam, kam viņš grib, bet vecāki nepērk. Tomēr pirms tam gan ir jāiemāca, kāda ir katras monētiņas vērtība un cik daudz naudas ir vajadzīgs, lai vēlamo lietu varētu iegādāties.

Dažādu pienākumu izpildīšana, lai nopelnītu naudu, ir viens no labākajiem veidiem, kā iemācīt finanšu manieres. Tomēr ir svarīgi noteikt, par kādu uzdevumu izpildi nauda tiks saņemta, bet kādi darbiņi ir jāveic ikdienā, bet par kuriem naudu vecāki nedos. Bērnam ir svarīgi saprast, ka tikai par īpašiem uzdevumiem iespējams nopelnīt, jo citādi par katru sakārtoto mantu, ko pats bērns ir izjaucis, viņš nāks un prasīs samaksu. Svarīgi izstāstīt, kādi ir bērna pienākumi, kas jāveic regulāri un bez samaksas, kā arī kādi ir tie darbi, kurus var darīt, lai nopelnītu naudu. Piemēram, pienākumi bez atlīdzības varētu būt savu rotaļlietu savākšana, istabas uzturēšana kārtībā, palīdzēšana vakariņu gatavošanā, rūpēšanās par mājdzīvniekiem, bet darbi ar atalgojumu – puķu apliešana, drēbju salocīšana, pagalma slaucīšana, mašīnas nomazgāšana u.c. Iespēju ir daudz, kā arī katrs vecāks pats izlemj, par kuriem darbiņiem var maksāt, bet kuri jāveic tāpat. Galvenais ir to izstāstīt bērnam. Noteikti nevajadzētu maksāt par labu uzvedību, jo drīz vien vecāki var nonākt situācijā, ka, lai dotos ciemos un bērns labi uzvestos, pēc tam ir jāsamaksā. No vecāku puses gan ir jāuzņemas atbildība, ka bērna nopelnītā nauda arī tiks izsniegta. Tāpat arī vecāki paši izlemj, cik daudz naudas par katru darbu var saņemt, turklāt šai samaksai ir jābūt nemainīgai. Nedrīkst vienā dienā par puķu laistīšanu maksāt vienu summu, bet nākamajā jau mazāku.

Atbildība par finanšu manieru iemācīšanu bērniem, protams, ir uz vecāku pleciem, jo kurš gan cits to darīs? Svarīgi ir būt pacietīgam un jau laicīgi sākt iepazīstināt savus bērnus ar to, kā naudu var nopelnīt, kā arī kā to var tērēt. Noteikti nedrīkst aizmirst pastāstīt, ka nauda nav uzreiz jāiztērē. Var pat ierīkot speciālu krājkasīti, kur naudu var krāt līdz tā būs nepieciešama. Rīkošanās ar finansēm jāmāca jau bērnībā, jo tas būs pamats tam, kā bērns izaugot rīkosies ar savu naudu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here