Kredīti ir viena no iespējām, kā iegādāties visu nepieciešamo, sākot no elektronikas precēm, kas nepieciešamas saimniecībā, beidzot ar dzīvokļa vai mājas iegādi. Diemžēl, ja, noslēdzot līgumu par kredītu, cilvēks cer, ka tā atmaksāšana laikā problēmas nesagādās, ne vienmēr dzīvē tā notiek. Gadās dažādi neparedzēti izdevumi, kas atmaksas grafiku var būtiski ietekmēt. Ikviens kredīta ņēmējs var nonākt situācijā, kurā vairs nespēj atmaksāt visus naudas aizdevumus – sāk krāties parādi. Pats svarīgākais, ko darīt šādā situācijā, ir neļaut visam plūst savu gaitu. Svarīgi ir rīkoties, lai situāciju atrisinātu.

  • Pirmais solis, lai atmaksātu savus kredītus, ir personīgā budžeta izvērtēšana. Jāizpēta visi ienākumi un izdevumi. Jāsaprot, bez kuriem izdevumiem nav iespējams iztikt nekādi – noteikti nevajag atlikt kredīta maksājumus, tāpat arī jāatliek nauda dzīves vietas izmaksām, ēdienam, transportam. Kritiski jāizvērtē savi izdevumi.
  • Kad šāds izvērtējums ir veikts, nākamais solis ir lieko un vitāli nevajadzīgo izdevumu likvidēšana. Tas nenozīmē, ka cilvēks vairs nekad nevar atļauties doties uz teātri vai arī ēst ārpus mājas, tomēr uz laiku, kamēr visu kredītu atmaksa būs veikta, vislabāk ir atteikties no šādiem liekiem tēriņiem. Cilvēki bieži pat neaptver, cik daudz naudas var ietaupīt, ja katru nedēļas nogali nedodas izklaidēties uz kādu bāru vai klubu.
  • Tāpat arī nav vajadzīgs katru rītu pirkt kafiju iecienītākajā kafejnīcā. Iegrožojot savus tēriņus, protams, nav iespējams vienmēr ietaupīt tik daudz, lai atmaksātu visus kredītus, taču tas ir labs sākums.

Izdevumus iespējams ierobežot arī pie neatliekamajiem izdevumiem. Piemēram, labs veids, kā ietaupīt dažus eiro, ir iepirkties par kuponiem vai iegādājoties akcijas preces. Nav nepieciešams pārmaksāt par preces zīmolu, ja tādu pašu garšas kvalitāti var iegūt par lētāku cenu.

Vēl viens veids, kā izvairīties no jaunu kredītu izmantošanas, bet veco nomaksāšanas, ir kredītkaršu neizmantošana. Atšķirībā no debetkartēm, no kurām nav iespējams iztērēt vairāk naudas nekā ir cilvēka bankas kontā, kredītkartes piedāvā to īpašniekiem norēķināties par pirkumu arī tad, ja paša personīgie līdzekļi jau ir iztērēti. Izmantojot bankas piešķirtos papildu līdzekļus, cilvēks nonāk jaunās kredītsaistības, jo pārtērētā summa ir jāatmaksā, turklāt ar procentiem. Tāpēc, lai nenonāktu jaunās saistībās, labāk iepirkties, izmantojot skaidru naudu. Ja cilvēkam ir vairākas kredītkartes, tad viens no variantiem, lai samazinātu liekos tēriņus, ir dažu kredītkaršu likvidēšana. Par kredītkartēm ir jāmaksā diezgan liela gada maksa – atsakoties no dažām kartēm, iespējams ietaupīt nedaudz naudas, kuru var izmantot citu kredītu atmaksāšanai.

