Studiju laiks ir unikāla un ikvienam nepieciešama pieredze – jaunas zināšanas, draugi, kursa biedri un pieredze. Bieži vien arī tas nozīmē jaunu dzīves vietu, jo ne jau katrā pilsētā ir augstskolas vai universitātes, tāpēc diezgan bieži studentiem nākas pārcelties no vecāku mājas prom uz kopmītnēm vai dzīvokli. Līdz ar to studējošie gūst arī pirmo pieredzi par sava budžeta plānošanu, jo visbiežāk vecāki vai ienākumi no citurienes tiek saņemti vienu reizi mēnesī, kas nozīmē, ka studentam ir jāplāno, kā rīkoties ar šo naudu, lai varētu izdzīvot atlikušo mēnesi.

Lai drīz vien pēc naudas saņemšanas nevajadzētu jau skaitīt pārpalikušās monētas un domāt, kā lai izdzīvo, svarīgākais ir sava budžeta plānošana. Lai kontrolētu ienākumus un visvairāk izdevumus, ikvienam studentam vajadzētu ieviest mājas grāmatvedību. Saglabājot čekus un pierakstot visus tēriņus, iespējams redzēt, kur nauda tiek tērēta visvairāk. Lai nepārtērētu savu budžetu un līdz ar to nenāktos vērsties pie vecākiem pēc naudas papildinājuma vai sliktākajā gadījumā – nenāktos ņemt kredītu, students, balstoties uz mājas grāmatvedību, var ierobežot tos izdevumus, kas nav vitāli svarīgi izdzīvošanai, piemēram, ik rīta kafijas pirkšana pa ceļam uz lekcijām.

Plānojot savu budžetu, jau pašā sākumā, saņemot ienākumus, vajag aprēķināt tos izdevumus, bez kuriem nav iespējams – maksa par dzīvošanu, pārtika, transports, rēķini. Šie ir arī lielākie izdevumi, kas studentam ir jāsedz, jo, ja vien students nedzīvo pie vecākiem, tad katru mēnesi ir jānorēķinās par kopmītnēm. Ja tiek dzīvots dzīvoklī, tad izdevumi ir ne tikai par istabas vai dzīvokļa īri, bet arī komunālajiem maksājumiem – elektrība, ūdens u.c. Tāpat arī mūsdienās vairs nav iespējams iztikt bez interneta, līdz ar to ir jāveic maksa arī par šo pakalpojumu. Ikdienas lietošanā nu jau gandrīz katram ir arī mobilie telefoni, kas arī nav bez maksas. Kopumā par to visu salasās diezgan lieli izdevumi, tāpēc, lai nenonāktu situācijā, kad nepietiek naudas rēķinu atmaksai, svarīgi ir jau uzreiz atlikt vajadzīgo summu. Pat ja rēķini vēl nav pienākuši, tomēr katrs students jau apmēram zina, cik daudz naudas būs vajadzīgs.

Budžeta plānošanas procesā noteikti nevajag aizmirst par pārtikas iegādi, jo bez tās nu nekādi nav iespējams iztikt. Par spīti mītam, ka studenti dzīvo tikai uz roltoniem, pareizi saplānojot budžetu, ir iespējams nodrošināt sevi arī ar veselīgu un labu pārtiku. Taču, dodoties uz veikalu, noteikti ir nepieciešams sastādīt sarakstu ar vajadzīgajiem produktiem. Iepirkšanās bez pirkumu saraksta var sagādāt vairāk izdevumu nekā nepieciešams. Turklāt, sākot dzīvot patstāvīgi, studentam nākas iegādāties arī tādas preces, par kurām, dzīvojot pie vecākiem, nevajadzēja uztraukties, piemēram, zobu pasta, mazgāšanās līdzekļi, tualetes papīrs, dažādi tīrīšanas līdzekļi. Lai gan ne visas no šīm precēm vajag iegādāties katru mēnesi, tomēr ik pēc pāris mēnešiem vajag ierēķināt arī šādu saimniecisko preču iegādi. Vēl viens paņēmiens, kā pēc iespējas mazāk iztērēt, ir akcijas preču iegādāšanās, turklāt iepriekš salīdzinot katra veikala, kas tiek ikdienā apmeklēts, akcijas un cenas. Šāda salīdzināšana ļaus izvēlēties izdevīgāko pirkumu un līdz ar to arī ietaupīt.

