Pats vārds “bezmaksas” vien daudziem šķiet ļoti vilinošs. Lielākā daļa cilvēku uzskata, ka ja kaut kas ir pieejams bez maksas, tad tas noteikti ir jāizmanto, taču patiesībā bezmaksas ne vienmēr ir sinonīms vārstam izdevīgs. Nereti bezmaksas piedāvājumi ir finansiālā ziņā neizdevīgi, jo saistās ar papildus izmaksāsim. Šeit būs daži piemēri, kad vajadzētu kārtīgi apdomāties, pirms izmantojat bezmaksas piedāvājumus.

Pērc vienu un saņem otru bez maksas

Tipisks piemērs ir tik ļoti izplatītās akcijas ar saukli – pērc vienu un saņem otru bezmaksas. Ja kāda prece vai pakalpojums ir pieejams bez maksas, tas uzreiz rada cilvēkos interesi un liek domāt, ka piedāvājums ir ļoti izdevīgs. Ja šāds piedāvājums ir precēm vai pakalpojumiem, ko tāpat regulāri izmantojat, tad tas ir izdevīgi, jo iegūtās preces vai pakalpojumus tāpat patērēsiet. Cita lieta ir tad, ja jums ir vajadzīgs tikai viens vienīgs produkts, vai tad, ja jums šie produkti nav vajadzīgi vispār. Tad tā būs vien lieka naudas tērēšana, par spīti tam, ka piedāvājumu rotā vilinošs uzraksts, kas ietver vārdu “bezmaksas”.

Lai izmantotu bezmaksas piedāvājumu jātērē nauda

Vēl noteikti nav vērts izmantot bezmaksas piedāvājumu tad, ja tas saistās ar dažādiem papildus tēriņiem, kas dotajā brīdī nav jums “pa kabatai”. Peimēram, ja esat laimējis loterijā ceļojumu, tas šķiet ļoti izdevīgi, taču, kad jāsāk kravāt somas, var gadīties, ka jums jāiegādājas ļoti daudz dažādu lietu, lai šajā ceļojumā tiešām varētu doties. Piemēram, jums jāiegādājas piemērots apģērbs, jāveic vakcīnas, jāiegādājas ceļojumu apdrošināšana utt. Daudzi būs gatavi kaut vai ņemt kredītus, lai tikai nebūtu jālaiž garām bezmaksas ceļojums, tomēr tas nav prātīgi. Ja bez papildus tēriņiem iztikt nudien nav iespējas un jums liekas naudas nav, varbūt labāk tomēr ir no šāda piedāvājuma atteikties.

Jums bezmaksas lieta nemaz nav vajadzīga

Bieži vien cilvēki pieņem bezmaksas lietas tikai tāpēc, ka tās ir bezmaksas, kaut gan skaidri apzinās, ka tās nekad neizmatos. Ja šī lieta vienkārši stāvēs mājās, neko ļaunāku par lieku vietas aizņemšanu tā nenodarīs, taču var būt arī tā, ka šīs lietas glabāšana jums tieši rada papildus izmaksas. Piemēram, ja kāds jums piedāvā kaudzi ar bezmaksas grāmatām, jums būs jāpērk plaukts, kur tās salikt un beigās jūs būsiet zaudētājs nevis ieguvējs. Grāmatas tāpat neizmantosiet, bet būsiet izgrūdis naudu par plauktiem, kas kopā ar grāmatām ir nevajadzīgi.

Bezmaksas lieta jums uzliek papildus pienākumus vai atbildību

Vēl noteikti nevajadzētu pieņemt bezmaksas lietas tad, ja tās uzliek kaut kādu atbildību vai pienākumu, ko nevēlaties uzņemties. Piemēram, mūsdienās daudzi zīmoli dāvina preces tiem, kas uzņemas reklamēt tos sociālajos tīklos. Ja jums pret to nav iebildumu, varat preces pieņemt, bet ja jums nav vēlēšanās reklamēt preces, labāk no piedāvājuma atsakieties, citādāk tiksiet “vajāts” kamēr izpildīsiet savu solījumu. Vēl vien piemērs ir pieteikšanās dažādos izmēģinājumu projektos, kur jums tiek piešķirtas bezmaksas preces un pēc tam ir jāpilda aptaujas par apmierinātību ar šiem produktiem. Tas varbūt izklausās nekaitīgi, taču parasti, šādos pasākumos iesaistoties ir jāparaksta līgums, kas paredz soda naudas, ja tiek pieņemti bezmaksas produkti, bet netiek pildītas aptaujas. Labāk izvairieties no šādiem pasākumiem, ja neesat īpaši ieinteresēts aptauju pildīšanā.

Kā redzams, bezmaksas bieži vien var izrādīties pat ļoti neizdevīgi, ja zem tā slēpjas kāds āķis. Pirms pieņemt jebkādu lēmumu, padomājiet arī par dažādiem aspektiem, kas to ietekmēs netiešā veidā. Nereti to, kas patiesībā ir un kas nav izdevīgi uzreiz nemaz nevar pamanīt, bet mazliet apdomājoties ir iespējams saprast, kas ir kas.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here