Ja tiešām cilvēkam apstākļi kļūst spiedīgi un kredītu parādi turpina augt, bet dažu izdevumu likvidēšana nepalīdz tuvoties brīdim, kad parādi tiks nomaksāti, iespējams ir laiks domāt par krasākām ikdienas izmaiņām. Viens no variantiem ir dzīves vietas maiņa. Protams, pārvācoties uz lētāku dzīvokli, jāsaprot, ka apstākļi noteikti vairs nebūs tik komfortabli. Diemžēl arī parādu piedzinēji un tiesas izpildītāji, kas var tikt piesaistīti par kredītu neatmaksāšanu, nav nekas patīkams. Tāpēc ir jāizvērtē, kas tomēr ir svarīgāk – dzīve bez parādiem vai arī parādu piedzinēju regulārie apciemojumi. Kad cilvēks nolemj pārvākties uz lētāku mājokli, bieži vien daudzām lietām vairs nav vietas jaunajā dzīves vietā. Šādā situācijā ir iespējams vecās, nevajadzīgās mantas izpārdot. Lūk, vēl viens veids, kā iegūt papildu ienākumus.

Ietaupīt naudu var arī par pakalpojumiem, kuru veikšanai parasti izmanto citus cilvēkus. Ja līdz šim vienmēr katru nedēļu personas māju nāk uzkopt mājkalpotāja, tad kredītu parādi noteikti ir tā situācija, kad laiks sākt tīrīt pašam. Nav nepieciešamas specifiskas zināšanas, lai izsūktu putekļus un izmazgātu grīdas. Darbošanās pašam ir vēl viens veids, kā vēl kaut nedaudz iekrāt kredītu nomaksai. Protams, ne visus darbus ir iespējams veikt pašam, taču nav obligāti jāizsauc meistars, lai iedzītu sienu naglā un piekārtu gleznu. Ja cilvēks vienmēr ir pildījis dažādus vingrinājumus tikai kopā ar personīgo fitnesa treneri, tad šis ir laiks, kad kļūt pastāvīgākam. Ilgstoši strādājot kopā ar sertificētu speciālistu, iepriekš dotie padomi jau nav aizmirsti un tos cilvēks var izmantot arī pastāvīgi. Iekrāt naudu var arī neapmeklējot sporta klubu, bet gan dodoties svaigā gaisā un izmantojot brīvdabas trenažierus, par kuriem nav jāmaksā ne cents.

Diemžēl ne vienmēr kredītus iespējams atmaksāt tikai ar saviem spēkiem. Ja parādi ir kļuvuši milzīgi, tad patiesībā ir pēdējais laiks doties pie finanšu konsultanta, kas palīdzēs atrast veidu, kā ar kredītu atmaksu tikt galā. Kreditori ir ieinteresēti, lai naudas aizdevums tiktu atmaksāts un cilvēks nenonāktu bankrotā. Lūgt palīdzību šādās situācijās nav jākaunas. Tas ir jādara, turklāt – jo ātrāk, jo labāk. Finanšu konsultants kopā ar kredītu ņēmēju atradīs individuālu risinājumu, kā no parādiem izkļūt. Šobrīd ir vairāki veidi, kā šādās situācijās rīkoties. Viens no veidiem ir kredītu konsolidēšana jeb apvienošana. Ja debitoram ir vairāki kredīti, tad tos iespējams apvienot vienā lielā kredītā. Tas noteikti ir izdevīgs risinājums, jo mazākiem kredītiem ir lielāki procenti un īsāks atmaksas termiņš. Viens liels kredīts nozīmē, ka cilvēks par procentiem samaksās mazāk, tāpat arī nebūs jāuztraucas, vai nav aizmirsts kāds no neskaitāmajiem kredītu maksājumiem – būs jāatceras tikai par vienu kredīta maksājumu mēnesī.

Kā vēl viena alternatīva tiek piedāvātas kredītu brīvdienas – daļējas vai pilnas. Tas nozīmē, ka uz konkrētu laika periodu cilvēkam ir jāmaksā tikai procentu maksājumi, bet ne kredīta pamatsummas daļa. Ja cilvēks ir spēji panākt pilnas kredīta brīvdienas, tad nav jāveic pat procentu maksājumi. Šajā brīvdienu periodā cilvēkam ir iespēja meklēt papildu ienākumu avotus.
Sevis un savu tēriņu ierobežošana šādās finansiālās grūtībās, kad kredītu parādi ir sakrājušies pāri galvai, ir svarīgs process, kas noteikti dos patīkamus rezultātus. Nav šaubu, ka atbrīvošanās no visiem kredītu maksājumiem būs viena no laimīgākajām dienām cilvēka mūžā.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here