Neatkarīgi no tā, vai mēs uzsākam jaunu darbu vai tiecamies pēc paaugstinājuma pašreizējā darba vietā, mēs visi zinām, ka mums vajadzētu vienoties par algas pielikumu un nevis vienkārši pieņemt to, ko darba devējs ir gatavs mums piešķirt. Bet cik bieži mēs uzņemamies iniciatīvu un reāli pastāvam par savām tiesībām algas paaugstināšanas jautājumā? Cik bieži mēs uzņemamies papildus pienākumus un samierināmies ar to, ka papildus darba slodzei līdzi nenāk algas pielikums? Galvenais iemesls tam, ka mēs neuzsākam sarunas par algas pielikumu šādās un līdzīgās situācijās ir bailes. Mēs, protams, saprotam – pārrunas par algas jautājumiem var būt biedējošas. Bet patiesībā, biedējošāk ir tieši neuzsākt šādas sarunas un gadiem iztikt ar vienu un to pašu algu, lai arī jūs paveicat daudz vairāk un daudz kvalitatīvāk kā pirms pieciem gadiem. Tātad, ja esat vīrietis vai sieviete savā pirmajā darbā vai piektajā darba vietā, ir pienācis laiks iemācīties, kā tikt pie algas pielikuma sarunu ceļā. Apkopojot dažādu ekspertu viedokļus, esam sagatavojuši padomus, kas ļaus jums pilnībā sagatavoties nākamajām pārrunām.

 1. Pārliecinieties, ka esat sarunām gatavs.
  Pirms jūs lūdzat algas paaugstinājumu, jums vispirms jāuzdod sev daži jautājumi. Vai esat nostrādājis šinī amatā vismaz gadu? Vai esat uzņēmies jaunus pienākumus, kopš esat sācis strādāt? Vai esat pārsnieguši sava darba devēja cerības (nevis vienkārši ik dienas nākuši uz darbu un izpildījuši pamatprasības)? Uz visiem šiem jautājumiem atbildēm jābūt “Jā!”. Uz vienas A4 lapas sagatavojiet arī sarakstu, ar paveiktajiem darbiem, ar kuriem lepojaties. Tas kalpos kā kopsavilkums, kurā precīzi parādīts, cik lielisks jūs esat kā darbinieks. Jūs vēlaties parādīt savu vērtību vadības acīs, taču sarunas satraukumā bieži aizmirstas visi labie darbi, kas paveikti.
 2. Izplānojiet pareizo sarunu laiku.
  Izrādās, pareizais laiks ir panākumu atslēga. Lielākā daļa cilvēku nogaida, līdz ikgadējām darba novērtēšanas pārrunām, kas norisinās katra gada sākumā. Bet līdz tam laikam jūsu vadītājs, iespējams, jau ir izlēmis, kādi tieši algu pielikumi tiks sadalīti komandas starpā. Vietā? Sāciet runāt ar savu vadītāju par to, ka vēlaties algas paaugstinājumu vismaz trīs līdz četrus mēnešus iepriekš. Tieši tas ir laiks, kad vadība lemj par algu budžetu nākamajam gadam.
 3. Norunājiet tikšanās laiku tieši ceturtdienā.
  Varbūt sākumā izklausās muļķīgi, bet pētījumi liecina, ka jūs, visticamāk, saņemsiet kāroto algas pielikumu, ja sarunas norisināsies ceturtdienā. Ceturtdienās un piektdienās mēs esam visvairāk atvērti sarunām un kompromisiem, jo vēlamies pabeigt darbu ātrāk pirms nedēļas nogales iestāšanās. Tā kā izturība pret grūtībām izzūd, mūsu vadītāji kļūst elastīgāki un vieglāk pielāgojas.
 4. Esiet gatavi aiziet.
  Apsverot savas iespējas sarunu laikā, jums vajadzētu arī nākt klajā ar plānu gadījumam, kurā jūsu vienīgais iespējamais lēmums ir aiziet prom. Kad galīgais piedāvājums no potenciālā vai esošā darba devēja ir tik zems, ka jums tas ir jāizslēdz un no tā jāatsakās. Tas varētu būt balstīts uz jūsu privāto finanšu nepieciešamību, tirgus vērtību vai vienkārši apziņa, ka ir zināms zemākais limits algai, kas liek justies labi, kad saņemat to savā bankas kontā un jum mēneša beigās nav jāapsver aizdevumi internetā, lai izvilktu līdz nākamajai algai. Aiziet prom no jau izteikta piedāvājuma nekad nebūs viegli, bet ir svarīgi apzināties, kad ir brīži, kad tas ir jādara un jāvar stingri un spēcīgi “nē”.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here