Transports noteikti ir vēl viens lauciņš, kur daļa studentu iztērē diezgan daudz naudas. Protams, ja augstskola atrodas tuvumā un ir iespējams ierasties ar kājām vai velosipēdu, tad šādi izdevumi nerodas. Taču ne visiem studentiem ir šādi paveicies, tāpēc nepieciešams šķirties no vairākiem desmitiem eiro tikai tāpēc vien, lai varētu studēt. Labākais variants, lai nepārmaksātu par transporta pakalpojumiem, ir mēneša biļetes iegādāšanās. Līdz ar to students nodrošinās, ka līdz nākamajam mēnesim nebūs jāuztraucas par nokļūšanu uz lekcijām, kā arī citur. Pirms mēnešbiļetes iegādes gan katram studentam ir jāizdomā, ar kādu transporta līdzekli viņš visvairāk pārvietojas, jo šī biļete attieksies tikai uz konkrētiem transporta līdzekļiem. Vēl viens veids, lai varētu netērēt naudu par transportu, ir velosipēda iegādāšanās. Protams, ja tādu nav iespējams no mājām atvest, tad vispirms ritenis būs jāpērk, taču par to ir jādomā, kā par ilgtermiņa ieguldījumu, kas drīz vien atpelnīsies. Turklāt velosipēda izmantošana ir gan dabai draudzīga, gan arī uzlabo studenta fizisko formu un izturību. Tāpat nav arī precīzi uz minūti minūtē jāierodas pieturā, lai paspētu uz sabiedriskā transporta līdzekli, kā arī šādā veidā ir iespējams izvairīties no transportā bieži vien esošās cilvēku drūzmas.

Tāpat kā skolā, arī studentiem, uzsākot jaunu mācību semestri, nākas iegādāties dažādus mācību materiālus un piederumus. Lai gan šie izdevumi nav regulāri, tomēr arī tiem katra semestra sākumā būtu jāatvēl nauda. Protams, vislabākais variants, kā izvairīties no šādiem izdevumiem, ir mācību grāmatu ņemšana bibliotēkā. Ja šādas iespējas nav, tad ir vērts sazināties ar vecākā kursa studentiem – varbūt kāds pārdod savu veco mācību grāmatu par zemāku cenu, līdz ar to būs iespējams ietaupīt kaut nedaudz naudas. Tāpat rīkoties var ar savām iegādātajām grāmatām, kas vairs nav nepieciešamas – pirmkursnieki to noteikti novērtēs.

Studiju laiks, protams, nav iedomājams bez izklaidēm un kursa vakariem. Taču šādas izklaides sastāda diezgan lielus izdevumus. Socializēšanās ar kursa un augstskolu biedriem noteikti ir nepieciešama, tāpēc vajag izdevumos ierēķināt arī nedaudz naudas, lai studiju laiks neasociētos tikai ar lekcijām, pārbaudes darbiem un sesijām. Tas gan nenozīmē, ka ir jāizbauda ikviena “studentu piektdiena” mēnesī, jo tā ātri vien var tikt pārtērēts studenta personīgais budžets. Turklāt maz ticams, ka vecāki šādām izklaidēm piešķirs papildu naudu. Plānojot budžetu mēneša sākumā, jāatliek nedaudz naudas, kas paredzēta izklaidēm; turklāt, dodoties uz klubiem vai bāriem, labāk izvēlēties tādus, kur studentiem pienākas atlaides. Ja iespējams, tad vajag apmeklēt arī “laimīgās stundas”, kas ļaus ietaupīt diezgan daudz naudas.

Studentam, mēneša sākumā plānojot savu budžetu, labs variants, kā nepārtērēt savus ienākumus, ir atlikt nepieciešamo naudas summu obligātajiem izdevumiem (dzīvošana, pārtika, transports), taču atlikušo naudu vienlīdzīgās daļās sadalīt katrai nedēļai. Šādā veidā būs vieglāk kontrolēt izdevumus, kā arī būs vieglāk iekļauties nedēļā paredzētajā naudas summā. Pats svarīgākais ir kontrolēt sevi, neļauties īslaicīgiem kārdinājumiem, taču arī nevajag atteikties no visiem studiju laikā piedāvātajiem labumiem.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here